Czy pracując w firmie na umowę o pracę na czas nieokreślony, można jeszcze w niej podjąć dodatkowe zajęcie, za dodatkowe pieniądze na umowie zlecenie lub dzieło?* * Odpowiada Monika Hernecka, dyrektor operacyjny Grupy FUTUREA
Prawo nie ustanawia zakazu zawierania dodatkowej umowy zlecenia lub umowy o dzieło przez pracodawcę z własnym pracownikiem. Należy jednak pamiętać, że wykonywanie przez pracownika świadczenia z umowy o pracę, nie może mieć cech wykonywania pracy w ramach stosunku pracy. Oznacza to, że praca ta, nie może być pełniona zawsze w tym samym miejscu i czasie, a zleceniobiorca nie może podlegać podporządkowaniu pracowniczemu. Ważne jest aby czynności, które mają być wykonywane w ramach umowy cywilnoprawnej, były rodzajowo różne od obowiązków objętych umową o pracę.
Polecamy: Umowa śmieciowa i jej zalety
Ryzykowne jest więc powierzanie pracownikowi wykonywania po godzinach pracy, w ramach np. umowy zlecenia, czynności mieszczących się w jego zakresie obowiązków pracowniczych lub czynności rodzajowo podobnych. Obydwie umowy, zarówno umowa o pracę, jak i umowa cywilnoprawna są całkowicie odrębne i nie wpływają na siebie w żaden sposób.
Natomiast gdy obowiązki z umowy cywilnoprawnej są rodzajowo identyczne z obowiązkami wynikającymi z umowy o pracę, a pracownik wykonuje je po godzinach pracy i nie otrzymuje za nie dodatku za godziny nadliczbowe stanowi umowę uzupełniającą umowę o pracę. Za pracę wykonywaną na podstawie takiej umowy pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia nie niższego, niż jak za godziny nadliczbowe. Jeżeli jednak czynności wykonywane przez pracownika na podstawie umowy zlecenie nie są wykonywane pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, to możliwe jest jednoczesne zawarcie umowy zlecenie z pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę.
(AS)