Money.pl Praca Wiadomości

Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?

Wyszukiwarka ofert

  • Wszystkie
  • Administracja biurowa
  • Administracja Państwowa
  • Analiza
  • Architektura
  • Badania i rozwój
  • Biznes
  • Budownictwo/Geodezja
  • Doradztwo/Konsulting
  • Edukacja
  • Farmaceutyka/Biotechnologia
  • Finanse/Ekonomia
  • Grafika/Kreacja artystyczna/Fotografia
  • Hotelarstwo/Turystyka/Katering
  • Human Resources
  • Informatyka/Administracja
  • Informatyka/Programowanie
  • Inne
  • Instalacja/Utrzymanie/Serwis
  • Internet/E-Commerce
  • Inżynieria/Konstrukcje/Technologia
  • Kadra zarządzająca
  • Kontrola jakości
  • Księgowość/Audyt/Podatki
  • Lekarz/Farmaceuta/Weterynarz
  • Logistyka/Spedycja/Dystrybucja
  • Marketing/Reklama/Public Relations
  • Media/Sztuka/Rozrywka
  • Nieokreślone
  • Nieruchomości/Budownictwo
  • Obsługa klienta/Call Center
  • Organizacje pozarządowe/Wolontariat
  • Praca fizyczna
  • Pracownik ochrony
  • Praktyki
  • Prawo
  • Produkcja
  • Projektowanie/Wdrażanie
  • Rolnictwo/Ochrona środowiska
  • Służba zdrowia
  • Sport/Rekreacja
  • Sprzedaż
  • Staże
  • Szkolenia/Edukacja
  • Telekomunikacja
  • Tłumaczenia
  • Ubezpieczenia
  • Usługi Auto-Moto
  • Zakupy
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
  • zagranica
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • ostatnich 24 h
  • ostatniego tygodnia
  • ostatnich dwóch tygodni
  • ostatniego miesiąca
Wybierz zaznaczony
2010-02-05 09:18
Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?
Fot. PAP Leszek Szymański
Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?

Przedstawiciele związków zawodowych domagają się, by rząd przedstawił propozycje w sprawie podwyższenia płacy minimalnej do połowy przeciętnego wynagrodzenia. Wiceprzewodnicząca OPZZ Wiesława Taranowska (na zdjęciu) chce poruszyć tę sprawę podczas dzisiejszego posiedzenia prezydium Komisji Trójstronnej.

Gdyby minimalna płaca stanowiła połowę przeciętnego wynagrodzenia wyniosłaby 1556 złotych a nie jak obecnie1317 złotych. Taranowska mówi, że sprawa jest ważna, ale ani związkowcy ani pracodawcy nie wiedzą, kiedy rząd przedstawi konkrety w tej sprawie.

Pracodawcy twierdzą natomiast, że rozumieją, obawy rządu co do podniesienia płacy minimalnej. Jak zaznaczył Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan podwyższenie minimalnego wynagrodzenia do ponad tysiąca pięciuset złotych oznaczałoby wzrost bezrobocia w biedniejszych regionach kraju.


źródło: Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
kwoty za lata 1989-1994 przeliczone zostały na złote po denominacji z 1995 roku
średnia płaca za 2009 - stan na III kwartał, za 2010 -
za projektem ustawy budżetowej
płaca minimalna w 2010 - stan na styczeń

W opinii pracodawców szanse na podwyższenie płacy minimalnej są niewielkie, Związkowcy jednak będą domagać się, by rząd wypełnił swoje ubiegłoroczne zobowiązanie.




Kolejna afera, tym razem naciski lobby związkowców chcą przeforsować podwyżki minimalnej krajowej!!

lelum po lelum / 95.40.131.* / 2010-03-13 14:48
Czy tym nie powinno się zająć CBA ? Przecież tak samo jak w aferze hazardowej, tutaj jest silne lobby które naciska na polityków aby zwiększyć minimalną średnią krajową. Ale oni nie robią tego po to by Polacy więcej zarabiali bo to mit wyssany z palca. Robią to aby przedsiębiorcy musieli więcej płacić a tym samym zwiększą się stawki ZUS oraz składki na pensje związkowców.

Re: Płaca minimalna wyższa o 240 złotych? STOP GŁUPOCIE !

biznesmen / 77.112.123.* / 2010-03-12 20:35
Żadnych podwyżek, to państwo żyje z prywatnych przedsiębiorców. Potraficie tylko brać i brać. Ja żeby przeżyć założyłem własną firmę i denerwuje mnie ciągłe podnoszenie minimalnej krajowej. Jak tak Państwo chętnie rozdaje pieniądze z mojej kieszeni to może nich zacznie dawać z własnej !! Tak żądacie podwyżek minimalnej średniej krajowej a zastanowiliście się jak się zarabia ? Sprzedaje się usługi i towary, które podrożeją w efekcie podwyżki minimalnej średniej krajowej. Ta kasa sama się nie wyczaruje. Wraz z minimalną średnią krajową podrożeje wszystko. Pytanie czy po tej podwyżce będzie was na cokolwiek stać.
 
biznesmenka / 87.205.178.* / 2010-09-15 16:14
niedouczony zielony palant
 
zła na rząd / 77.112.123.* / 2010-03-12 20:53
Ja powiem tak, nie chcę podwyżki minimalnej średniej krajowej !!! Jestem pracownicą giełdy kwiatowej, do grudnia zarabiałam 2700 zł brutto. Od stycznia po podwyżce zakichanej minimalnej średniej krajowej moje wynagrodzenie zostało obcięte do 1700 zł. Pracodawca powiedział tak : Podziękujcie rządowi, przez podwyżkę jednej minimalnej średniej krajowej wzrosły wszystkie koszty !! Efekt , gorsze wynagrodzenie dla pracowników. Wsadźcie sobie w D.... tą podwyżkę. Trzeba ją obniżyć !!! do 1000 zł brutto !!!
 
karol ekonomista / 77.112.123.* / 2010-03-12 20:58
Dokładnie tak, obniżyć trzeba minimalną średnią krajową do 1000 brutto. Spowoduje to obniżenie kosztów działalności oraz produktu bądź usługi. Wszyscy na tym lepiej wyjdziemy. Spadnie inflacja ! Wszystko będzie mniej kosztować a przecież o to chodzi. Po to rozpoczęto globalizację aby zmniejszy koszty i zwiększyć zyski. Dlatego błędem jest podnoszenie minimalnej średniej krajowej bo to tylko podwyższa koszty i napędza inflację . Opamiętajcie się !

Re: Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?

eeeeeeeeeeeeeeeeee / 78.8.75.* / 2010-02-07 03:07
Pensja minimalna i konieczność odprowadzania od niej tak wysokich podatków powoduje, że ja jako pracodawca zatrudniam wszystkich na umowy. Niech to państwo wreszcie siegnie po rozum do głowy i liberalizuje ten socjalistyczny system zatrudnień
 
eeeeeeeeeeeeeeee / 78.8.75.* / 2010-02-07 03:10
Chciałem dodać, ze pracuja na umowy o dzielo, zlecenie, a nie o pracę. A zarabiają niemało, bo 10 zł/h. Wolę jednak zapłacić 10 zł pracownikowi, a nie 5 zł pracownikowi i 5 zł państwu
 
ABC... / 78.155.124.* / 2010-04-22 21:36
palancie ,10 zl na godz. to jest dużo?przy 168 h w miesiacu to 1680 zl brutto,odlicz podatek,ubezpieczenie -to pracownikowi zostaje akurat ta płaca minimalna!-sam łap za łopate i z**********,dzieki takim ch**** to z Polski wszyscy emigrują na zarobek!

Re: Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?

novic / 109.255.75.* / 2010-02-06 22:25
napewno lepiej dac prostym ludkom o 240zl wiecej niz na kolejne wypasy administracji czy podwyzki presesow. Prosci ludzie nabywaja proste artykuly i to z tego wydatku jest wiecej dobrego dla gospodarki niz z wydatkow ludzi bogatych. Jak rynek ma sie ozywic skoro konsumenci albo nie maja srodkow albo żydzą na podstawowej konsumpcji? Za place minimalna powinno sie zyc na minimalnym poziomie w Pl mamy place wegetatywna.
 
man13 / 2010-02-07 00:29 / Tysiącznik na forum
To ta prosta podstawowa konsumpcja jest dobrem najwyższym czy nie? Zdecyduj się raz na jutro!

Re: Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?

ks.bs. / 89.73.9.* / 2010-02-05 19:20
To pracodawcy w komisji trójstronnej będą szli na bagnety , bo to oczywisty skandal by w Polsce tyle zarabiał ciemny pracownik.On ma tyrać za miskę zupy i całować szefa w du...sko,że ten daje mu robotę.Oto Polska i jej wspaniali pracodawcy Bogowie życia i śmierci oraz niewolnik we własnym kraju przeciętniak z 1317 zł brutto w kieszeni,jest się czym szczycić w europie.
 
biznesmen / 77.112.123.* / 2010-03-12 20:29
Widać że żyjesz na koszt osoby która myśli za Ciebie jak zamotać kasę na Twoją wygórowaną wypłatę. Skoro rząd podnosi tą minimalną to niech dopłaci do tych pensji. Ja jestem prywatnym przedsiębiorca, właśnie zwalniam kolejną osobę przez te podwyżki, bo po prostu nie da się ciągle podnosić cen usług. Te pieniądze z podwyżki minimalnej muszą się z czegoś wygenerować. Nie rozumiecie że to nie podwyżka dla ludzi tylko dla rządu, potem podniosą sobie diety bo wszystko podrożeje wraz z kolejną podwyżka minimalnej średniej.
 
man13 / 2010-02-07 00:31 / Tysiącznik na forum
A kto Mu każe tyrać za małe piniondze? Niech tyra za duże.
 
Półprawda / 89.76.200.* / 2010-02-09 14:50
dokładnie man13 masz racje. Pozwyższając koszty pracy, PL stanie się mniej atrakcyjne dla inwestorów. Prawda jest taka, żę póki co nie stać nasz jeszcze na socjalizm.
Ach ci związkowcy są tępi jak ostatnie burki. Państwo, powinno opodatkować składki na tych nierobów.
 
plpl / 89.229.69.* / 2010-02-07 19:11
PIENIĄDZE !!!!! a nie piniondze

Re: Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?

Pdo / 83.20.212.* / 2010-02-05 11:35
Gupcy niz GUPI!!!!!!!

Re: Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?

inna / 81.15.193.* / 2010-02-05 10:55
Niech nie mydlą oczów, że to związkowcy tak chcą, to rząd chce podwyższyć składkę na ZUS
 
bbbbbbbb / 77.112.123.* / 2010-03-12 20:40
dokładnie tak, wraz z minimalną średnią krajową idzie podwyżka na składkę ZUS, w ten sposób wymyślili sobie jak wydoić przedsiębiorców z kasy aby jakoś zaleczyć budżet.

Re: Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?

artur xxxxxx / 188.147.212.* / 2010-02-05 10:34
Chyba na łby poupadali. Już obecnej płacy minimalnej wiele firm nie jest w stanie udźwignąć.
Niedługo jedyne co będzie się opłacało, to zamknąć firmę, zwolnić wszystkich pracowników i iść na etat.
 
Pracownik1223 / 212.191.130.* / 2010-02-05 14:27
No to dobrze, zamiast oszukiwać dostaniesz płacę minimalną i się będziesz cieszyć na etacie
 
Półprawda / 89.76.200.* / 2010-02-09 14:53
Tym samym zmiejszy się ilość obecnych wakatów.
Na miejscu było by dodanie do twojego zdanie i "jeśli dostaniesz" heh
 
artur xxxxxx / 188.146.187.* / 2010-02-05 15:07
1. Nigdy nikogo nie oszukiwałem. Dlaczego twierdzisz, zę kogoś oszukałem?
2. W moim zawodzie pensje są wielokrotnie wyższe niż płaca minimalna.
 
geke / 83.15.234.* / 2010-02-05 12:54
Trzeba pracownikowi płacić uczciwie za pracę to to minimum ciebie nie będzie dotyczyć.
 
man13 / 2010-02-07 00:33 / Tysiącznik na forum
Trzeba przedsiębiorcy płacić uczciwie za produkty to i pracownicy będą dobrze zarabiać.
 
Półprawda / 89.76.200.* / 2010-02-09 14:59
NO teraz to dowaliłeś, wszystkie ceny są rególowane przez rynek, włącznie z ceniami pracy...
 
piotr łotr / 193.106.84.* / 2010-02-08 13:58
To czy przedsiębiorca otrzymuje uczciwą zapłatę za produkty - to już problem przedsiębiorcy a nie pracownika. No chyba że zatrudnia windykatora. Pracownik ma wykonywać swoją pracę a nie martwić się czy kontrahenci przedsiębiorcy są uczciwi - przecież sam ich sobie wybiera. Jeżeli pracownik nie przyjdzie jeden dzień do pracy bez zwolnienia to oczywiście bumelka, olewanie pracodawcy itp, a jeżeli pracodawca nie ma ochoty płacić to wina kontrahentów. Chłopie jaką ty szkołę skończyłeś? Prezydencką?
 
huadog / 83.15.234.* / 2010-02-05 12:50
A co chciałbyś aby pracownicy zaiwaniali u ciebie za "plewy" jeszcze następne 20 lat po upadku komuny.
Skoro cię nie stać na pracownika to zaiwaniaj sam albo zamknij budę i tyle w tym temacie.
 
pogromca głupoty / 77.112.123.* / 2010-03-12 20:47
no to się popisałeś rozumkiem :) Jak by wszyscy tak myśleli jak Ty to era kamienia łupanego do tej pory była by na czasie ;)
 
artur xxxxxx / 188.147.214.* / 2010-02-05 12:55
Czy nie rozumiesz, że to rynek decyduje ile będzie zarabiał pracownik? Jeżeli klienci nie są w stanie płacić więcej za towary bądź usługi, nie ma miejsca na podwyższanie płac. Przedsiębiorcy to nie banki centralne, nie mogą sobie wydrukować pieniędzy.
 
piott łotr / 193.106.84.* / 2010-02-08 13:51
I odwrotnie - nie ma podwyżek a chcecie żeby kupować więcej. Z czego? Przecież sobie nie dodrukuje.
Przecież wasi pracownicy są waszymi klientami, jeśli nie bezpośrednio to na pewno pośrednio. Błędne koło a pokrzywdzony jest jak zwykle pracodawca.
O biznes trzeba dbać, tak jak o pracowników. Ze swojego przykładu pamiętam czasy, kiedy pracodawcy rządzili (zabierali premię itp) i straszyli tysiącami chętnych na stanowisko. Efekt - słabe wyniki - bo po co się starać, kombinowanie, a często i okradanie pracodawcy (mało do stracenia - kiepska fucha za kiepskie pieniądze).
Pracownik też nie jest organizacją charytatywną - pracuję dla firmy, która czerpie z tego korzyści więc wnioskuję że część tych korzyści powinno przypaść dla pracownika.
W firmach, w których pracowników traktowano jak ludzi (doceniano ich wkład i zaangażowanie), nie było problemów kadrowych, absencji chorobowych (nieuzasadnionych), problemów z motywacją pracowników. Każdy zdawał sobie sprawę że pracuje na wspólne dobro a nie dla jednego pajaca, który myśli że pozjadał wszystkie rozumy bo ma Regon, BMW w leasingu i słomę w butach;)

Re: Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?

janiszek72 / 2010-02-05 10:26 / Tysiącznik na forum
A co z bezrobociem? Czy w sposób proporcjonalny podąża za podwyższającą się płacą minimalną? PO doprowadzi do tego, że pracę będą mieć tylko wyznawcy boskiego cudownego dziecka dwóch pedałów - Donalda Tuska. Aby żyło się lepiej moim wyborcom. I to by było na tyle. Serdecznie pozdrawiam
 
Półprawda / 89.76.200.* / 2010-02-09 14:57
Janiszek przeczytaj dokładniej, to związki będą domagać się podniesienia płacy minimalnej, no i ewnetualnie Pis jakby miał coś do gadania.

Re: Płaca minimalna wyższa o 240 złotych?

nie_debilom / 95.49.3.* / 2010-02-05 10:11
Co za idioci... Jak podwyzszą płacę minimalną o 240 zł to średnia krajowa również się zwiększy i co?
Znowu podwyższą żeby dogonić średnią płacę?
Co za idioci...
 
fgjghdhgj / 83.11.57.* / 2010-02-05 10:51
jak podwyższą płacę t orudemu słupki urosną a tu chodzi tylko o to. Zwiększy się szara strefa i tyle będą mieli