Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Prawa i przywileje matki karmiącej

0
Podziel się:

W połowie listopada kończy mi się urlop macierzyński. Niestety muszę wracać do pracy, a jestem matką karmiącą. Czy mam przywileje z tego tytułu? - pyta internautka.

"W połowie listopada kończy mi się urlop macierzyński. Niestety muszę wracać do pracy, a jestem matką karmiącą. Czy mam przywileje z tego tytułu?" - pyta internautka.

O uprawnieniach pracownicy karmiącej dziecko piersią mówi dział ósmy Kodeksu pracy pod tytułem: ,,Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwem". Karmiąca matka ma prawo do następujących przerw w pracy wliczanych do czasu pracy:
o 2 razy po pół godziny w ciągu jednego dnia, gdy posiada jedno dziecko, a czas jej pracy przekracza 6 godzin dziennie,
o 2 razy po 45 minut, gdy posiada więcej niż jedno dziecko, które karmi piersią, a jej czas pracy przekracza 6 godzin dziennie.

Pracownica karmiąca, której dzienny czas pracy wynosi od 4 do 6 godzin, ma prawo jedynie do jednej 30-minutowej (jedno dziecko) lub 45-minutowej (więcej niż jedno dziecko) przerwy na karmienie. W przypadku osoby, której czas pracy wynosi mniej niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie w ogóle nie przysługują.

Przerwy udzielane są na wniosek pracownicy karmiącej i również na jej wniosek mogą być udzielone łącznie. Pamiętajmy jednak, że po przedstawieniu wniosku z oświadczeniem, że pracownica karmi dziecko piersią, pracodawca może zażądać także odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego. Po złożeniu wniosku pracodawca ma obowiązek udzielenia przerw przez cały okres karmienia.

Warto podkreślić, że czas przeznaczony na karmienie traktuje się jak czas, w którym pracownica faktycznie wykonywała pracę i wlicza się go do czasu pracy. A zatem, mimo przerw na karmienie dziecka piersią, dobowy wymiar czasu pracy matki karmiącej nie ulega zmianie, podobnie jak wysokość jej dotychczasowego wynagrodzenia.

Ponadto pracownica karmiąca, która przed zajściem w ciążę była zatrudniona przy pracach szczególnie szkodliwych dla zdrowia, ma prawo domagać się od pracodawcy, aby opcjonalnie: dostosował warunki pracy do wymagań określonych w przepisach, ograniczył czas pracy, przeniósł zatrudnioną na okres karmienia do innej pracy lub nawet czasowo zwolnił z obowiązku świadczenia pracy. Jeżeli którakolwiek z tych opcji spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownicy przysługiwać będzie dodatek wyrównawczy. W przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy - zachowuje ona prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

Agata Małgorzata Zakrzewska/JK

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)