W pierwszym kwartale tego roku co piąta oferta pracy dotyczyła handlu i sprzedaży - wynika z raportu pracuj.pl.
Dwa razy częściej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku przedsiębiorstwa ogłaszały sie w poszukiwaniu pracowników do działu handlowego.
Poszukiwani byli też pracownicy działów technologicznych i księgowości. Na kolejnych miejscach uplasowały się działy: IT - oprogramowanie oraz obsługi klienta i call center. Najmniej kandydatów poszukiwano do działów tłumaczeń - wynika z raportu _ Rynek Pracy Specjalistów _ przygotowanego przez portal pracuj.pl.
Co dziesiąta oferta pochodziła z firmy działającej w branży nowych technologii i telekomunikacji.
Najmniej ofert pochodziło z przemysłu chemicznego oraz turystyki, hotelarstwa i gastronomii, a także z branży usług prawnych, choć w porównaniu do IV kwartału ubiegłego roku liczba propozycji z tego sektora wzrosła o 26 procent.
Łatwiej o pracę za granicą niż na Podlasiu
Podobnie jak w ubiegłych miesiącach, najwięcej było ofert pracy na Mazowszu. Na drugim miejscu uplasowało się dolnośląskie, które miało do zaoferowania ponad dwukrotnie mniej miejsc niż mazowieckie.
Kolejne pozycje w zestawieniu zajęły województwa śląskie i wielkopolskie, pierwszą piątkę zamyka natomiast województwo małopolskie. Najmniej ofert w badanym okresie pochodziło z województw: warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, stanowiły one w sumie niecałe 5 proc. wszystkich ofert.
Oferty zagraniczne, które stanowiły 2,5 proc. wszystkich ogłoszeń wyprzedziły województwa opolskie, świętokrzyskie i podlaskie.
Gdzie warunki dyktuje pracownik, a gdzie pracodawca?
Porównanie liczby ofert z zainteresowaniem, jakie wykazywali szukający zatrudnienia wskazuje, w jakich branżach i działach przewaga leży po stronie pracownika, w jakich zaś po stronie pracodawcy.
Największe problemy z rekrutacją odnotowały działy: technologiczny, IT - oprogramowanie, handlowy, produkcji oraz księgowości. Natomiast najłatwiej było znaleźć pracownika do działu: tłumaczeń, prawnego, personalnego i kontroli jakości.