Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Oko na Poznań!

0
Podziel się:

Na temat współpracy poznańskich uczelni z biznesem, sytuacją na wielkopolskim rynku pracy, a także perspektywach rozwoju, redakcja magazynu Rekruter porozmawiała
z Urzędem Miasta Poznania.

Na temat współpracy poznańskich uczelni z biznesem, sytuacją na wielkopolskim rynku pracy, a także perspektywach rozwoju, redakcja magazynu Rekruter porozmawiała z Urzędem Miasta Poznania. Poznań jest jednym z wiodących ośrodków akademickich w Polsce, naukę pobiera 140 tys. studentów. Jednak wciąż istnieje duży poziom niedopasowania oferty uczelni do zapotrzebowania rynku. Czy podejmujecie działania, które mają na celu aktywizację studentów?

W 2012 r. Biuro Obsługi Inwestorów i Promocji Inwestycji Urzędu Miasta Poznania było inicjatorem spotkań dotyczących współpracy uczelni z biznesem. Pierwsze spotkanie Prezydenta Ryszarda Grobelnego z rektorami uczelni poznańskich odbyło się 26.04.2012 i miało na celu uświadomienie problemu niewystarczającego dopasowania oferty szkół wyższych do zapotrzebowania rynku. W spotkaniu wziął udział również przedstawiciel sektora usług nowoczesnych, który opowiedział o potencjale tego sektora. W ślad za tym 24.05.2012 odbyło się kolejne spotkanie, tym razem z wybranymi dziekanami uczelni poznańskich i przedstawicielami sektora BPO/SSC. Kolejnym etapem podejmowanych przez nas inicjatyw, jest zawiązanie grup roboczych przedstawicieli omawianego sektora z przedstawicielami uczelni. Ich zadaniem będzie wypracowanie ,,dobrych praktyk", a przede wszystkim dopasowanie oferty uczelni do potrzeb rynku pracy.

Bardzo duży wydarzeniem, które ma na celu aktywizację młodych ludzi jest planowana na listopad konferencja WorkGate. Będzie to wydarzenie, które ma stanowić platformę pomiędzy firmami poszukującymi wartościowych pracowników w sektorze usług nowoczesnych, a studentami wchodzącymi na rynek pracy. Wielokrotnie spotykamy się z brakiem świadomości studentów o istnieniu tego rodzaju sektora gospodarki, a co za tym idzie mylną oceną własnych kompetencji, które niejednokrotnie okazują się cenne dla przyszłych pracodawców. Dla firm wydarzenie jest okazją do pozyskania nowych, wartościowych pracowników oraz zbudowania swojego wizerunku jako atrakcyjnego pracodawcy. Natomiast dla studentów wydarzenie będzie szansą na bezpośredni kontakt z przedstawicielami firm, dzięki czemu będą mogli poznać kryteria naboru nowych pracowników. Studenci biorący udział w WorkGate znajdą się w bazach danych partnerów wydarzenia i z większym prawdopodobieństwem znajdą w przyszłości atrakcyjną pracę.

Urząd Miasta Poznania realizuje program Wielkopolska Platforma Innowacyjna. Na czym polega?

Program Wspierania Projektów Innowacyjnych realizowany jest we współpracy z siedmioma poznańskimi uczelniami publicznymi. Celem projektu jest budowa w uczelniach kompetencji niezbędnych do skutecznego łączenia nauki z biznesem.

W ramach programu prowadzimy portal WPI, który stanowi bazę ofert, będących zbiorem zaproszeń skierowanych do podmiotów zewnętrznych - w tym głównie przedsiębiorców, do podjęcia współpracy z jednostką naukowo-badawczą. Ponadto w ramach WPI istnieje Międzyuczelniana Sieć Promotorów Przedsiębiorczości Akademickiej, gdzie wytypowanie promotorów na uczelniach ma pomóc przedsiębiorcom w kontaktach z naukowcami, służy także wymianie doświadczeń między uczelniami. Stworzyliśmy również program szkoleniowo- doradczy ,,pierwszy krok we własny biznes", którego inicjatorami były InQbator Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM oraz Urząd Miasta Poznania. Partnerem merytorycznym programu jest firma F5 Konsulting sp. z o.o. w Poznaniu.

Program adresowany był do przedsiębiorczych studentów, doktorantów, absolwentów (do 7 lat od daty zakończenia studiów) i pracowników naukowych wielkopolskich uczelni i jednostek naukowo-badawczych. 1 stycznia 2011 r. ruszył z kolei projekt pn. "Naukowiec w biznesie - staże pracowników naukowych w przedsiębiorstwach". Inicjatywa jest realizowana przez Miasto Poznań. Do udziału w projekcie zapraszamy pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych z terenu województwa wielkopolskiego zainteresowanych płatnymi stażami w przedsiębiorstwach. Głównym celem projektu jest zacieśnienie współpracy pomiędzy naukowcami a podmiotami gospodarczymi. Poprzez realizowane staże projekt będzie wspierał rozwój pracy badawczej pracowników naukowych oraz umożliwi konfrontację z możliwościami i potrzebami wielkopolskich przedsiębiorstw.

Skąd wziął się pomysł?

Początki WPI sięgają 2005 roku, kiedy władze miasta Poznania zdając sobie sprawę z potencjału naukowego drzemiącego w naszym regionie oraz z możliwości jego wykorzystania dla wzrostu konkurencyjności Wielkopolski, rozpoczęły realizację projektu pod nazwą "Utworzenie Wielkopolskiej Platformy Innowacyjnej". W tej fazie projekt współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Główną ideą inicjatywy było i jest obecnie prowadzenie portalu internetowego pod nazwą Wielkopolska Platforma Innowacyjna (WPI). Zadaniem platformy jest ułatwienie nawiązywania kontaktów oraz współpracy między tworzącymi innowacje a tymi, którzy tych innowacji potrzebują. Inaczej mówiąc WPI stanowi platformę wymiany wiedzy i informacji pomiędzy nauką i biznesem. Wymiana informacji służyć ma komercjalizacji osiągnięć naukowych powstałych na uczelniach.

W obecnej formie Wielkopolska Platforma Innowacyjna to projekt Urzędu Miasta Poznania realizowany przy współpracy z poznańskimi uczelniami wyższymi oraz instytucjami naukowo-badawczymi.

Z przedstawicielami jakich biur uczelni poznańskich Państwo współpracujecie?

W chwili obecnej Promotorzy Przedsiębiorczości Akademickiej, występują na następujących uczelniach: Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. A. Mickiewicza, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Promotor Przedsiębiorczości Akademickiej (PPA) to osoba powołana przez rektora publicznej uczelni wyższej z Poznania, odpowiedzialna za pomoc w nawiązywaniu kontaktów pomiędzy uczelnią a biznesem. Do ich zadań należy pomoc przedsiębiorcom w dotarciu do odpowiednich zespołów naukowców lub twórców innowacyjnych rozwiązań, promocja usług, produktów czy technologii uczelni w środowisku biznesowym. W ramach WPI współpracujemy również z następującymi instytutami naukowo-badawczymi: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN - Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Instytut Logistyki i Magazynowania, Instytut Obróbki Plastycznej oraz Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Praca
tymczasowa jest coraz bardziej popularna. Ostatnio dwa sądy rejonowe i jeden okręgowy ogłosiły przetarg na świadczenie usług przez agencje pracy tymczasowej, polegające na skierowaniu do pracy w nich pracowników tymczasowych. Czy Urząd Miasta Poznania również planuje w przyszłości korzystanie z usług Agencji Pracy Tymczasowej?

Urząd Miasta Poznania w zdecydowanej większości ( 97,6 %) zatrudnia pracowników na stanowiskach urzędniczych, wymagających specjalistycznych kwalifikacji, a jednym z warunków podjęcia pracy w jednostce administracji samorządowej przez tę grupę jest odbycie służby przygotowawczej i złożenie ślubowania. A zatem korzystanie z usług agencji pracy tymczasowej w odniesieniu do stanowisk urzędniczych nie jest możliwe.

W poznańskim Urzędzie Miasta wdrożono standardy Investor in People, który ma na celu zwiększenie efektywności pracy. Czy kolejnym krokiem może być podjęcie współpracy z agencjami rekrutacyjnymi?

Procedury dotyczące przeprowadzania naboru były wprowadzane w UMP już w roku 2001 i są systematycznie doskonalone. Pozyskiwanie dla urzędu pracowników o odpowiednich kompetencjach i postawie, a tym samym ocena efektywności procesu rekrutacji - jest pozytywna. UMP w swoich działaniach dotyczących pozyskiwania pracowników wykorzystuje zarówno zewnętrzny, jak i wewnętrzny rynek pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)