Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Ambicja. Czym jest? Jak może pomóc w rozwoju kariery?

0
Podziel się:

Ambicja - to jedna z najważniejszych cech, jaka jest pożądana przez pracodawców u przyszłych pracowników. Jak ambicja może pomóc w rozwoju kariery?

Ambicja. Czym jest? Jak może pomóc w rozwoju kariery?
Ambicja to szukanie sobie kolejnych celów (pixabay.com)
bEKXQkBN

Ambicja. Czym jest?

Czym jest ambicja? To jedna z najważniejszych cech charakteru, która pomaga pracownikom w rozwoju swoich umiejętności. Słowo "ambicja" pochodzi od łacińskiego "ambitio", co oznacza "żądzę sławy, czci, uznania; staranie się, szlachetną dumę, poczucie własnej godności". Ambicja definiowana jest jako postawa człowieka, cecha charakteru polegająca na silnym poczuciu godności osobistej oparta na stawianiu sobie trudnych celów i dążeniu do ich realizacji.

Rozwój ambicji u człowieka następuje od małego dziecka jako czynnik sprzyjający rozwojowi woli. Wtedy przejawia się jako silna tendencja do samodzielności. Z kolei jej ustabilizowanie następuje w okresie dojrzewania, kiedy to kształtowanie ambicji może przerodzić się w "przedwczesną dorosłość" lub pozostać zaniedbane co skutkuje brakiem wiary we własne możliwości. Nad swoją ambicją pracować należy przez całe życie.

bEKXQkBP

Ambicja w pracy. Czy może pomóc?

Ambitne podejście w pracy ułatwi rozwój kariery zawodowej. Pracodawcy cenią ambicję u swoich pracowników i częściej otrzymują oni nagrody, pochwały czy awanse. Ambicja to cecha ułatwiająca rozwój osobisty. Człowiek ambitny podchodzi z akceptacją do potrzeb dotyczących samorozwoju. Z kolei brak ambicji powoduje niechęć do poprawiania swoich umiejętności i zadowalanie się tym, co się ma obecnie.

Psychologowie podkreślają, że osoby ambitne mają łatwiej w pracy, choć przestrzegają przed tzw. "chorą ambicją". Wtedy kładzie się nacisk na własnej osobie, a nie na celu. Może ona prowadzić do stawiania sobie zbyt wygórowanych celów, których nigdy nie da się osiągnąć. Utrudnia także działanie pracownikom i może wprowadzić negatywną atmosferę w miejscu pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKXQkCq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)