Ponad połowa Polaków nie ma umowy na stałe - tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez serwis Praca.wp.pl.
- Dzień z życia taksówkarza
- Informatyk najczęściej zmienia pracę
- Informatyk lubi zmieniać pracę Zatrudnionych na umowę o pracę na czas określony jest 23 proc. głosujących. Stosunkowo niewielka liczba (tylko 3 proc.) pracuje na umowę o dzieło, a 9 proc. na umowę-zlecenia.
Niepokojący jest fakt, że tak dużo osób pracuje na czarno - aż 16 proc!
Umową na czas nieokreślony może pochwalić się 48 proc. ankietowanych.
W głosowaniu wzięło udział 7218 internautów.
Trudna sytuacja na rynku pracy budzi niezadowolenie wielu osób, przede wszystkim młodych, którzy nie widzą dla siebie perspektyw - np. z powodu braku umowy na stałe lub zbyt niskich zarobków nie mogą wziąć kredytu mieszkaniowego, usamodzielnić się, założyć rodziny. Czy naprawdę pozostaje im tylko wyjazd do pracy za granicę?
Stała umowa o pracę powoli staje się towarem luksusowym - liczba osób zatrudnionych w ten sposób systematycznie spada. Coraz bardziej popularne stają się za to różnego rodzaju umowy czasowe.
Takie rozwiązanie ma oczywiście swoje plusy i minusy, i to dla obu stron. Czasowe formy zatrudnienia cieszą się popularnością przede wszystkim wśród tych pracodawców, którzy nie chcą wiązać się z danym pracownikiem na dłużej. Ponadto np. umowa o dzieło jest rozwiązaniem stosunkowo tanim, ponieważ pracodawca nie odprowadza od tej umowy składki ZUS, co z kolei powoduje, że pracownik otrzymuje co prawda wyższe wynagrodzenie netto, ale pozbawiony jest za to wszelkich świadczeń socjalnych, takich jak zasiłek dla bezrobotnych, ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne czy rentowe.
- Dzień z życia taksówkarza
- Informatyk najczęściej zmienia pracę
- Informatyk lubi zmieniać pracę Często spotykana jest także forma umowy zlecenia. W tym wypadku pracodawca musi uiszczać stawkę ZUS oraz ma obowiązki w zakresie bhp, ale dysponuje ciągle sporymi uprawnieniami, jeśli chodzi o możliwość rozwiązania umowy (może ją rozwiązać praktycznie z dnia na dzień). Ponadto nie płaci za urlop czy też ewentualne przerwy w pracy.
Zdarza się jednak, że pracodawcy proponują właśnie taką a nie inną umowę dlatego, że zwyczajnie nie stać ich na utworzenie etatu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w naszej ankiecie!