Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Rozwiązanie przez pracownika umowy o pracę na czas nieokreślony

0
Podziel się:

Czy muszę czekać 3 miesiące? Czy mój szef mógłby mnie jakoś zwolnić z tego okresu wypowiedzenia?

Pracuję od 15 lat w dużej korporacji, jestem przedstawicielem handlowym. Mam umowę na czas nieokreślony. Znalazłem inną pracę. Nowy pracodawca chce mnie zatrudnić jak najszybciej. Mam pytanie o okres wypowiedzenia. Czy rzeczywiście muszę czekać 3 miesiące? Czy mój szef mógłby mnie jakoś zwolnić z tego okresu wypowiedzenia? Obawiam się, że nowy pracodawca nie będzie tyle czekał. Odpowiada Tomasz Lewandowicz, Kancelaria Prawna ARKANA

Zgodnie z art. 36 § 1 kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio: 2 tygodnie - jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy oraz 3 miesiące - jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata. Jeżeli zatem mając za sobą 15-letni okres zatrudnienia w danej firmie złoży pan pracodawcy oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem wówczas pański stosunek pracy wygaśnie wraz z upływem 3 miesięcy od dnia doręczenie wypowiedzenia pracodawcy.

Złożenie wypowiedzenie nie jest jednak jedyną formą rozwiązania umowy o pracę. Opierając się na art. 30 § 1 pkt 1 kodeksu pracy pracownik oraz pracodawca mogą bowiem w każdej sytuacji rozwiązać wiążącą ich umowę o pracę za porozumieniem stron. W treści porozumienia o rozwiązaniu umowy o prace strony mogą przy tym w sposób dowolny ustalić moment ustania stosunku pracy, w szczególności zaś wskazać iż rozwiązanie umowy o pracę następuje ze skutkiem natychmiastowym. Pracodawca, podpisując porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę, może zatem zwolnić Pana z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

W szczególnych przypadkach, opisanych w art. 55 kodeksu pracy, pracownikowi przysługuje ponadto prawo do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Dotyczy to sytuacji gdy wobec pracownika zostanie wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na jego zdrowie, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe, a także w sytuacji gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika, przykładowo zalega z wypłatą wynagrodzenia. Wato przy tym wiedzieć, iż przypadku gdy przyczyną rozwiązania umowy o pracę jest ciężkie naruszenie przez pracodawcę podstawowych obowiązków, pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, a jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy - w wysokości wynagrodzenia za okres 2 tygodni.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)