Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Niemieckie Eldorado za 15 tysięcy miesięcznie

0
Podziel się:

Oczekiwania specjalistów, którzy nie znają języka niemieckiego to 12-15 tys. PLN netto miesięcznie

Niemieckie Eldorado za 15 tysięcy miesięcznie

Oczekiwania specjalistów, którzy nie znają języka niemieckiego to 12-15 tys. PLN netto miesięcznie.

Wraz z otwarciem nowych rynków pracy po dniu 1 maja 2011, 24% przebadanych przez HAYS polskich specjalistów i menedżerów chce wyjechać do Niemiec (lub Szwajcarii 20% czy Austrii 12%), wynika z najnowszych badań międzynarodowej firmy rekrutacyjnej HAYS Poland. Zdecydowani na migrację są przede wszystkim specjaliści (69,1%) i menedżerowie (45,6%) ale także dyrektorzy (pracy w zarządzie będzie poszukiwać 12,6% badanych). Co ciekawe są to głównie osoby, które pierwsze doświadczenia w pracy zagranicą mają już za sobą a ich oczekiwania finansowe pozostają na poziomie minimum 15 tys. PLN netto miesięcznie. Zaskakująco, do wyjazdu szykują się także pracownicy nie znający języka niemieckiego lub dopiero zaczynający się uczyć, również licząc na zarobki rzędu 12-15 tys. PLN netto miesięcznie.

Czy w związku z otwarciem nowych rynków pracy w Unii Europejskiej dnia 1 maja 2011 czeka nas drenaż polskich pracowników? Pracodawcy mogą mieć powody do obaw: 24% pracowników jest zdecydowanych na wyjazd do Niemiec, 20% do Szwajcarii i 12% do Austrii, wynika z najnowszego badania międzynarodowej firmy doradztwa personalnego HAYS Poland. Są to głównie osoby, które już kiedyś pracowały zagranicą (56,5%). ,,Na wyjazd zdecydowani są przede wszystkim pracownicy, którzy mają już doświadczenie w pracy w Niemczech (44,7%) lub UK (35,1%)" wyjaśnia Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający HAYS Poland. ,,Nie sądzę, by Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać z kraju i tak dynamicznie jak to miało miejsce w 2004 roku, kiedy do UK i Irlandii wyjechało kilkaset tysięcy osób. Jednak Niemcy, podobnie jak Polska potrzebują wykwalifikowanych inżynierów, informatyków, lekarzy czy budowlańców. Bliskość geograficzna, obecna już tam dość duża polonia oraz wyższe zarobki oferowane ekspertom mogą jednak sprawić, że z czasem wielu
specjalistów i menedżerów podejmie decyzje o migracji". Czynniki wpływające na podjęcie decyzji o wyjeździe to według badanych przede wszystkim powody finansowe (71,9%), chęć rozwoju zawodowego (58,2%), sytuacja gospodarcza w Polsce (37,7%) czy chęć poznania nowego kraju (32,9%). Kolejne motywatory to chęć poznania języka (28,1%), brak ofert pracy w kraju (28,1%) czy sytuacja polityczna w Polsce (21,2%).

Jak wynika z badania osoby zamierzające podjąć zatrudnienie w Niemczech znają język niemiecki w większości w stopniu podstawowym (48%), średniozaawansowanym (26%), jedynie 19% ankietowanych na poziomie zaawansowanym. Aż 37% badanych pracowników nie zna lub dopiero zaczyna się uczyć tego języka. Znacznie lepiej wypada znajomość języka angielskiego: 75% komunikuje się na poziomie zaawansowanym, a 38% na średniozaawansowanym. ,,To dowodzi, iż wiele z badanych osób po otwarciu rynku pracy w Niemczech czeka rozczarowanie" stwierdza Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający HAYS. Na stanowiskach menedżerskich a jeszcze bardziej specjalistycznych język niemiecki na płynnym poziomie jest warunkiem koniecznym rozpoczęcia kariery w Niemczech. ,,Wbrew powszechnie panującej opinii dotyczy to większości sektorów w tym również IT gdzie kontakt z użytkownikami systemu, przełożonymi czy nawet samo środowisko pracy opiera się na języku niemieckim. Język (w przeciwieństwie do wcześniejszej migracji Polaków do Wielkiej
Brytanii) będzie stanowił znaczną barierę ograniczającą migrację wyspecjalizowanych pracowników" mówi Michał Młynarczyk, Dyrektor Zarządzający firmy rekrutacyjnej HAYS."

Brak znajomości języka niemieckiego nie studzi jednak oczekiwań finansowych: miesięczna pensja netto na poziomie minimum 15tys. PLN skusiłaby 36,6% badanych osób do wyjazdu, a wynagrodzenie pomiędzy 12-15tys. PLN 31,7% badanych. Pracownicy, którzy nie znają języka niemieckiego bądź dopiero zaczynają się go uczyć także chcą zarabiać około 12-15tys. PLN netto miesięcznie. Jak mówi jeden z ankietowanych menedżerów: ,,Zdaję sobie sprawę, że moja znajomość języka obcego jest na średnim poziomie. W związku z tym dopuszczam ewentualność pracy za niższe wynagrodzenie na przykład 2 000 EUR (czyli 8 000PLN) miesięcznie przez okres np. 3 miesięcy zanim porządnie nie podszlifuję języka"

Wyjadą inżynierzy, informatycy i budowlańcy

Wśród badanych, nowych wyzwań w Niemczech poszukiwać będą przede wszystkim specjaliści (69,1%), menedżerowie (45,6%) i dyrektorzy (18,8%). Co dziewiąty badany deklarujący chęć wyjazdu to członek zarządu (12,6%). Wyniki badania wskazują, iż najbardziej skłonni do emigracji będą pracownicy szukający posady w obszarze inżynieria i ekologia (31,1%), informatyka i telekomunikacja (25,2%), produkcja (23,3%) czy budownictwo (18,5%), Najmniej zainteresowani wyjazdem za zachodnią granicę są farmaceuci, pracownicy służby zdrowia, eksperci ds. nieruchomości czy architekci.

Przegląd z poszczególnych województwach

Badaniem zostało objętych ok. 9,5 tys. osób - ankietowani planujący wyjazd do pracy w Niemczech to osoby mieszkające na terenie województwa dolnośląskiego (30,6%), mazowieckiego (18,1%), pomorskiego (9,7%), małopolskiego (9%), wielkopolskiego (8,3%) oraz śląskiego (7,6%). ,,Z badania wyłania się jasny obraz specjalistów i menedżerów chcących podjąć zatrudnienie za zachodnią granicą - są to przede wszystkim doświadczeni i wykształceni eksperci, z większych ośrodków miejskich lub województw ościennych, z ambicjami zawodowymi i wysokimi oczekiwaniami finansowymi" konkluduje Michał Młynarczyk.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)