Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Agencje zatrudnienia pod lupą minister Rafalskiej. Ponad połowie wytknięto formalne nieprawidłowości

3
Podziel się:

"Nagminnym uchybieniem" jest według urzędników "niezamieszczanie w dokumentach, ogłoszeniach i ofertach numeru wpisu do rejestru agencji zatrudnienia".

Agencje zatrudnienia pod lupą minister Rafalskiej. Ponad połowie wytknięto formalne nieprawidłowości
(DARIUSZ BLOCH/POLSKA PRESS)

Nieprawidłowości w większości działających agencji zatrudnienia wykryła w 2016 roku Państwowa Inspekcja Pracy. Z opublikowanego przez resort rodziny i pracy raportu wynika jednak, że uchybienia miały charakter głównie formalny, a nie dotyczący łamania praw pracowników.

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce działało w zeszłym roku 7484 agencji pracy, co oznacza wzrost o jedną czwartą w stosunku do poprzedniego roku. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", lawinowy wzrost liczby agencji trwa nadal - pod koniec czerwca było ich już 8330.

Za pośrednictwem tych agencji pracę w 2016 roku znalazło przeszło 1,2 mln osób. Największą grupę zatrudnionych w ten sposób stanowią pracownicy tymczasowi, których było niemal 800 tysięcy. Już połowa pracowników tymczasowych jest zatrudnianych na umowę o pracę.

Agencje zatrudnienia są rutynowo kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy. W 2016 roku takich kontroli było 481 i aż w 60 proc. przypadków inspektorzy wykryli nieprawidłowości.

Zobacz także: Wideo:* * Zniesienie wiz dla Ukraińców. Mogą wjeżdżać do strefy Schengen.

Coraz częściej zdarza się, że agencje świadczą usługi pośrednictwa pracy nielegalnie. Nie posiadają na przykład obowiązkowego certyfikatu marszałka województwa potwierdzającego wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Takich przypadków ujawniono 51. Najczęściej dotyczyło to ofert pracy tymczasowej.

"Nagminnym uchybieniem" jest według urzędników "niezamieszczanie w dokumentach, ogłoszeniach i ofertach numeru wpisu do rejestru agencji zatrudnienia". PIP ma także wobec agencji zastrzeżenia, że nie oznaczają ofert pracy jako "oferty pracy tymczasowej".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Ela
4 lata temu
Nie plecamy Agencji pracy ktora ma Iwona Przewoznik z Opacionki /Brzostek Podkarpacie wszystko dobrze tylko do podpisania dziwnej umowy i kurs jezyka Niemieckiego 5 min/kwota 120 zlzeruje na biednych zdesperowanych ludziach,,,przejazdy kosmiczne kwoty bo dzieli sie z przewoznikiem.tam zapraszamy inspekcje pracy umowy dziwne
Lk
5 lata temu
Agencje sa dla ukraincow to co tam oferuja tonajnizsze pobory
eugen
5 lata temu
no niestety jestem sceptycznie nastawiny do donalda jeden juź był a drugi niwiem okaźe sie w czwartek.