Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Lawina lewych zwolnień

0
Podziel się:

Co jedenaste zwolnienie lekarskie wydawane przez lekarzy to fałszywka - ocenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Lawina lewych zwolnień
(PAP/Lech Muszyński)

Co jedenaste zwolnienie lekarskie wydawane przez lekarzy to fałszywka, wykorzystywana przez osobę zdrową, której nie chce się pracować. Tak wynika z kontroli przeprowadzonej przez ZUS.

Cenę za plagę lewych zwolnień płacą zarówno pracodawcy, jak i budżet państwowego ubezpieczyciela. Dziennik _ Polska _ podkreśla, że plaga lewych L4 szkodzi nie tylko wszystkim, którzy płacą obowiązkową składkę ubezpieczeniową, i pracodawcom. Jej ofiarą mogą też paść niektóre osoby rzeczywiście chore, a więc wszyscy płatnicy podatków i składek ubezpieczeniowych.

W sumie straty wynoszą prawie 700 mln zł rocznie. Najbardziej na symulanctwie tracą pracodawcy, którzy muszą z własnej kasy płacić za pierwszy miesiąc zwolenia. Dopiero, gdy choroba trwa dłużej niż 33 dni, płatnikiem staje się ZUS.

Lewe zwolnienie lekarskie to dziś drugi, obok wniosku urlopowego, popularny sposób na odpoczynek, pracę na czarno albo wyjazd zarobkowy za granicę - pisze _ Polska _.

Jaką zmyśloną chorobę najczęściej wypisuje się na zwolnieniach? Na papierze zdarzają się wszystkie popularne schorzenia, począwszy od przeziębienia, a skończywszy na kłopotach z sercem czy układem oddechowym. Doświadczeni zwolnieniobiorcy polecają też bóle krzyża czy migreny, bo są trudne do wykrycia.

Ale symulanci powinni mieć się na baczności. Kontrole się zdarzają i przynoszą efekty. ZUS tylko w zeszłym roku przebadał ponad 250 tys. osób. Niemal co dziesiąte zwolnienie uznano za fałszywe i cofnięto wypłacanie pieniędzy. Państwowy ubezpieczyciel zaoszczędził na tym ponad 70 milionów złotych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)