To pierwsza inwestycja skandynawskiej telekomunikacyjnej marki w Łodzi. "Bardzo cieszę się, że tak znana na całym świecie marka zdecydowała się na lokalizację swojego przedstawicielstwa w Łodzi. Mam nadzieję, że będziecie się państwo tutaj dobrze czuli i wierzę, że to dopiero początek naszej współpracy, bo wiem, że firma perspektywicznie patrzy na miasto" - powiedziała w czwartek podczas uroczystego otwarcia siedziby nowego biura prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
W Łodzi Nokia za pośrednictwem swojej nowej spółki usługowo-serwisowej Iris Telecommunication Poland będzie odpowiadać za projektowanie, budowę i obsługę sieci światłowodowych w 13 regionach Polski centralnej i północno-wschodniej, realizowanych przez Nokia w ramach programu Polska Cyfrowa.
- Dzięki realizacji ważnego dla kraju, ale także naszej firmy projektu budowy szerokopasmowego dostępu do internetu, będziemy mogli podłączyć do niego ok. 400 tys. obiorców prywatnych oraz 2,5 tys. szkół - podkreślił Piotr Kaczmarek, prezes Nokia w Polsce.
Sieć szybkiego łącza internetowego o prędkościach do 100 megabitów na sekundę ma obejmować woj. łódzkie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie, w tym w dużej części obszary wiejskie.
Do realizacji projektu spółka Iris Telecommunication w łódzkim biurze zamierza zatrudnić 250 osób.
- Rekrutacja już się rozpoczęła. Do końca roku chcemy zbudować stuosobowy zespół, a kolejnych 150 specjalistów dołączy do nas w przyszłym roku. Szukamy osób, które będą projektować infrastrukturę szybkiego łącza internetowego, m.in. absolwentów po studiach technicznych - projektantów sieci światłowodowych od strony telekomunikacyjnej, a także budowlanej; specjalistów od zarządzania projektami i podwykonawcami oraz techników - tłumaczył prezes Iris Telecommunication Bogdan Sołtysiak.
Jak poinformował Kaczmarek, Nokia jest największym inwestorem w obszarze ICT (teleinformatyki) w Polsce i zatrudnia w kraju ok. 5,4 tys. pracowników.
Większość pracowników - blisko 4 tys. osób - zatrudnionych jest w obszarze R&D (prace badawczo-rozwojowe) w centrach badawczo-rozwojowych we Wrocławiu, Bydgoszczy i Krakowie, gdzie powstają nowoczesne rozwiązania dla mobilnych sieci telekomunikacyjnych oraz dla sektora publicznego. Z kolei, Globalne Centra Usług Nokia - w Warszawie i Bydgoszczy - obsługują klientów firmy na całym świecie.