Pracuję od roku w jednej firmie, ale czuję, że to już czas, by zmienić miejsce zatrudnienia. Zastanawiam się jednak, czy to nie za szybko? Jak wyczuć, który moment jest najlepszy na poszukiwanie pracy?* *Odpowiada Anna Pierzycka, ekspert ds. kadr i płac
Zmiana pracodawcy to kwestia bardzo osobista. Nie istnieją reguły czasowe, których należy przestrzegać. Właściwie lepiej byłby zadać pytanie w jakiej sytuacji zmieniać pracę, nie jak często. Podejmujemy taką decyzję w momencie, gdy w danej firmie nie widzimy już dla siebie szans rozwoju, gdy nie satysfakcjonują nas zarobki, gdy nie czujemy się doceniani przez szefostwo, gdy atmosfera pomiędzy pracownikami jest napięta.
Ludzie młodzi znacznie częściej szukają nowych wyzwań zawodowych, niż ci z dłuższym doświadczeniem. Wynika to z tego, że pierwsza praca nierzadko okazuje się nie być tą idealną i wymarzoną. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt częste zmiany w życiorysie mogą wyglądać nieprofesjonalnie dla potencjalnego pracodawcy. Może to być dla niego sygnał, że kandydat nie potrafił sprostać swoim obowiązkom, nie odnajduje się na kolejnych stanowiskach pracy.
Decyzja o zmianie pracy jest niezwykle ważna na każdym szczeblu naszej kariery zawodowej. Należy rozważyć wszystkie ,,za" i ,,przeciw" oferty, gdyż to właśnie od niej może zależeć nasza przyszłość. Pamiętajmy też, że czasy, w których pracownik był zatrudniony w jednym miejscu pracy przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, powoli mijają. Wynika to zarówno z ciągłej chęci rozwoju pracowników, jak również z niestabilności rynku pracy.
Wydanie internetowe magazynrekruter.pl
(AS)