Będą potrzebowali Niemcy w ciągu najbliższych 10 lat - stwierdził niedawno Thomas Greiner, przewodniczący Arbeitgeberverbandes Pflege. Zapotrzebowanie rośnie, mimo że średnia płaca niemieckich opiekunek nie jest niska i wynosi obecnie 2300 euro brutto.
- Lekcje akrobatyki dla pracowników
- Animatorzy - zawód marzeń?
- Opłaca się zatrudnić sprzątaczkę legalnie Obecnie w Niemczech opieką nad starszymi (w domach starców, w szpitalach, w domach prywatnych) zajmuje się około miliona osób. Szacuje się do 2050 roku liczba osób pracujących w opiekuńczej branży wzrośnie do 2,1 mln, takie są szacunki. Zdaniem Bernda Meurer, szefa Bundesverbandes Privater Anbieter Sozialer Dienste (BPA), w Niemczech może natychmiast znaleźć pracę 30 tys. wykwalifikowanych opiekunek. Na każdą, która szuka zajęcia czekają trzy wolne posady. I to wszystko mimo, że oferowane są atrakcyjne zarobki. Niektórzy pracodawcy proponują nawet 3000 euro.
Pomoc nadejdzie z Południa?
W niemieckiej prasie ostatnio sporo się pisze o okazji jaką dla Niemiec stwarza pogłębiający się kryzys z krajach południowej Europy. Myśli się o stworzeniu specjalnych zachęt, aby ściągnąć z tamtych krajów siłę roboczą, między innymi właśnie opiekunki. Problemem są jednak bariery formalne, a szczególnie wymogi dotyczące fachowego wykształcenia. Niemcy proponują, aby Hiszpanki i Greczynki, które zechcą pracować w Niemczech przeszkolić na miejscu, jeszcze przed wyjazdem. Z drugiej strony wzywa się do uproszczenia wymogów, tak aby nie było konieczne kończenie dwu, trzyletnich szkół, aby liczyły się faktyczne umiejętności oraz gotowość do podnoszenia kwalifikacji już w trakcie wykonywania pracy.
Myślę, że pomysł z importem opiekunek z południa Europy nie wypali. Kryzys w tych krajach w końcu się skończy. Po drugie, poziom zarobków w Hiszpanii czy Grecji jest dość wysoki, na tyle że to co mogą zaoferować Niemcy na pewno nie zrobi na południowcach wrażenia. Starzy Niemcy są i będą skazani na pomoc opiekunek z Polski oraz innych wschodnioeuropejskich krajów. Szkoda, że władze w Berlinie nie pomyślą nad zachętami do emigracji dla mieszkańców z tej części Europy, szkoda że od lat nic zrobiono, aby ulżyć losowi 100 tys. Polek, które pracując w prywatnych domach są zmuszone pracować w Niemczech nielegalnie.
Sytuacja ulega zmianie
Mimo bezczynności niemieckich władz, szara strefa w branży opiekuńczej powoli się kurczy. Polskie opiekunki coraz śmielej korzystają z różnych możliwości legalnego zatrudnienia. Mają teraz do wyboru pracę przez polską lub niemiecką agencję pośrednictwa. Mogą też zgłosić się bezpośrednio do domu starców. Niektóre, co odważniejsze, rejestrują działalność gospodarczą, w Polsce lub w Niemczech, i świadczą usługi opieki pod własnym szyldem.
- Lekcje akrobatyki dla pracowników
- Animatorzy - zawód marzeń?
- Opłaca się zatrudnić sprzątaczkę legalnie Tylko nielicznym Polkom udaje się namówić niemiecką rodzinę, aby zdecydowała się zalegalizować pracę polskiej opiekunki. Oznacza to bowiem podwojenie kosztów, tyle wynoszą składki na ubezpieczenie, podatki oraz należne pracownikowi socjalne przywileje.
Popyt także na pielęgniarki
Po uwolnieniu niemieckiego rynku pracy widać po drugiej strony Odry wyraźny wzrost zainteresowania naszymi pielęgniarkami. Wiele agencji pośrednictwa ma w swojej ofercie pracę dla kobiet z odpowiednim, medycznym wykształceniem.
Warunkiem zatrudnienia jest posiadanie aktualnego prawa do wykonywania zawodu i wykształcenia o profilu pielęgniarskim: pomaturalne, licencjat lub wyższe. Niezbędne jest też doświadczenie oraz dobra znajomość języka niemieckiego.
Automatycznemu uznaniu kwalifikacji podlegają wyłącznie dyplomy ukończenia studiów wyższych na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo. Kwalifikacje pielęgniarek i położnych, które ukończyły studia licencjackie są uznawane w oparciu o zasadę praw nabytych, o ile osoba pracowała w zawodzie przez co najmniej 3 lata w okresie ostatnich 5 lat.
Niektóre agencje oferują płatne, kilkumiesięczne, specjalne praktyki połączone z kursem języka niemieckiego. Odbywają się one głównie w szpitalach i domach spokojnej starości. Zgodnie z umową, po ich odbyciu pielęgniarka ma zapewnione legalne zatrudnienie w Niemczech. Największe szanse na szybkie znalezienie pracy za Odrą mają pielęgniarki z wyższym wykształceniem (z tytułem licencjata lub magistra pielęgniarstwa). Osoby korzystające z usług agencji mogą liczyć na pomoc w przeprowadzeniu procedury uznania dyplomu.
Józef Leszczyński
Oferty pracy dla opiekunek w bazie Arbeitsagentur:
(wg. stanu z 21 VI 2012r.)
Altenpflege - 8833 ofert
Altepflegehelfer - 3425 ofert
Pflegehelfer - 1339