Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Otwarcie zawodów. Tusk jest zdeterminowany

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd jest zdeterminowany, aby otworzyć dostęp do większości regulowanych zawodów.

Otwarcie zawodów. Tusk jest zdeterminowany
(PAP/Paweł Supernak)

_ - Ograniczenie zawodów powoduje, że usługi są trudno dostępne i droższe _ - uważa premier. Jutro minister sprawiedliwości Jarosław Gowin ma zaprezentować spis zawodów regulowanych, które mają zostać otwarte.

_ - To nie jest kilka zawodów, ale kilkadziesiąt zawodów _ - zaznaczył szef rządu. Premier zapowiedział, że rząd jest zdeterminowany, aby otworzyć dostęp do większości regulowanych zawodów, podjąć wielką akcję deregulacyjną.

Premier przekonywał na konferencji prasowej w Brukseli, że w Polsce liczbę regulowanych zawodów jest wyraźnie większa niż akceptowalna norma, średnia europejska.

_ - Naszym zadaniem jest bardzo poważna zmiana na rzecz otwarcia zawodów (regulowanych - PAP), będziemy robili to szybko, ale z namysłem. Zdajemy sobie sprawę, że aspekt jakości wykonywania pracy - szczególnie w przypadku niektórych zawodów - będzie miał duże znaczenie. Nie chcemy wylać dziecka z kąpielą, ale jesteśmy zdeterminowani, żeby górę zawsze brała racja klienta _ - podkreślił Tusk.

Jak ocenił, obecnie klienci mają prawo się czuć poszkodowani - bo ograniczenie zawodów powoduje, że usługi są trudno dostępne, droższe, a ci, którzy chcą wejść do zawodu, muszą często płacić _ publiczny haracz _. Premier przyznał, że zdaje sobie sprawę, że propozycję otwarcia zawodów spotka się ze sprzeciwem wielu środowisk.

_ - Zdajemy sobie sprawę, że deregulacja zawodów będzie budziła bardzo duże emocje, bo dotyczy pieniędzy, każdy zawód będzie znajdował argumenty, będzie lobbował ostro na rzecz utrzymania zamknięcia czy ograniczania dostępu do zawodu - czy poprzez licencje, czy skomplikowane egzaminy, czy procedury dojścia do zawodu _ - ocenił Tusk.

Jak dodał, zakłada z Gowinem, że propozycja otwarcia zawodów będzie ich kosztowała sporo nerwów. _ Z reguły beneficjenci takiej deregulacji są politycznie bierni, natomiast ci, których ona bezpośrednio dotyczy - czyli wykonawcy tych zawodów - są bardzo aktywni w protestach przeciwko deregulacji. - Musimy sobie zdawać sprawę, że wiosna i lato będą pod tym względem dość gorące _ - ocenił Tusk.

O ustawie deregulacyjnej czytaj w Money.pl
Nowy rząd, stare obietnice. Wierzycie jeszcze? Ewa Kopacz chce powołać komisję ds. deregulacji, która ma zająć się zmianami w prawie ułatwiającymi życie przedsiębiorcom.
Dzięki tej ustawie zaoszczędzimy miliardy O co najmniej 3 mld zł zmniejszą się wydatki obywateli i firm, dzięki przyjętej przez Sejm ustawie o redukcji obowiązków informacyjnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)