W ciągu pierwszych czterech miesięcy do pracy w Niemczech wyjechało jedynie 22 tysiące Polaków - wynika z danych niemieckiego Centralnego Rejestru Obcokrajowców (AZR). Oznacza to, że do tej pory prognozy dotyczące emigracji zarobkowej Polaków sprawdziły się jedynie w połowie, a szansą na ich zrealizowanie staje się nowo powstała platforma informacyjna mająca ułatwić znalezienie pracy za Odrą.
Po 1 maja 2011 roku zostały otwarte niemieckie, austriackie i szwajcarskie rynki pracy. Po siedmiu latach oczekiwań Polacy otrzymali pełen dostęp do legalnego zatrudnienia za zachodnią granicą. Według prognoz przedstawianych przez Minister Pracy Jolantę Fedak, do naszych zachodnich sąsiadów w ciągu czterech lat miało wyjechać nawet 400 tysięcy polskich pracowników.
Skala emigracji zarobkowej do Niemiec jest znacznie niższa niż przewidywania polskiego Ministerstwa Pracy. Na przestrzeni czterech miesięcy do pracy wyjechało 22 tysiące Polaków, co oznacza zrealizowanie jedynie w połowie tej prognozy - komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.
Pierwsze miesiące wyjazdów do pracy
Najwięcej przyjazdów pracowników z Polski odnotowano w pierwszym miesiącu, tuż po otwarciu niemieckiego rynku pracy. Wówczas pojawiło się niemal 7 tysięcy naszych rodaków, którzy znaleźli posady za Odrą. Jednak w kolejnym miesiącu doszło do wyhamowania dynamiki przyjazdów emigrantów zarobkowych. Do naszych zachodnich sąsiadów w kolejnym miesiącu przybyło 4,5 tysiąca pracowników z Polski, zaś w następnych dwóch miesiącach zaobserwowano zwiększoną ich ilość.
- Holendrzy potrzebują kierowców
- CBOS: co dziewiąty Polak pracował za granicą w ciągu ostatnich 10 lat
- Praca w Skandynawii - wciąż się opłaca? Dane z Lipca i Sierpnia na poziomie niespełna 5,5 tysiąca nowozatrudnionych pracowników pokazują tylko niewielką poprawę dynamiki emigracji zarobkowej. Ten wzrost powinien być wyższy, bo okresie letnim naturalny jest wzmożony popyt na pracowników do zajęć sezonowych - mówi Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A. W kolejnych miesiącach możemy się spodziewać spadku liczby rejestracji nowych emigrantów zarobkowych z Polski. Zapobiec może temu jedynie likwidacja bariery informacyjnej, związanej z poszukiwaniami pracy u naszych zachodnich sąsiadów, która tak mocno hamuje dynamikę wyjazdów naszych pracowników - dodaje Tomasz Hanczarek.
Projekty na przyszłość
W celu ułatwienia dostępu do ofert pracy i informacji, związanych z dopełnieniem wszystkich formalności wynikających z podjęcia zatrudnienia w Niemczech, powstał specjalnie przygotowany portal www.workport24.com. W porozumieniu z Polsko-Niemieckim Klubem Biznesowym uruchomiona zastała platforma internetowa, która będzie stanowiła giełdę ogłoszeń z niemieckiego rynku pracy. Dodatkowo będą się na niej znajdować porady ułatwiające znalezienie mieszkania, wykupienia ubezpieczenia oraz poznania specyfiki świadczeń socjalnych u naszych zachodnich sąsiadów.
Ufamy, że uruchomienie kompleksowo przygotowanej platformy informacyjnej ułatwi zarówno pracownikom jak i pracodawcom nawiązanie kontaktu, który zaowocuje likwidacją poważnej bariery hamującej podejmowanie pracy przez Polaków w Niemczech. Jesteśmy przekonani, że ułatwienie dostępu do informacji przybliży naszym pracownikom drogę do tysięcy nieobsadzonych miejsc pracy za Odrą - podsumowuje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service SA.
MA