Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Zwolnienie z powodu wieku emerytalnego to dyskryminacja

0
Podziel się:

Dyrektywa przewidywała możliwość wprowadzenia przez prawodawcę krajowego wyjątku co do dyskryminacji ze względu na wiek, jednak polski ustawodawca nie skorzystał z tego uprawnienia

Zwolnienie z powodu wieku emerytalnego to dyskryminacja

Z orzeczonych na przestrzeni lat przez Sąd Najwyższy wielu wyroków dotyczących możliwości rozwiązania stosunku pracy z powodu osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego można wywnioskować, że linia orzecznictwa idzie w kierunku uznania za niedopuszczalne wypowiedzenie stosunku pracy tylko i wyłącznie z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego.

Stanowisko to zgodne jest z wcześniejszą linią orzeczniczą wyrażoną m.in. w orzeczeniu z dnia 11 listopada 2008 roku (sygn. akt I PZP 4/2008), w którym stwierdzono, że wypowiedzenie przez pracodawcę umowy zawartej na czas nieokreślony pracownicy wyłącznie z powodu nabycia przez nią prawa do emerytury kolejowej stanowi dyskryminację ze względu na płeć.

Podstawowa zasada prawa pracy, jaką jest niedyskryminowanie pracownika, w szczególności ze względu na płeć i na wiek, została wprowadzona m. in. w wyniku implementacji dyrektywy z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zatrudnianiu i pracy.

Dyrektywa przewidywała możliwość wprowadzenia przez prawodawcę krajowego wyjątku co do dyskryminacji ze względu na wiek, jednak polski ustawodawca nie skorzystał z tego uprawnienia, dlatego wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę ze względu na osiągnięty przez niego wiek należy uznać za sprzeczne z prawem.

AM

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)