Money.pl Praca Wiadomości

Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

Wyszukiwarka ofert

  • Wszystkie
  • Administracja biurowa
  • Administracja Państwowa
  • Analiza
  • Architektura
  • Badania i rozwój
  • Biznes
  • Budownictwo/Geodezja
  • Doradztwo/Konsulting
  • Edukacja
  • Farmaceutyka/Biotechnologia
  • Finanse/Ekonomia
  • Geologia/Hydrologia/Tektonika
  • Grafika/Kreacja artystyczna/Fotografia
  • Hotelarstwo/Turystyka/Katering
  • Human Resources
  • Informatyka/Administracja
  • Informatyka/Programowanie
  • Inne
  • Instalacja/Utrzymanie/Serwis
  • Internet/E-Commerce
  • Inżynieria/Konstrukcje/Technologia
  • Kadra zarządzająca
  • Kontrola jakości
  • Księgowość/Audyt/Podatki
  • Lekarz/Farmaceuta/Weterynarz
  • Logistyka/Spedycja/Dystrybucja
  • Marketing/Reklama/Public Relations
  • Media/Sztuka/Rozrywka
  • Nieokreślone
  • Nieruchomości/Budownictwo
  • Obsługa klienta/Call Center
  • Organizacje pozarządowe/Wolontariat
  • Pomoc w Domu i Opieka
  • Praca fizyczna
  • Pracownik ochrony
  • Praktyki
  • Prawo
  • Produkcja
  • Projektowanie/Wdrażanie
  • Rolnictwo/Ochrona środowiska
  • Służba zdrowia
  • Sport/Rekreacja
  • Sprzedaż
  • Staże
  • Szkolenia/Edukacja
  • Telekomunikacja
  • Tłumaczenia
  • Ubezpieczenia
  • Usługi Auto-Moto
  • Zakupy
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • dolnośląskie
  • kujawsko-pomorskie
  • lubelskie
  • lubuskie
  • łódzkie
  • małopolskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • podkarpackie
  • podlaskie
  • pomorskie
  • śląskie
  • świętokrzyskie
  • warmińsko-mazurskie
  • wielkopolskie
  • zachodniopomorskie
  • zagranica
Wybierz zaznaczone
  • Wszystkie
  • ostatnich 24 h
  • ostatniego tygodnia
  • ostatnich dwóch tygodni
  • ostatniego miesiąca
Wybierz zaznaczony
2009-10-14 07:07
Ile w tym roku zarobili nauczyciele?
Fot. lisapics/iStockphoto
Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

2100 złotych tyle wynosi wynagrodzenie podstawowe nauczyciela za pierwsze półrocze 2009 roku - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, prowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak.

Nauczyciele - w zależności od liczby przepracowanych lat i stopnia awansu zawodowego - zarabiają różnie.

Na dodatek na wysokość wynagrodzeń wpływa wiele różnych dodatków, np.: stażowy, wiejski i motywacyjny.

Od 2006 roku średnie płace nauczycieli wzrosły o około 28 procent. W roku 2006 średnia wartość wynagrodzeń nauczycieli wyniosła 1 795 złotych, w 2008 roku mogli oni liczyć na 2 300 złotych - czytamy Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń.

źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak

Obecnie mediana płacy nauczyciela za pierwsze półrocze 2009 roku wynosi 2250 złotych. Niższa wartość niż rok wcześniej wynika to z tego, że dodatkowe nagrody roczne wypłacane są nauczycielom dopiero z końcem każdego roku. Dlatego nie zostały uwzględnione w badaniu.

źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń Sedlak & Sedlak

Najwyższe wynagrodzenia otrzymują nauczyciele dyplomowani - 2 873 złotych. O około 600 złotych mniej zarobili nauczyciele mianowani. Najniższe wynagrodzenia oferowane są nauczycielom kontraktowym - 2040 złotych.

mediana - wartość środkowa, powyżej i poniżej której znajduje się równa liczba wyników.

Raport Money.pl
Nauczyciele wywalczyli podwyżki. Ile dziś zarabiają?
Polski nauczyciel zarabia średnio 3360 zł brutto. Ale co czwarty dostaje mniej niż 1860 zł.

Czytaj w Money.pl
(AF)
Tagi: płace, zarobki, nauczyciel



Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

Medano01 / 2013-04-09 08:20
Najłatwiej krytykować jak w danym zawodzie nie pracuje... Nauczyciel nie musi przygotowywać się do lekcji, tak? To proszę sobie wyobrazić, że przychodzi do szkoły i przy dzieciach myśli, co będzie dziś z nimi robił... Chyba konieczne jest, żeby wcześniej to zaplanować, aby lekcje przebiegały w formie atrakcyjnej dla dzieci!

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

gabros3839 / 83.29.95.* / 2012-06-05 11:34
Wspólczesna polska oświata to totalna degrengolada na czele z obecną i poprzednią panią minister. Kto dziś jest nauczycielem?...nieudacznik któremu nie udało się zostac lekarzem, architektem. Poziom kształcenia nauczycieli na studiach to kolejny temat....szczególnie studia zaoczne... w pogoni za studentem i jego pieniędzmi jakikolwiek poziom przestał istnieć. Totalny skandal!!!! przez lata pracowałem jako wykładowca na kierunku nauczycielskim...wielokrotnie zwracały mi władze uwage, że swymi wymaganiami działam na szkodę uczelni bo odstraszam potencjalnych kandydatów na studentów pedagogiki... PIĘKNE I BUDUJĄCE.... w końcu "delikatnie" sie mnie pozbyli...ha...ha....

Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

ziomal1234 / 95.49.200.* / 2011-03-15 21:05
Nauczyciele moim zdaniem powinni na miesiąc zarobic 800 zł nic wiecej! I myslę że Donald cos z tym zrobi w najbliższym czasie!
 
efgishgfd / 95.49.19.* / 2012-05-16 16:28
Masz racje w 100%. Nic nie robią na lekcji siedzi jeden z drugim i piją sobie kawusie.
18 godz pracy-zal lenie ktorzy powinni miec 500zł max. Normalny człowiek pracuje czesto po 12-15 godz dziennie bo TYLKO pieniądze sie w życiu liczą, nic więcej(przynajmniej dla mnie)!!! Więc nie skarżcie się belfry bo to zawód leni i bumelantów.

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

WFTG2 / 87.115.90.* / 2009-10-16 22:42
POLSKA TO JEDNAK REPUBLIKA BANANOWA~!!! PODPOWIADAM WYSTARCZY OBNIOZYC ZUS I PODATEK OD UMOW O PRACE I BEDZIECIE ZARABIAC WIECEJ!!!! DOSTAJESZ 2000 ZL BRUTTO A DO REKI MASZ 1400ZL.POLSKA NAS OKRADA BO TO REPUBLIKA BANANOWA RZADZONA PRZE NIUDACZNIKOW!!!!

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

WFTG2 / 87.115.90.* / 2009-10-16 22:42
POLSKA TO JEDNAK REPUBLIKA BANANOWA~!!! PODPOWIADAM WYSTARCZY OBNIOZYC ZUS I PODATEK OD UMOW O PRACE I BEDZIECIE ZARABIAC WIECEJ!!!! DOSTAJESZ 2000 ZL BRUTTO A DO REKI MASZ 1400ZL.POLSKA NAS OKRADA BO TO REPUBLIKA BANANOWA RZADZONA PRZE NIUDACZNIKOW!!!!

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

zirytowany nauczyciel / 87.205.251.* / 2009-10-15 18:27
"wszedzie lepiej gdzie nas nie ma" - oczywiście widać tylko te pseudo pełne miesiące wolnego w roku. ja tez TYLKO TO widzialem, do czasu gdy sam zostałem nauczycielem. teraz myślę o zmianie zawodu. nie bez powodu istnieje powiedzenie: "byś cudze dzieci uczył".

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

finiu / 213.17.211.* / 2009-10-15 10:13
Śmieszy mnie komentarz nauczycieli, że "muszą sie przygotować do lekcji w domu". Może pierwszy rok a następne to już się powtarza. A poza tym z wiedzy na poziomie podstawówki!!!! To chyba nie trzeba!!!. Poza tym moja żona po studiach wyższych na stanowisku kadrowej w małym miasteczku też ma 1500na ręke i to bez tylu dni wolnych. A jeżeli ktoś wybiera taki zawód (mało godzin pracy, dużo wolnego, niewielka odpowiedzialność) to się godzi na taką płacę. Jeżeli nie to niech zmieni pracę - droga wolna.
 
finiu / 78.8.19.* / 2009-10-22 12:59
zanim cos takiego napiszesz to sie dobrze zastanow !!!!!nie masz pojecia o pracy nauczyciela co roku moj dyrektor zmienia podreczniki!!!!!!pracuje 8 rok i w domu slecze tyle ze zyciz preywatnego nie mam....nie zabieraj glosu bo niedobrze mi sie robi jak to czytam
 
Essi 545 / 172.1.241.* / 2013-04-09 06:20
To moze zamiast chronic swoje przywileje ,nauczyciele zmusiliby ministra oswiaty aby powstaly dobre programy.A jak za ciezko w szkole to moze zmienic zawod, droga wolna.Bo nie ma na swiecie kraju w ktorym nauczyciel ma tak malo godzin.No i poziom nauczania pozostawia wiele do zyczenia.
 
Dydek 2 / 90.156.120.* / 2009-10-19 00:55
Znam te stanowiska kadrowej . Nic nie robią a ciągle płaczą i narzekają ile to mają pracy . O kawach i herbatach to nawet nie wspomnę . A na nauczyciela to by mnie końmi nie zaciągnęli . Jak chodzę na zebrania do szkoły w sprawie moich dzieci , to ręce opadają jak nauczycielka opowiada co one wyprawiają w szkole . A do tego jeszcze ,niektórzy rodzice to są bardziej porypani jak ich dzieci . Wszyscy tacy mądrzy , to niech idą do szkoły uczyć. Pozdrawiam wszystkich nauczycieli .
 
andi1212 / 195.20.110.* / 2009-10-16 09:52
po tym co piszesz widać że nic nie wiesz o pracy nauczyciela, jeśli uważasz że przygotowuje się tylko w I roku a później to już leci. Moje żona uczy dwunasty rok i codziennie ślęczy nad jakimis książkami żeby lekcje były interesujące dla uczniów, a to "tylko gimnazjum". Może wg Ciebie jest zbyt ambitna... Po prostu lubi to co robi, pracę z młodzieżą i poświeca jej serce, choć coraz częściej dopadają ją wątpiwości czy warto, m.in. słuchając (przepraszam) takich głąbów jak Ty, a o skandalicznym często zachowaniu młodzieży już nie wspomnę. Ja nie zazdroszczę nauczycielom i nie widzę siebie w szkole.
Jesli mają tak dobrze to dlaczego nie uczysz???
 
trachrub@gazeta / 83.20.207.* / 2009-10-22 09:52
Ślęczeć to może i ślęczy, to są braki w wiedzy. Poziom wiedzy naszych nauczycieli prawdopodownie na poziomie połowy szkoły średniej, mam na codzień do czynienia z taką kadrą. Niestety Ich zarobki nie są adekwatne do wlożonej pracy i ich żądanych płac.Wiadomo że każdy chce jak najwięcej zarobić. Większość odwala robotę.Byle do lata i następna klasa.
 
,, / 83.14.205.* / 2009-10-15 17:26
I widac twoje braki w wykształceniu=leniu
 
ex belfer / 79.187.91.* / 2009-10-15 14:30
Proponuję aby żona zrobiła kus podagogiczny i zaczęła uczyć w szkole. Z pewnością nie będzie miała czasu na dyskse z koleżankami przy kawce.

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

man13 / 2009-10-14 22:26 / Tysiącznik na forum
— Żyjemy w kraju, gdzie zlikwidowano wczasy pracownicze jako archaiczny wytwór zbrodniczego systemu, zastępując je nowoczesnym modelem wypoczynku — wyjazdami pielgrzymkowymi.
 
fizjomon / 83.6.11.* / 2009-10-15 19:24
a fizjoterapeuta ma 1170 i ledwo żyje
a nauczyciel nic nie robi
nie uczą i korkami zbijają majątki

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

zirytowany nauczyciel / 77.253.99.* / 2009-10-14 20:11
oczywiście to wszystko jest podane BRUTTO, bo ja jako kontraktowy dostaję z 5% wysługą ok 1500zł NA RĘKĘ - artykuł powinien to wyraźnie zaznaczyć, że chodzi o zarobki BRUTTO ponieważ nieświadomi i "ci którzy uważają że nauczyciel nic nie robi i dorabia miliony na korkach po 100zł za 45min" mają wtedy potwierdzenie swoich porypanych i agresywnych tez. A jako nauczyciel uważam: "jaka płaca taka praca" - dlatego przy najbliżej okazji rzucam ten niewdzięczny i niedoceniany materialnie zawód (bo w sloganach to bardzo jest doceniany: powołanie, służba, patriotyzm - tylko ze będąc takim "służącym" będę "na swoim" bez żadnych długów około pięćdziesiątki - ŻAŁOSNE).
 
mś / 77.237.3.* / 2009-10-14 21:20
Człowieku ten naród widzi jedynie
- efekty, korzyści, ale nie dostrzega wyrzeczeń u innych w dochodzeniu do celu. Mam na uwadze efekty uczciwe, zdobyte uczciwą pracą / nie dotyczy tzw. społeczników z dietą /.
- Lubi oceniać, ale nie być samemu ocenianym.
Reasumując : jak w sentencji : "Sobie, a muzom".

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

mś / 77.237.3.* / 2009-10-14 18:22
Ludzie, co za zawiść, zazdrość, brak wyobraźni i pojęcia o rodzaju wykonywanej pracy. Nic dziwnego, że jest tak w Polsce, a nie inaczej, skoro jest przyzwolenie sprytnie skonstruowane odgórnie, skłóconych grup zawodowych. Czytając wcześniejsze wypowiedzi uwierzcie, ktoś ma ubaw po pachy bo poddani się biorą za łby. Chaos, zdenerwowanie i wyciągnięte pazury nie pozwolą na zjednoczenie się masy społecznej w celu przywołania do porządku tych, którzy uważają się za Boga i układają harmonogram życia pozostałym. Do niczego dobrego to nie prowadzi.
Pytanie dla rodziców : Na jaką kwotę wyceniacie bezpieczeństwo waszych dzieci ?
 
ochroniarz / 83.1.100.* / 2009-10-16 22:04
Najlepiej zasłaniać się dziećmi - podobnie robili tak podczas krucjat !
Patrz co robisz, NIKT CI NIE KAZAŁ IŚĆ DO PRACY jako nauczyciel. Możesz zawsze iść do innej. Przyjdź do pracy w ochronie - gdzie zarabiamy bardzo nisko w stosunku do wymogów i do odpowiedzialności jaka na nas ciąży - odpowiadamy za ludzi, za sprzet który jest pod naszą ochroną, a zarabiamy jak ja 1500 netto (dokładnie 1450 zł). Pracujemu po 12 godzin, w deszczu, śniegu, przy wiatrze - w każdych warunkach aby strzec bezpieczeństwa Waszego ! Dlaczego my zarabiamy mniej niż WY !!! Dlaczego tak biadolicie nad swoi życiem i pieniędzmi, przysyłając dzieci do domu z nadmiarem zadań, a na lekcji wysilacie się do minimum !!!
PRZESTAŃCIE BIADOLIĆ NAD SWOIM ŻYCIEM WEŹCIE SIĘ DO PRACY !!!!
 
Info_rjdhsk / 83.26.246.* / 2009-10-16 23:25
Nikt ci nie kazał pracować w ochronie głąbie!
 
mś / 77.237.3.* / 2009-10-14 18:29
Odniosę się jeszcze do tej średniej, 3360 zł. brutto, / która jest wynikiem dodania wynagrodzenia kadry zarządzającej placówkami oświaty / , jest to wynagrodzenie niższe niż niejednego urzędnika z średnim wykształceniem z 15-20 letnim stażem pracy( oczywiście tego pokornego ). Hierarchia wynagrodzeń : - pracownicy rady gminy, miasta, - urzędnicy, - jednostki organizacyjnie podległe urzędowi, jako organowi wykonawczemu jednostkom samorządu terytorialnego. Czyli szkoły pomimo wykształcenia są 3 kategorią pracowników tzw. budżetowych.

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

płacąca za korepetycje / 83.31.27.* / 2009-10-14 17:02
do tego doliczyć należy nieopodatkowane korepetycje!!!!!!!!!!!
Bywa, że i 50 , 100 za 45 minut
bywa, że udziela się swoim uczniom albo z sąsiedniej klasy.
bardzo często

Najlepiej jakby zarabiali 1200 brutto, co???

bgfrty / 79.187.163.* / 2009-10-14 14:31
a Wy po zawodówkach czy liceach po 500 brutto? Jesteście żałosni.... Skoro lekarze zarabiają ok. 10 tys. brutto, hydraulicy 3-4 tys., kierowcy tirów 5-7tys. to dlaczego nauczyciel nie moga zarobić po 2800???
 
ela111 / 172.1.241.* / 2013-04-09 06:44
Bo kierowca tira caly rok spedza wtrasie.Spi w samochodzie.Pracuje w upal i mroz .Nauczyciel zas pracuje pol roku a pol roku odpoczywa.Jak wam tak zle to dlaczego nie zmienicie pracy .Lekarz,kierowca tira , to zawody w ktorych pomylka moze kosztowac zycie a nauczyciel to odpowiedzialnosc zero.
 
ela111 / 172.1.241.* / 2013-04-09 06:39
Bo kierowca tira caly rok spedza wtrasie.Spi w samochodzie.Pracuje w upal i mroz .Nauczyciel zas pracuje pol roku a pol roku odpoczywa.Jak wam tak zle to dlaczego nie zmienicie pracy .Lekarz,kierowca tira , to zawody w ktorych pomylka moze kosztowac zycie a nauczyciel to odpowiedzialnosc zero.
 
ela111 / 172.1.241.* / 2013-04-09 06:39
Bo kierowca tira caly rok spedza wtrasie.Spi w samochodzie.Pracuje w upal i mroz .Nauczyciel zas pracuje pol roku a pol roku odpoczywa.Jak wam tak zle to dlaczego nie zmienicie pracy .Lekarz,kierowca tira , to zawody w ktorych pomylka moze kosztowac zycie a nauczyciel to odpowiedzialnosc zero.
 
logrodan / 217.98.20.* / 2009-10-14 15:01
Zapomniałeś podać wynagrodzenie osób pracujących na platformach wiertniczych, dyrektorów wyższego szczebla, maklerów z górnej półki i innych

Zapomniałeś także podać ile zarabia sprzedawca w sklepie, właściciel małej kwiaciarni....
 
artur xxxxxx / 188.146.194.* / 2009-10-14 15:12

Zapomniałeś także podać ile zarabia sprzedawca w sklepie, właściciel małej kwiaciarni....

Do tych zawodów nie trzeba być mgr.

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

dareg / 87.207.65.* / 2009-10-14 14:21
od prawie 10 lat prowadzę swój własny biznes i jest dla mnie oczywiste że wynagradza się za EFEKTY ! a nie za sam fakt pozostawiania w zatrudnieniu
jednocześnie jestem ojcem dwóch córek w wieku szkolnym

tymczasem od jakiegoś czasu szkoła nie tylko nie wychowuje ale już nawet nie naucza i w tym kontekście niuzasadnione jest narzekanie na niskie płace tych ludzi zwanych nauczycielami
 
milosnik PiS / 2009-10-14 15:19 / Bywalec forum

szkoła nie tylko nie wychowuje ale już nawet nie naucza

Nie szkoła ma wychowywać twoje dzieci, tylko ty.
Poza tym inteligencja jest dziedziczna - nie wypominaj więc córkom, że się źle uczą. To nie jest ich, ani nauczycieli wina.
 
stu 34 / 195.85.252.* / 2009-10-14 15:38
brawo, tylko zapomniales o fakcie, ze inteligencja w korelacji z wynikami w nauce nie jest wymierna. czyt. mozesz byc inteligenty i sie zle uczyc- a teraz odpowiedz sobie dlaczego?
 
milosnik PiS / 2009-10-14 17:24 / Bywalec forum
Masz kłopoty z logiką.
Twoje i moje twierdzenie są prawdziwe.
Moje:
jeśli dziecko jest nieinteligentne, to słabo się uczy;
Twoje:
Inteligencja dziecka nie jest warunkiem wystarczającym, by dziecko dobrze się uczyło

Jednak formułując moją wypowiedź nie muszę brać twojego pod uwagę. Tak, jak nie muszę brać pod uwagę stwierdzenia, prawdopodobnie też prawdziwego, że "Prezydent nie jest gruby i niski, tylko ma okrągłą głowę" (posłanka Elżbieta Jakubiak)
 
arch / 2009-10-14 16:39 / Tysiącznik na forum
za trudne pytanie mu zadałeś .

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

man13 / 2009-10-14 12:09 / Tysiącznik na forum
— Żyjemy w kraju, gdzie osoby zajmujące się wpajaniem jedynie słusznej religijności, które odbywa się w ramach publicznego systemu edukacyjnego, opłacane są z budżetu publicznego, uczące się dzieci nie mają realnej alternatywy, a oceny z efektów tego wpajania pojawiają się na świadectwach szkolnych.
 
tomasz55 / 193.109.212.* / 2009-10-14 13:14
Jesteś chyba chory albo ślepy. Nikt nie zmusza do nauki religii. A z podatków tych, którzy wysyłają swoje dzieci na religię jest to finansowane. A jak się uczą to powinni mieć na świadectwie. Kropka.
 
man13 / 2009-10-14 22:25 / Tysiącznik na forum
— Żyjemy w kraju, gdzie istnieje nadzwyczajna ochrona tzw. „uczuć religijnych", mimo że nikt ich nie zdefiniował, ani chociażby nie podał różnicy między uczuciami estetycznymi, poglądami politycznymi czy zdrowym rozsądkiem. Owocuje to m.in. cenzurą i kryminalizacją dzieł sztuki i kultury.

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

ryby21 / 83.13.87.* / 2009-10-14 10:27
właśnie mam przed sobą zaświadczenie o zarobkach nauczyciela (ja pracuję w banku) - miesięcznie 3541zł - to więcej niż moje wynagrodzenie
 
milosnik PiS / 2009-10-14 11:32 / Bywalec forum
Chyba obiektywnie cię wynagradzają w tym banku. Mój syn zarabia 38tys/miesiąc brutto, też pracuje w banku.

Dlaczego obiektywnie Cie oceniają?
Jesteś przyciężkawy: co ma zaświadczenie o zarobkach danego człowieka wspólnego ze średnią? Może ten człowiek jest nauczycielem dyplomowanym z 20-letnim stażem i ma nadgodziny?

Poza tym przypuszczam, że to dobry bank i wyrzuciłby Cię z pracy za wynoszenie informacji z miejsca pracy, nieprawdaż?
 
gumek59 / 78.8.100.* / 2009-10-16 20:41
No cóż.Przykre.Chierarchia w bankach istnieje.
To wiem na pewno.
Jeśli zaszedł tak daleko i zarabia całkiem niezłą kasę to może kocha inaczej???
Jeśli zainteresowałbyś się tym jak dziłają układy oraz jaka jest możliwość awansu w bankach nie pisałbyć głupot.
Jeśli zwierzchnik widzi, że podwładny jest dla niego zagrożeniem, bo jest od niego lepszym fachowcem, krótka piłka- zwolnionko. Teraz parę ciepłych słów do nauczycieli.
Nauczyciel pracuje tygodniowo ?????????? 18 godzin.
Ja mam taką dniówkę , a o odpowiedzialności nawet nie dyskutuję i proszę nie dorabiać ideologii o ciężkiej wielogodzinnej pracy przygotowawczej w domu.Wiem jak to wygląda. Poza tym trzeba rozróżnić PEDAGOGA, NAUCZYCIELA, od dupka bioracego kasę z państwówki i zarabiającego na korepetycjach nie dlatego, że tak musi-to jego sposób na życie.czysta nieopodatkowana kasa.(nie wierzę , że wykazują to co zarobili). Teraz nie ma nauczycieli z powołania, to niedokształty spoglądające na zegarek, byle do domu i ponarzekać. Na koniec, skończcie pieprzyć o wielotysięcznych zarobkach. Powidzcie ludziom dlaczego zarabiają brutto 1300-1500. Również ci wyedukowani Szanowny Panie!!! nie dlatego, że sa głąbkami :) Zdrowia życzę i gratuluję dobrego samopoczucia w wirtualnej polskiej przestrzeni.
 
ryby21 / 83.13.87.* / 2009-10-14 15:01
nie każdy jest prezesem ;-)
 
milosnik PiS / 2009-10-14 16:42 / Bywalec forum
Myślisz, że prezes banku zarabia marne 38tys/miesiąc?
 
tytur / 87.205.243.* / 2009-10-14 10:50
nie zapomnij o wakacjach - wtedy tez dostaja pensje, czesto wyjezdzaja na kolonie np na dwa tygodnie to tysiaczek tez wpadnie. Odliczajac weekendy, swieta, ferie, wakacje nauczyciel pracuje okolo 150 dni w roku. Przypominam również że norma etatowa dla nauczyciela to 28h gdyż resztę czasu powinien spedzić na przygotowanie się, klasówek sprawdzanie etc. co oczywiscie jest naciaganiem.
 
jan-ru / 83.68.75.* / 2009-10-14 16:55
Wakacje i ferie to mają uczniowie ,weekendy i święta to mają wszyscy łącznie z tobą.Nauczyciela mam w domu więc ci powiem jak to naciąganie wygląda. Zacznę od wakacji: zaczynają się dopiero po rozliczeniu ze szkołą początek lipca,około 15 sierpnia spotkanie w sprawie rozpoczęcia roku szkolnego, rozprowadzenie tekstów wśród dzieci, spotkania i próby z dziećmi,przygotowanie napisów(haseł),wstępne przygotowanie podziału godzin.1września akademia,konferencja i dalej kilka wieczorów z podziałem godzin.Zaczęła się praca i trzeba przygotowywać się do ślubowania,wieczorami wycinanie pisanie na komputerze,wycinanie,klejenie i pierwsze zeszyty do oceny(to nazwałeś naciąganiem).Trzy dni przed ślubowaniem popołudnia w szkole na przygotowanie sali,ślubowanie.Po ślubowaniu trzeba pościągać materiały z sali ,jeden wieczór. jest 14 Października a zdążyła już zaliczyć 40 godz.szkolenia specjalistycznego (po 8 godz.w soboty i niedziele ) i kilka szkoleń popołudniowych.Jeśli chodzi o kasę za wakacje i ferie to trzeba przygotować program wypoczynku załatwić sponsorów i cała dokumentacja musi być" klepnięta" przez władzę.Cały wypoczynek to też odpowiedzialność przez 24 godz. na dobę za powierzone dzieci.Jak to przeczytałeś to policz jeszcze raz i porównaj z tym co robisz w czasie wolnym.
 
milosnik PiS / 2009-10-14 11:39 / Bywalec forum
Wspaniała praca! Żaden wysiłek, a pieniążki same idą na konto!
Czemu się więc sam nie zatrudnisz?

Nauczyciele zarabiają za mało. Skutkuje to tym, że do zawodu idą kiepscy, a a z tego wynika poziom edukacji taki, jak twój. W PRL-u nie zdałbyś matury z taką interpunkcją i nieudolnym stylem.
 
studentMIM / 2009-10-14 11:05 / Tysiącznik na forum
A przypadkiem nie jest to 18, a nie 28?
 
Tjn / 83.16.133.* / 2009-10-14 13:20
Moja żona też jest nauczycielka i już do tej "super" pracy nie wróci. Poświęcała mnóstwo czasu na sprawdzanie zeszytów, wypracowań idiotyczne szkolenia, przygotowywanie uroczystości szkolnych, zebrania. Zarabiała za te prace 1400 na rękę 3/4 etatu. Teraz jest w domu i zajmuje się naszymi dziećmi. Szkoda bo dzieci w szkole ją uwielbiały i wychodziły już daleko przed szkołę po swoją ulubiona panią. Wielu dzieciakom matkowała bo były sierotami lub z domu dziecka.
 
Ivv / 89.76.200.* / 2009-10-15 10:00
Potwierdzam. Ja, co prawda już 10 lat temu, zarabiałam na rękę jako polonistka 800 zł za półtora etatu. Po dwóch latach pracy jako Siłaczka (może niektórzy mają świadomość, co polonista robi w domu w tzw. wolnym czasie) i kilkuzłotowej podwyżce zrezygnowałam z nauczania i nigdy tego nie żałowałam. Pracowałam potem u prywaciarzy, ciągałam się po sądach pracy z jedną z nich, doświadczyłam też u innej wydry mobbingu, ale i tak nigdy swej decyzji nie żałowałam. Nadal uważam, że to najbardziej ku...ski zawód (po prostytutce oczywiście) na świecie. A kto nie wierzy, niech sam go popróbuje.
 
artur xxxxxx / 213.158.199.* / 2009-10-14 12:55
19 od 1.09.09
Do tego dochodzą niepłacone godziny za wywiadówki, konferencje, uroczystości itp. Ponad to nauczyciel pracuje średnio 2h dziennie w domu, przygotowując się do pracy i sprawdzając wypociny uczniów. Moja żona do niedawna była nauczycielką. Obecnie pomaga mi w firmie, taka to była super płatna praca. O stresie związanym z pracą, znoszeniem gróźb i obelg gówniarzy i ich menelowatych rodziców szkoda wspominać.
 
n-l / 79.185.144.* / 2009-10-14 10:52
Oczywiście same się sprawdzają.

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

myślcie / 83.22.118.* / 2009-10-14 09:23
A może tak coś jak uczą , czego uczą i jakie są efekty ???
......... i wychowują .
( "wychowawca" - ta nazwa funkcjonuje dalej )
Płacimy im za coś , nie za to że są .
Poziom nauczania obniża się z roku na rok , o wychowywaniu nie wspominając .
Oczywiście są wyjątki , ale to tylko wyjątki .
 
milosnik PiS / 2009-10-14 12:15 / Bywalec forum

Poziom nauczania obniża się z roku na rok

Obniża się i jest to nieunikniony skutek błędnego założenia, że nawet idiotę nauczy się czytać ze zrozumieniem (choćby na tym forum widać, że to niemożliwe). To się nazywa "upowszechnieniem średniego wykształcenia".
Aby to zrealizować ministerstwo oświaty obniżyło wymagania. Do zbadania, jak bardzo należy je obniżyć służą wyniki tzw "próbnych matur".

Niestety, w każdej populacji odsetek ludzi, którzy mogą zdać normalną, pełną maturę nie przekracza 12%!


A od wychowywania swoich dzieci są rodzice, nie szkoła. Szkoła może uzupełnić jedynie to wyniesione z domu wychowanie. Nie może go zastąpić.
 
Ywonn / 89.231.65.* / 2009-10-17 23:06
Bardzo słuszna uwaga- rodzice najchętnej wysłaliby dziecko do szkoly na 6 godzin + jeszcze dodatkowe koła zainteresowań (za które nie dostajemy pieniędzy, a prowadzę 5 godzin SKS-ów tygodniowo) i odebrać je wychowane, nauczone, inteligentne i kulturalne. To w pierwszej kolejności z domu dziecko wynosi zainteresowania, kulturę itd. My nauczyciele wspieramy dzieci w tym, aby je rozwijały i doskonaliły poprzez naukę, poszukiwanie. "Czym skorupka za młodu nasiąknie..." mam na mysli wiek od 0 do 6 lat, bo w tym czasie dziecko wynosi z domu to, czego się nauczylo od rodzicow. Kto z tych mądryalińskich czyta dzieciom bajki? gra w gry, uczy łapać piłkę? Większość dzieci jest pozostawona w domu sama sobie lub wspaniali rodzice sami wyszukują zajęcia dodatkowe byleby tylko po pracy nieć spokój.
 
n-l / 79.185.143.* / 2009-10-14 09:27
A wiesz co to jest program nauczania? Kto te programy pisze i na jakiej podstawie?

Jak się dowiesz to napisz coś rozsądnego.
 
man13 / 2009-10-14 11:24 / Tysiącznik na forum
A wiesz kto ZOMOWCOM kazał bić SOLIDARNOŚĆ? Jeszcze jedna wymówka w obronie pensji nieudaczników w zawodzie nauczyciela.
 
n-l / 79.185.144.* / 2009-10-14 11:35
Oczywiście nauczyciele.
 
myślcie / 83.22.118.* / 2009-10-14 10:46
A kto te programy nauczania pisze ???
Górnik , hutnik , makler ....?
Czyżby w ministerstwie oświaty i kuratoriach pracowali
z wykształcenia rolnicy , piekarze , bankowcy ...
Jak programy złe , to je zmieńcie !
Od tego macie też ZNP , a nie tylko do walki o podwyżki .
Zarzucasz mi brak rozsądku ?
 
tomek 470 / 172.1.241.* / 2013-04-09 07:06
Jak mozecie byc dobrymi nauczycielami ,gdy zioniecie nienawiscia.W swoim zzzzzyciu spotkalem kilku dobrych nauczycieli lecz wam miernoty daleko do nich.Komuna nauczyla was takiego zachowania ? Moze za samo przyjscie do pracy powinni wam co rano placic po 1000 zl
 
n-l / 79.185.144.* / 2009-10-14 11:40
Kto mianuje na takie stanowiska tych wszystkich ludzi - nauczyciele?

To są decyzje polityczne - trzeba obsadzać stołki - nikt się nie pyta o kwalifikacje. Co na oświacie się nie znasz? Stołek nie pasuje?

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

sen / 77.253.87.* / 2009-10-14 09:14
Święto ??? !! żenada każdy zawód jest taki sam -masz wykonać swoją robotę i tyle .
Za nasze pieniądze dzis nauczyciele balują , należy zakończyc te fiesta banały i do roboty .!!!
 
sdfdsgsdg / 217.97.187.* / 2012-03-14 16:17
'Bodajbyś ty , i twoi dzieci zostali nauczycielami ""

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

polak mały / 213.77.7.* / 2009-10-14 08:57
Godziwych płac nauczycielom w Dniu i Święta! Aby dobrze nasze dzieci uczyli.

Re:nauczycielu podaj ile masz brutto na PIT

>pielęgniarka> / 89.161.84.* / 2009-10-14 08:29
wtedy będzie wiadomo ile ci dac podwyżki. Jeszcze nie tak dawno zarabialiśmy tyle samo , jako pracownicy budżetu. Ja mam prawie 20 tys. za 2008rok. po 22 latach pracy.
 
n-l / 79.185.143.* / 2009-10-14 09:19
Nauczyciel dyplomowany z 20 letnim stażem pr. i 2% dodatkiem motywacyjnym

Brutto 3191 zł
 
>pielęgniarka> / 89.161.84.* / 2009-10-14 19:14
przeliczyć x 12 miesięcy to masz prawie 2 razy tyle co ja przez rok
 
myślcie / 83.22.118.* / 2009-10-14 09:49
Po co nam ( rodzicom ) wasz staż ?
To wadliwy system !
Powinny być brane pod uwagę tylko EFEKTY pracy każdego nauczyciela z osobna .
Młody , zaangażowany w to co robi , często pasjonat
........ i oczywiście jeżeli swoją wiedzę potrafi przekazać uczniom ( dobry egzamin powinien weryfikować wyniki )
powinien zarabiać dwa razy więcej
niż ten z 25 letnim stażem
który ma to wszystko gdzieś
i niczego nie nauczył .
Więcej , powinno się takiego zwolnić .

Proszę nie brać tego do siebie osobiście .
Może potrafi Pan NAUCZYĆ .

............. i co to ten " dodatek motywacyjny " ?
( wypłaca się go tym bez motywacji do pracy ?
...... oczywiście żartuję )
Jeżeli komuś brak motywacji do pracy to albo
sam się zwalnia albo
inni go zwalniają .
Nauczycieli też to powinno dotyczyć .
 
milosnik PiS / 2009-10-14 12:00 / Bywalec forum

Po co nam ( rodzicom ) wasz staż ?
To wadliwy system !

Współczuję szkoły. Radzę poszukać lepszej. Nikt nie odda twojemu dziecku straconych lat. Wnioskuje z twojej frustracji.



Młody , zaangażowany w to co robi , często pasjonat

A dziecko u zaangażowanego nauczyciela nie umie czytać, nie doda dwóch ułamków...
Nie przeczę, że są młodzi z talentem pedagogicznym. Ale ilu takich jest? Dlatego dawniej, w dobrych szkołach nauczyciel MUSIAŁ przejść przez nauczanie w najmłodszych klasach. Panowania nad hordą bachorów nie można nauczyć się na studiach. Skutki uczenia od razu po studiach w szkole średniej to właśnie kosz na śmieci na głowie nauczyciela, obmacywanie młodszych nauczycielek etc.
Szwajcarzy oceniają, że wykształcenie dobrego nauczyciela trwa ok. 10lat + studia. Dodam, że tam nauczyciel ma tyle urlopu, co inni pracujący. Tam, gdy dzieci są na wakacjach, nauczyciel jest na szkoleniu. Szkoleniu obowiązkowym i bezpłatnym (u nas za WSZYSTKIE szkolenia w szkołach publicznych płaci sam nauczyciel)
 
n-l / 79.185.143.* / 2009-10-14 10:13
A po co Wam rodzicom dzieci skoro nie potraficie ich wychowywać? Posyłacie ich do szkoły gdzie w 20 kilku osobowej klasie mają zdobyć wiedze i dobre wychowanie.
Nie potraficie wychować jednego własnego dzieciaka, a wymagacie aby to zrobił n-l w tak licznej klasie?

Zmień nick i zacznij myśleć!
 
milosnik PiS / 2009-10-14 11:44 / Bywalec forum

20 kilku osobowej klasie

Gdzie jest taki raj? W moim mieście norma w państwowych gimnazjach i liceach to 35-42 uczniów...
Mniej mają tylko te, gdzie 3 ochroniarzy w szkole to za mało...
 
myślcie / 83.22.118.* / 2009-10-14 11:02
Moja klasa liczyła ponad 30 dzieci . Duzo ponad .
( mówię o podstawówce oczywiście )
Inne były dzieci i inni nauczyciele .
Co do uwagi o rodzicach to oczywiście po części zgoda .
Mam trójkę w wieku szkolnym i kilkoro w najbliższej rodzinie ( ogromne różnice w poziomie nauczania - zależy
od wychowawczyni , nauczanie 1-3 ).
Pamiętaj o zasadzie : Nauczyciele dla uczniów .
Nigdy odwrotnie .

Nie atakuję Ciebie tylko problem .
Szkoda , że nie widzisz różnicy .
 
n-l / 79.185.144.* / 2009-10-14 11:26
Problem - nie wszystkie dzieci przychodząc do szkoły posiadają taki sam poziom wiedzy, bardzo różnie przyswajają nową wiedzę.
Jeżeli w domu rodzice słabszych dzieci im nie pomogą, nie dopilnują przy odrabianiu lekcji, różnice będą się powiększać.
Wiedza to nie piasek, którego ilość wsypanych do taczek łopat da się policzyć. To suma pracy własnej ucznia, uwagi poświęconej przez niego podczas wykładu na lekcji,
czas poświęcony na powtórzenie w domu i talent.

Ilość przekazanej wiedzy nie równa się wiedzy przyswojonej przez ucznia.

Nie można zmierzyć jakości pracy nauczyciela patrząc na wyniki jego uczniów. Jadni są zdolni inni nie (lub leniwi) i tych niestety jest coraz więcej jak również rodziców z pretensjami.

Pozdrawiam.
 
myślcie / 83.22.118.* / 2009-10-14 11:57
Dobry nauczyciel potrafi zainspirować , " zarazić " , przekonać ucznia do swego przedmiotu . Taki uczeń uczy się bo chce , ma z tego przyjemność .
......... ale , żeby to potrafił sam musi być pasjonatem .
Znałem takich i wierz mi - ich uczniowie mieli wyniki
( na olimpiadach przedmiotowych , na szczeblu ogólnopolskim ) .

......... napisałeś ( napisałaś ) " Nie można zmierzyć jakości pracy nauczyciela patrząc na wyniki jego uczniów."
A jak zmierzyć ?
Wielkością " chcenia" ?
Wiem , że to nie jest proste .
Nie po ocenach ( przy obecnym systemie : w jednej szkole 5 to w innej 3 ) , ale się da .
Specyfika szkoły ( np. dawne zawodówki , kto tam się uczył ? )

Chodzi o to , żeby dyrektorom szkół chciało się chcieć .
Powinni być wybierani przez rodziców na 2-3 letnie kadencje , a sami dobierać sobie nauczycieli .
 
n-l / 79.185.144.* / 2009-10-14 12:12
Spróbuj to zrobić ze swiomi dziećmi.

Powodzenia.
 
myślcie / 83.22.107.* / 2009-10-14 12:54
Skoro mam to robić sam
......... to po co mi nauczyciele ( szkoła ? ).
Co warta wasza metodyka nauczania , kursy , doświadczenie itd.

Pieniądze które idą na oświatę z moich podatków proszę zwrócić !

Wiedzę gimnazjalną mogę przekazać sam w domu .
( na poziomie średniej też sobie jeszcze poradzę )
 
milosnik PiS / 2009-10-14 13:04 / Bywalec forum
Wolna wola. Od dwóch lat możesz to oficjalnie robić. Znam paru rodziców, którzy to robią.
Mam jednak wątpliwości, czy podołasz, gdy czytam twoje posty...
 
myślcie / 83.22.107.* / 2009-10-14 14:00
Znasz paru rodziców , którzy to robią .
Zatem moje pretensje nie są nieuzasadnione .
Należysz do elity twoim zdaniem ( twój syn zarabia 38 tyś brutto - musiałeś się pochwalić i napisać ktoś zacz , radzisz i pouczasz ) . Twoi znajomi to też pewnie nie prostaczki . A jednak paru z nich woli dzieci w domu uczyć ?
 
milosnik PiS / 2009-10-14 17:14 / Bywalec forum
proszę bardzo:
http://eduseek.interklasa.pl/artykuly/artykul/ida/1376/idc/131/

To program dla dzieci uzdolnionych.
Dlaczego wątpię, że możesz sam uczyć dziecko? Nieszczególnie operujesz językiem polskim. Oczywiście, być może polonistka twojego dziecka robi to jeszcze gorzej, ale ma papiery. A to podstawa dla etatystów z kuratorium... Do twojej logiki też można mieć zastrzeżenia. Generalnie, nie wydaje mi się, że masz prawo być tak odważnym. Zwłaszcza, że nauczanie dzieci przez rodziców zwykle niezbyt sprawdza się, zwłaszcza w okresie młodzieńczego buntu.

Ludzie, których dzieci tak się uczą mają habilitację. Wydają też majątek na korepetycje z przedmiotów, które nie są ich specjalnością.
Nie sądzę, by państwo zwracało im podatki z tytułu odciążenia go. Posłowie, prezydent i jego ponad 400-osobowy dwór, CBA i agent Tomek, KRUS, stocznie, górnicy...
Lista potrzebujących pieniędzy podatników jest długa.


PS
Nie moja wina, ani też zasługa, że syn tyle zarabia. Sam do tego doszedł.
 
myślcie / 83.22.89.* / 2009-10-15 09:00
Widzę , że wychodzi z Ciebie belfer . Niechybnie jakiś polonista rodem z kuratorium .
Kochasz OCENIAĆ , pouczać i strofować ( nad wyraz widać to po twoich postach , stosunku do adwersarzy ). Zapewne to taka cecha zawodowa NIEKTÓRYCH nauczycieli .
Na dzieci można było " patrzeć z góry " i tak się utrwaliło .
Forum to nie szkoła . Tu są dorośli ludzie - nie uczniowie .
Może lepiej wykształceni i mądrzejsi ( często nie idzie w parze ) niż Ty . Niemożliwe ?
Zatem trochę skromności proszę . Lepiej na tym wyjdziesz .
Wykształcenie nie jest miarą wartości człowieka . Jego portfel tym bardziej .
( przynajmniej dla mnie )
Sam oceniałeś - oceniony zostałeś ( niezłośliwie ).
Dalszą polemikę uważam za niecelową .

Ps. Zarzycasz mi brak logiki . Ja napisałbym , że to znajomy zarabia 38tyś , nie syn .
Fakt ten sam ( ktoś tak zarabia - bo powinien ) a bardziej elewancko . Nieprawdaż ?
 
myślcie / 83.22.107.* / 2009-10-14 13:27
Pieniądze też mi zwrócą ?
( płacę podatki , też na nauczycieli i szkolnictwo )

Konkretnie . Co Ci się nie podoba w moich postach ?
Skąd te wątpliwości ?

Re: Ile w tym roku zarobili nauczyciele?

księgowy / 79.191.155.* / 2009-10-14 07:42
Co za bzdury, dyplomowani mają ustawowo zagwarantowane w tym roku średnio ponad 4 tysie brutto. Po co te kłamstwa?
 
niedoceniony / 193.193.181.* / 2009-10-14 08:04
hahaha napisał ktoś kto nie ma pojęcia o co chodzi (chyba ze mowisz o nauczycielu dyplomowanym ktory pracuje na 1,5 etatu w dobrym LO), bo uwierz człowieku ze o takich pienieadzach nauczyciel moze pomarzyc...
 
księgowy / 89.75.159.* / 2009-10-14 09:49
Na docenienie to trzeba zasłużyć, Karta Nauczyciela mówi o średnim wynagrodzeniu, a nie średnim wynagrodzeniu za 18h w tygodniu. Mam nadzieję, że rozumiesz też, że wynagrodzenie to nie tylko pensja zasadnicza. Nauczyciele czytajcie przepisy i swoje PITy roczne !
 
adiunkt / 87.105.138.* / 2009-10-14 10:18
zrobilem doktorat, jestem zatrudniony na stanowisku adiunkta i zarabiam 3000PLN brutto. to nie jest zart.
 
sard / 83.24.27.* / 2009-10-14 10:53
a czy uważasz że Twoja praca jest warta chociaż 3000 PLN ??? Tak się akurat składa że trochę znam środowisko akademickie i według mnie większość to po prostu nieroby ze zbyt wygórowanym mniemaniem o sobie i swojej pracy.
 
studentMIM / 2009-10-14 11:06 / Tysiącznik na forum
Myślę, że to zależy od wydziału...
Jak nie znasz, to nie obrażaj
 
safs / 89.75.159.* / 2009-10-14 10:41
Widocznie nie taki z ciebie mądrala jak ci się wydaje. Uważasz, że za sam dyplom należą się kokosy, a tu trzeba jeszcze ruszyć 4 litery.
 
efekt / 77.253.87.* / 2009-10-14 09:15
za taką ilośc pracy to i tak dobre dukaty
 
wolny umysł / 217.98.12.* / 2009-10-14 08:16
To nauczyciel pracuje tylko na 1 etacie? Już wiem o co w tym wszystkim chodzi... do roboty lenie, do roboty...
 
n-l / 79.185.143.* / 2009-10-14 09:24
Jaka płaca taka praca.
 
Solidna Praca / 95.49.200.* / 2011-03-15 20:04
nauczyciele zarabiają za dużo w stosunku do swojej pracy cztery godziny dziennie wolne soboty wakacje ijeszcze jest im żle a do tego wcale nic nie nauczą dzieci i młodzież sami się muszą uczyc w domu a jeśli rodzice nie są w stanie pomóc totrzeba wydac krocie na korepetycje i to nie opodatkowane a co jeśli rodzice pracują 12 godzin dzieennie i to za marne 1200zł i jeszcze dostali dodatkowe pieniądze za zajęcia dodatkowe i albo zmuszają dzieci zeby uczęszczały na te zajęcia albo przesiedzą dodatkowe godziny z dwójką lub trójką dzieci no ale czego się nie robi dla pieniędzy jezeli chcą dostac dodatkowe pieniądze to po czterech krótkich lekcyjkach niech się zatrudnią np w super markecie ipracują kolejne godziny albo jak jest im zle to niech się zatrudnią gdzie indziej zobaczą wtedy ile trzeba pracowac i to za marne wynagrodzenie do tego większośc nauszycieli nie mówi poprawnie po polsku ijak mają przekazywac wiedze nauczycielka mówi do chłopca;ja szłam ty szłeś ico dalej on szeł? przecież prawidłowo powinno byc; ja szlam ty szedłeś a on szedł czyz to nie jest śmieszne no cóż czekam kiedy wreszcie się coś zmieni i wreszcie nauczyciele będą odpowiwdnimi osobami na odpowiednich stanowiskach będą pracowac opowiednią ilośc godzin za opowiednie pieniądze