Podkarpackie, lubelskie i podlaskie - to województwa, z których najwięcej młodych ludzi wyjeżdża do pracy za granicę.
Migracje zarobkowe pozwoliły na tak zwany eksport bezrobocia licznych roczników urodzonych w latach 80. Tych osób nie była w stanie wchłonąć nasza gospodarka - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.
Najwięcej naszych rodaków wyjechało do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Irlandii. Obecnie za granicą przebywa 2,2 miliona Polaków. 70 procent z nich - dłużej niż rok.
Polacy coraz chętniej jednak wybierają za cel wyjazdu inne kraje. Co prawda Wielka Brytania nadal jest miejscem, gdzie pracujących rodaków spotkamy najczęściej, ale drugie miejsce już wkrótce może się zmienić.
Według przeprowadzonego przez Money.pl badania ankietowego, najszybciej rośnie Polonia w Holandii. Dziś pracę w tym kraju deklaruje prawie 2,5-krotnie więcej Polaków, niż na początku kryzysu.
źródło: badania ankietowe Money.pl
Grudniowy raport Eurostatu również wymienia Holandię i Belgię (ten kraj obok Danii otworzył swój rynek pracy dla Polaków w maju ubiegłego roku)
jako kraje, do których w ubiegłym roku najchętniej wyjeżdżali _ nowi emigranci _ znad Wisły.
Raport Money.pl | |
---|---|
Polacy na emigracji: Coraz gorsza praca i niższe zarobki Ponad 40 procent polskich emigrantów pracuje za minimalne stawki, góra 1,5 tysiąca euro - wynika z badania Money.pl. Czytaj w Money.pl |