Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Kobiety do roboty!

0
Podziel się:

Część pań nie chce pracować. Czy pozostałym trzeba pomóc godzić życie rodzinne z zawodowym?

Kobiety do roboty!
(PAP/Bogdan Borowiak)

Praca w niepełnym wymiarze czasu pracy, telepraca czy praca tymczasowa - takim elastycznymi formami zatrudnienia można dać kobietom szansą na zdobycie zatrudnienia.

Kobietom ciężko jest pogodzić pracę z opieką nad dziećmi. Dlatego konieczne są - jak twierdzi Konfederacja Pracodawców Polskich - ułatwienia w korzystaniu ze żłobków, przedszkoli i zajęć pozalekcyjnych, poprzez odpowiednie skorelowanie godzin ich funkcjonowania z czasem pracy rodziców oraz stworzenie systemu zachęt dla pracodawców zainteresowanych tworzeniem przedszkoli przyzakładowych. Są nawet na to unijne pieniądze.

Opiekunka dla dziecka to drogie rozwiązanie, a żłobek lub przedszkole czynne od 7 do 15 nie jest alternatywą dla rodziców, którzy pracują od godziny 9 do 17. Dlatego wiele kobiet, które chcą pracować - decyduje się jednak na zostanie w domu po urodzeniu dziecka.

W innej sytuacji są kobiety w wieku powyżej 45 lat. W tej grupie wiekowej jest trzy miliony bezrobotnych, a większość z nich to właśnie kobiety. Stworzenie im możliwości znalezienia pracy to prawdziwe wyzwanie, ale nie znaleziono metody, jak to zrobić.

Wśród zawodów zdominowanych przez kobiety można wymienić stanowiska administracyjno-biurowe oraz te związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. W tych zawodach zmysł organizacyjny i tzw. miękkie umiejętności - jak komunikatywność, łatwość nawiązywania kontaktów, otwartość na innych oraz zdolność do zawierania kompromisów - są bardzo cenione i przydatne. Dobrym sygnałem jest również to, że kobiety coraz bardziej zainteresowane są podejmowaniem własnej działalności gospodarczej.

Jak pokazują badania, nie wszystkie kobiety chcą pracować. Jednak zainteresowanym podjęciem pracy, należy to ułatwić - twierdzi KPP wychodząc z założenia, że kobiety na rynku pracy są dyskryminowane.

Szef KPP uważa, że kobiety nie powinny mieć kompleksów. _ - Warto zachęcać kobiety do obejmowania stanowisk kierowniczych i zakładania własnych firm, ponieważ są dobrymi szefami i zarządzają w sposób partnerski _ - mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Płeć piękna - choć formalnie równoprawna - w rzeczywistości w swej pracy zawodowej boryka się z wieloma problemami. Nie wszystkie kobiety, które chcą - mogą pracować - przypomina KPP. Dlatego trzeba promować telepracę i inne elastyczne formy zatrudnienia. Ułatwiają one godzenie obowiązków zawodowych ze sprawowaniem opieki nad dziećmi.

Mimo iż obowiązujące w Polsce ustawodawstwo odpowiada standardom europejskim, kobiety nadal znajdują na gorszych pozycjach niż mężczyźni, mimo iż - by sprostać coraz większym wymaganiom pracodawców i skuteczniej konkurować o pozycję zawodową - częściej niż oni uzupełniają wiedzę i podnoszą kwalifikacje. Dlatego tak ważna jest popularyzacja, zarówno wśród pracodawców, jak i pracowników, wiedzy o antydyskryminacyjnych przepisach prawa pracy.

Problemy kobiet na rynku pracy bardzo często mają swoje źródło w tradycyjnych poglądach na ich rolę w rodzinie i w negatywnych stereotypach, związanych z ich pracą zawodową.

Istnieje przekonanie, że kobiety nie muszą pracować zawodowo, gdyż posiadają alternatywne źródła utrzymania, nie muszą również wiele zarabiać. Najczęściej tym alternatywnym źródłem jest mąż, gdyż to do niego - według tradycji - należy obowiązek utrzymania domu. Wyzwaniem pozostaje zmiana stereotypów i wizerunku kobiet - pracowników oraz wzmocnienie przekonania u samych kobiet, że są dobrymi pracownikami i przełożonymi.

Panie często mają niską samoocenę i mało wiary we własne umiejętności; wiele za to wątpliwości: czy sprawdzą się w pracy i czy sprostają wyzwaniom. Niewątpliwie przeszkodą w dostępie kobiet do rynku pracy jest postrzeganie w społeczeństwie pewnych zawodów jako typowo męskich. Rozwój nowych technologii i potęgujące się zapotrzebowanie na nowe usługi są szansą na tworzenie takich zawodów, które w świadomości społecznej nie będą profilowane według płci.

Należy jednak odnotować pozytywny fakt, że coraz więcej kobiet dobrze radzi sobie na rynku pracy, między innymi, zajmując kluczowe stanowiska. Pracodawcy zatrudniają je nie tylko ze względu na osobowość i otwarty umysł, ale także ze względu na ich umiejętności dostosowywania się do zmian i chęć poszerzania wiedzy.

praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)