Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Lekarze skarżą pracodawców za dyskryminację płacową

0
Podziel się:

Lekarze specjaliści uważają, że zarabiają za mało w porównaniu z rezydentami.

Lekarze skarżą pracodawców za dyskryminację płacową
(Konstantin Sutyagin/Dreamstime.com)

Prawie 40 tysięcy złotych odszkodowania od pracodawcy za dyskryminację płacową specjalistów wobec lekarzy rezydentów domaga się lekarka z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Pozew rozpatruje rejonowy sąd pracy w Białymstoku.

To pierwszy z kilku jak dotąd tego typu pozwów, które trafiły do sądów w Podlaskiem, a także w innych regionach - wynika z danych Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Lekarze specjaliści uważają, że są dyskryminowani, bo zarabiają mniej niż rezydenci - młodzi lekarze dopiero zaczynający swą karierę i zdobywający doświadczenie. Rezydentów opłaca Ministerstwo Zdrowia, specjalistów - pracodawca. Rezydenci mają ustalone przez resort stawki, które - jak podkreślają specjaliści - są znacznie wyższe niż ich pensje.

ZOBACZ TAKŻE:Rosną dysproporcje w zarobkach lekarzyRodzi to _ niezdrową sytuację _, kiedy lekarz z lepszym wykształceniem i doświadczeniem zarabia mniej niż młody kolega, który się od niego uczy - oceniają lekarze specjaliści. Dlatego lekarze z OZZL uważają, że narusza to zasadę równego traktowania w zatrudnieniu i skierowali sprawę do sądu - powiedział dziennikarzom Ryszard Kijak z OZZL, który w sądzie reprezentuje lekarkę.

Kijak mówił w sądzie, że specjaliści chcą wyrównania płac do wysokości, jaką mają rezydenci, a nawet zwiększenia jej o połowę. Jako podstawę roszczeń wskazał kodeks pracy, który zakłada gradację wynagrodzeń w zależności m.in. od doświadczenia, rodzaju wykonywanej pracy.

Szpital chce oddalenia powództwa tłumacząc m.in., że rezydenci są opłacani przez Ministerstwo Zdrowia, które ustaliło stawki.

Zarobki lekarzy

Czytaj w Money.pl
Prywatne ubezpieczenia. Chce ich 70 procent Polaków Na leczenie w przyszłym roku NFZ zamierza przeznaczyć 54,5 mld złotych. To o 670 mln złotych więcej niż w tym roku. Polacy jednak nie są zadowoleni z publicznej służby zdrowia. Ponad połowa z nas uważa, że prywatne ubezpieczenie ) poprawiłoby złą opiekę zdrowotną - wynika ) z ankiety Money.pl
Szpitale w pętli długów. A plan B tylko na papierze Na oddłużenie i restrukturyzację szpitali rząd obiecał przeznaczyć ponad 2,6 mld złotych. Ale jak dotąd w ramach tzw. planu B nie przekształcono ani jednego ZOZ-u.
Wydajemy miliardy na prywatne leczenie Bezpłatna służba zdrowia to mit. W 2008 roku każdy Polak do leczenia dopłacił średnio 737 zł - wynika z szacunków Money.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)