Money.pl Praca Wiadomości

Płaca minimalna pójdzie ostro w górę? Tak chce PE

Wyszukiwarka ofert

  • Wszystkie
  • Administracja biurowa
  • Analiza
  • Badania i rozwój
  • Biznes
  • Budownictwo/Geodezja
  • Doradztwo/Konsulting
  • Finanse/Ekonomia
  • Human Resources
  • Informatyka/Administracja
  • Inne
  • Instalacja/Utrzymanie/Serwis
  • Inżynieria/Konstrukcje/Technologia
  • Kontrola jakości
  • Księgowość/Audyt/Podatki
  • Logistyka/Spedycja/Dystrybucja
  • Nieokreślone
  • Obsługa klienta/Call Center
  • Praca fizyczna
  • Prawo
  • Produkcja
  • Projektowanie/Wdrażanie
  • Rolnictwo/Ochrona środowiska
  • Służba zdrowia
  • Sprzedaż
  • Szkolenia/Edukacja
  • Telekomunikacja
  • Ubezpieczenia
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
  • zagranica
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • ostatnich 24 h
  • ostatniego tygodnia
  • ostatnich dwóch tygodni
  • ostatniego miesiąca
Wybierz zaznaczony
2010-10-22 06:58
Płaca minimalna pójdzie ostro w górę? Tak chce PE
Fot. Daquella manera/CC/Flickr
Płaca minimalna pójdzie ostro w górę? Tak chce PE

Europosłowie chcą podnieść płacę minimalną. Pomysł lansują kraje tak zwanej starej Unii Europejskiej, bo zmniejszy to konkurencyjność gospodarek nowej Unii i zatrzyma u nich inwestorów.

Pensja minimalna we wszystkich krajach Unii Europejskiej powinna wynosić 60 proc. średniej pensji - taką rezolucję przegłosowali deputowani Parlamentu Europejskiego. O sprawie pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Adam Ambrozik, ekspert Pracodawców RP mówi, że wcielenie jej w życie oznaczałoby dla Polski konieczność wzrostu wynagrodzeń w krótkim czasie o 25 - 30 proc. Jego zdaniem jest to niewykonalne.

Wzrośnie płaca minimalna - o 69 złotych

Pomysł PE w ogóle nie jest w interesie krajów Europy Środkowej. Wejście w życie regulacji spowoduje spadek konkurencyjności gospodarek nowych członków Unii i zatrzyma przeprowadzkę biznesu z państw zachodnich na Wschód. Dlatego największymi orędownikami tego pomysłu są Niemcy.

Rezolucja Parlamentu Europejskiego jest tylko wskazaniem, do którego państwa członkowskie na razie nie muszą się stosować. Dopiero Komisja Europejska na jej podstawie przygotuje projekt regulacji. Jej kształt poznamy w ciągu roku.

Eksperci: Płaca minimalna powinna zniknąć

Od stycznia za pracę na pełnym etacie nie będzie można płacić mniej niż 1386 złotych brutto. Zdaniem ekonomistów minimalna płaca nie tylko nie ma uzasadnienia, ale wręcz szkodzi gospodarce

źródło: Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
kwoty za lata 1989-1994 przeliczone zostały na złote po denominacji z 1995 roku

średnia płaca w 2010 - dane po II kwartale
dane za 2011 - założenia budżetowe

- Każda podwyżka płacy minimalnej powoduje zwolnienie z pracy tych, których wartość płacy w firmie est wyższa od ich wkładu pracy - pisał w Money.pl w połowie września profesor Jan Winiecki, ekonomista i członek Rady Polityki Pieniężnej.

Czytaj w Money.pl
Petru dla Money.pl: Płacy minimalnej nie wiążmy z PKB
- Problemy są gdzie indziej - mówi główny ekonomista BRE Banku.
Pawlak dla Money.pl: Płaca minimalna relatywnie wysoka
Bierzmy pod uwagę kryterium siły nabywczej - tłumaczy wicepremier.
(IAR), (BARD)
Tagi: praca, płaca minimalna, pe, europosłowie



Re: Płaca minimalna pójdzie ostro w górę? Tak chce PE

djey / 93.107.188.* / 2010-10-27 13:08
wcale nie trzeba podnosic minimalnej wystarczy zwolnic caly nasz rzad i w pl bedzie miodzio :D

Re: Płaca minimalna pójdzie ostro w górę? Tak chce PE

saracen / 212.91.16.* / 2010-10-22 16:11
Wam, małym Polaczkom, to nigdy nie można dogodzić. To straszne!
 
jot-24 / 62.152.156.* / 2010-10-22 20:40
a po jakiego ch..a chcesz mi dogadzać ? Odpier..l się i zostaw nas w spokoju. Potrafimy sobie doskonale radzić sami. Tylko nam nie przeszkadzajcie, wy zakichani dogadzacze !!!
A szczególnie nie cierpimy kiedy jakiś ,,wielki " chce nas uszczęśliwiać na siłę.

Re: Płaca minimalna pójdzie ostro w górę? Tak chce PE

jot-24 / 62.152.156.* / 2010-10-22 15:13
Chcieliście do U E, no to macie. Niektórzy teraz dopiero widzą w co się wpakowali.

Re: Płaca minimalna pójdzie ostro w górę? Tak chce PE

niezrzeszony / 2010-10-22 09:11 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Po podwyżce płacy minimalnej albo będą zwolnienia, albo obcinanie godzin. Przez to pracownicy zarobią jeszcze mniej. Pracownik zatrudniony na pół etatu przy nowej pensji, nie dostanie przecież tyle co pełnoetatowy na starej. A ten z połową etatu nieraz wypracuje tyle niepłatnych nadgodzin (bardzo powszechne w małych i średnich przedsiębiorstwach), że prawie na cały etat by starczyło. Coś nie pasuje? No to wtedy faktycznie wyleci, a przyjmie się kogoś, kto pójdzie na takie warunki.
 
scccc / 80.55.158.* / 2010-10-25 05:13
Albo pseudo biznesmen kupi samochod za 100 tys a nie za 350 tys.W wiekszych firmach zwolni kilku dyrektorow mieszkajacych na drugim koncu polski,nie wiedzacych gdzie pracuja.W naszej firmie na 300 pracujach jest 12 dyrektorow,9 samochodow dla dyrektorow.Prezes ktory mieszka 400km od firmy zjawia sie raz na kwartal!Prezes miesiecznie bierze tyle co 30 pracownikow,dyrektor tyle co 10!!!!!!!!!!!!Po co te tluste darmozjady nie majac pojecia o niczym
 
Diudiu / 83.18.164.* / 2010-10-25 08:51
????
 
djey / 93.107.188.* / 2010-10-27 13:05
Diudiu nie wiele cie w szkole nauczono znaczkow czas powrotu ;)
 
saracen / 212.91.16.* / 2010-10-22 16:15
Więc Twoim zdaniem należy obniżyć płacę minimalną i wtedy zatrudnienie proporcjonalnie wzrośnie. Genialne, tylko siąść i płakać.
 
jot-24 / 62.152.156.* / 2010-10-22 20:45
saracen , jesteś zero z ekonomii, więc się nie wymądrzaj. Poczytaj trochę, zanim się odezwiesz. Twoje poglądy to typowe prymitywne lewactwo będące zaprzeczeniem logiki i ekonomii

Zwiększy się bezrobocie

zxc12 / 83.31.181.* / 2010-10-22 08:38
Pracownik który nie będzie potrafił zarobić na pensję zostanie zwolniony. Zasiłek dla bezrobotnych a potem dostanie dotację na uruchomienie działalności gospodarczej 40tyz. zł.
Nie poradzi sobie bo skora nie mógł wypracować pensji i go zwolnili to w jaki sposób ma prowadzić firmę???

Re: Płaca minimalna pójdzie mocno w górę? Tak chce PE

v554b5b / 195.90.102.* / 2010-10-22 08:26
O to właśnie chodzi-zrównać pensje w strefie euro-mi się to podoba
 
djey / 93.107.188.* / 2010-10-27 13:10
zgadza sie zrownac pensje bo ceny juz dawno zrownali jak nie przegonili.. :)
 
jot-24 / 62.152.156.* / 2010-10-22 15:16
z kim chcesz zrównać pensję i komu ?
Politycy zadbali tylko o siebie, ale ktoś musi na nich, i ich fanaberie płacić!
 
Andrew.SX / 77.113.143.* / 2010-10-22 14:29
Ciekawe, czy Twój optymizm podzielą ludzie, którzy przez ten nieprzemyślany ruch zasilą rzesze bezrobotnych
 
wyro / 91.200.34.* / 2010-10-22 12:47
zrownaja sie na papierze. glupi zawsze jest biedny - pamietaj. a dlaczego biedny, bo glupi. jak dla ,mnie w polsce PE moze ustalic najwiesze wynagrodzenia na swiecie, to zmieni tylko uklad papierów. No i za lepsza kase, wole zatrudnic europejczykow.
 
slawes / 95.41.175.* / 2010-10-22 21:55
Płaca minimalna to sztuczne, szkodliwe prawo. Nie powinno istnieć.
 
djey / 93.107.188.* / 2010-10-27 13:13
jak by nie istniala placa minimalna w pl to burdel by powstal wiekszy niz masz teraz w domu :)
 
Doświadczony / 80.50.21.* / 2010-11-09 12:21
Według mnie rozsądne jest zwiększenie płacy minimalnej do 2000 netto bo za mniej nie da się w tym popie..... kraju normalnie żyć...ludzie przestaliby może kraść i szukac nielegalnych źródeł dodatkowego dochodu bo nie są w stanie za swoje wynagrodzenie przetrwać kolejnego miesiąca...a jak sie pracodawcom nie oplaca posiadac pracownika to widocznie trzeba ruszyc glowa i zrobic reformy tak zeby sie oplacalo a jak nie to pozwalniac wszystkich i samemu siedziec...skonczylby sie pewnego rodzaju wyzysk i patologie gdzie pracodawca zatrudniajacy 10 pracownikow po 1000zl chce zarabiac dla siebie i zyc jak Bill Gates. A tłumaczenie, że zaszkodzi to gospodarce...jakoś nie takie potęgi gospodarcze jak Polska mają o 500% wyższe płace minimalne i bardzo dobrze funkcjonują...może wypadałoby pomyśleć nad zwiększeniem wydajności i efektywności pracy zamiast robić durne rzeczy nikomu nie potrzebne zabierające czas i zmniejszające opłacalność?