Przygotowywane przez rząd Pedra Passosa Coelho rozporządzenie zakaże pracodawcom zatrudniania osób przed osiemnastym rokiem życia. Wyjątek ma stanowić praca w ramach odbywanej nauki szkolnej. Inicjatorem zmiany przepisów jest rządowa agenda Krajowa Rada Szkolnictwa (CNE). Według jej przedstawicieli, nowa regulacja ma przeciwdziałać wczesnemu porzucaniu szkoły przez nieletnich.
- Odprawy dla pracowników śląskiego zakładu Przewozów Regionalnych Skala tego zjawiska w Portugalii jest wysoka. Wskaźnik 23,2 proc. plasuje ten iberyjski kraj na trzecim miejscu wśród państw Unii Europejskiej, za Maltą i Hiszpanią. Średnia europejska wynosi tymczasem 13,5 proc.
Zgodnie z obowiązującym obecnie ustawodawstwem, aktywność zawodową można rozpocząć na portugalskim rynku pracy dopiero po ukończeniu 16 roku życia. Nowelizacja przepisów w Portugali ma przybliżyć ten kraj do maksymalnie 10-procentowego odsetka nieletnich porzucających naukę, którego osiągnięcie w krajach UE zostało zaplanowane przez Komisję Europejską na 2020 r.
"Wierzymy, że nowa regulacja zachęci nieletnich do dłuższego okresu nauki w szkole i zdobywania potrzebnych kwalifikacji zawodowych. Mamy świadomość, że brak zapewnienia właściwych warunków do rozwoju naukowego i zawodowego może nasilić wśród uczniów poczucie niezadowolenia, niezdyscyplinowania, a w konsekwencji nasilić zjawisko porzucania szkoły" - poinformował w komunikacie CNE.
Według przedstawicieli rządu, przygotowywane rozporządzenie ma umożliwić młodzieży podejmowanie pracy przed 18 rokiem życia tylko w ramach stażów i praktyk uczniowskich organizowanych przez szkoły.
Młodzież jest grupą o największych trudnościach w dostępie do rynku pracy w Portugalii, gdzie bezrobocie sięga 15 proc. Odsetek osób poszukujących zatrudnienia w przedziale wieku od 16 do 24 lat wynosi w tym kraju 35 proc.
Z Lizbony Marcin Zatyka