Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Polski drugim językiem w Anglii i Walii

0
Podziel się:

Język polski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem w Anglii i Walii
wśród 1 mln mieszkańców, którzy na co dzień w domu nie posługują się angielskim - wynika ze spisu
ludności z końca 2011 roku

Polski drugim językiem w Anglii i Walii

Język polski jest najbardziej rozpowszechnionym językiem w Anglii i Walii wśród 1 mln mieszkańców, którzy na co dzień w domu nie posługują się angielskim - wynika ze spisu ludności z końca 2011 roku.

Polski jest bardziej rozpowszechniony niż języki subkontynentu indyjskiego pendżabi i urdu, co jest efektem dużej migracji Polaków do Wielkiej Brytanii po otwarciu brytyjskiego rynku pracy z dniem akcesji Polski do UE 1 maja 2004 roku.

Najwięcej ludzi posługujących się na co dzień innym językiem niż angielski mieszka w Londynie. Według Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS) odsetek rodowitych, białych Brytyjczyków mieszkających w brytyjskiej stolicy spadł do 45 proc. We wszystkich 33 gminach Londynu z wyjątkiem City mówi się ponad 100 językami.

Z danych ONS opublikowanych w grudniu 2012 roku wynika, że liczba stałych mieszkańców Anglii i Walii urodzonych w Polsce wynosi 579 tys. Polacy są drugą co do wielkości, po przybyszach z Indii, grupą narodowościową w Anglii i Walii wśród 7,5 mln mieszkańców Wysp urodzonych za granicą.

Angielski jest językiem ojczystym dla 92 proc. mieszkańców Anglii i Walii. Pozostałe 8 proc. posługuje się na co dzień innymi językami niż angielski, z czego 20 proc. zna angielski tylko w stopniu podstawowym. Ok. 130 tys. osób nie zna go w ogóle.

Wyniki spisu publikowane są stopniowo. Z danych opublikowanych w połowie stycznia wynika m.in., iż imigranci z nowych państw UE stanowią 4,5 proc. ludności Londynu. Najliczniejsi są Polacy, Słowacy i Litwini.

Najwięcej imigrantów z nowych krajów UE mieszka w gminie Haringey w północnym Londynie, gdzie stanowią 9 proc. ogółu mieszkańców. Na dalszych miejscach znajdują się, także położone na północnych obrzeżach Londynu, gminy Waltham Forest i Newham oraz Ealing w zachodnim Londynie.

W tej ostatniej gminie, gdzie Polacy osiedlali się po zakończeniu II wojny światowej, stanowią obecnie 6,4 proc. ogółu ludności. (PAP)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)