Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Wyspy Brytyjskie - czy to ciągle raj?

0
Podziel się:

Średnie wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii wzrosło w porównaniu do zeszłego roku o 1,4 proc. i wynosi obecnie 26,5 tys. funtów rocznie

Źródło: GUS

Średnie wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii wzrosło w porównaniu do zeszłego roku o 1,4 proc. i wynosi obecnie 26,5 tys. funtów rocznie. Czy powinniśmy się cieszyć? Owszem, biorąc pod uwagę, ilu Polaków wciąż pracuje na Wyspach. Do wyjazdu przygotowują się kolejni.

- Mieszkam w Londynie od pięciu lat i widzę wielką różnicę między tym co było i co jest - opowiada Marta Bińczycka, pracująca w Inc Direct. - Nawet jeśli zarobki rosną, coraz bardziej zwiększają się też opłaty za mieszkanie i żywność. Nie należy o tym zapominać. Wynajęcie pokoju, nie mieszkania, to koszt ok. 350 funtów miesięcznie. Dla mnie to ponad 30 proc. miesięcznych zarobków.

Raz po raz słychać też głosy, że Polacy są coraz mniej lubianymi pracownikami na Wyspach. Jak jest w rzeczywistości?

- Pracodawcy raczej nas lubią, bo jesteśmy wydajni i zwykle mogą nam płacić mniej niż Brytyjczykom. Jesteśmy zdeterminowani i zależy nam na utrzymaniu stanowiska, co słusznie postrzegane jest jako pracowitość. To nie tyle nie podoba się osobom nas zatrudniającym, co innym pracownikom. Zdarza się słyszeć głosy, że Polacy zabierają im pracę.

Ciągle się opłaca

Mając na uwadze szereg zmian, jakie zachodzą na Wyspach Brytyjskich, można się zastanawiać, czy Polacy wciąż chętnie jeżdżą tam do pracy?

- Owszem i ten trend znów przybiera na sile. Tym razem niestety liczna grupa osób, wyjeżdża tam, nie planując powrotu. Wprawdzie ,,Wielka Emigracja" z lat 2004 - 2007 już się nie powtórzy, a dysproporcje między płacami też się zmniejszyły, ale jeśli wziąć pod uwagę, że mimo wyższych kosztów życia na Wyspach i tak łatwiej się tam utrzymać - nie dziwi wzrost liczby wyjazdów. Większość godzi się na pracę poniżej swoich kwalifikacji i być może to jest właśnie najsmutniejsze, bo pokazuje jak marną alternatywą są dla nich warunki i perspektywy życia w Polsce - tłumaczy Artur Ragan rzecznik prasowy Work Express.

Przykładowo: płaca minimalna od 01.10.2012 (stawka godzinowa brutto):

  • 6.19 GBP - pracownicy w wieku 21 lat i powyżej
  • 4.98 GBP - pracownicy w wieku od 18 do 20 lat
  • 3.68 GBP - pracownicy w wieku 16 i 17 lat

- Ilu 20-latków w Polsce zarabia 25 zł brutto na godzinę? Pewnie całkiem sporo. Tyle, że pracę za taką (i lepszą) stawkę znacznie łatwiej znaleźć w Birmingham niż w Płocku dodaje Artur Ragan.

Czy to się opłaca?

Na jakie zarobki mogą tam liczyć osoby wyjeżdżające z Polski? Proponujemy przeanalizować przykładowe stanowiska. Za Payscale.com można wymienić takie średnie stawki godzinowe brutto (kwoty w nawiasach powstały po przeliczeniu wg kursu NBP)

  • Elektryk - 11,25 GBP/h (57zł/h) = 9576 zł brutto miesięcznie (21 dni roboczych),
  • Stolarz - 10,31 GBP/h (52zł/h) = 8736 brutto miesięcznie,
  • Pomoc dentystyczna - 8,11 GBP/h (41zł/h) = 6888 brutto miesięcznie,
  • Operator wózka widłowego - 6,95 GBP/h (35zł/h) = 5880 brutto miesięcznie.

W Polsce mediana (średnia) zarobków w tych zawodach wynosi odpowiednio:

  • Elektryk - 2900 brutto miesięcznie,
  • Stolarz - 2400 brutto miesięcznie,
  • Pomoc dentystyczna - 1800 brutto miesięcznie,
  • Operator wózka widłowego - 1500 brutto miesięcznie.

- Jakikolwiek komentarz jest zbędny, ktokolwiek mieszkał i pracował na Wyspach, wie że nawet przy tamtejszych kosztach życia, z najniżej płatnej pracy da się utrzymać. Najsłabiej opłacani pracownicy handlu i usług nierzadko dostają dodatkowe składniki wynagrodzenia, uzależnione od wydajności pracy czy wysokości sprzedaży. O innych okolicznościach ułatwiających życie, o których w Polsce możemy tylko pomarzyć, nie wspominam - dodaje ekspert z Work Express.

ml,MA,WP.PL

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)