- Premia za frekwencję. Tylko dla wybranych?
- Bójki w pracy. Czy za podbite oko należy się odszkodowanie?
- Oto kiedy wyślą Cię na przymusowy urlop ,,Pracuję w firmie handlowej w Warszawie. Bardzo lubię swoją pracę. Problemy zaczęły się jednak odkąd muszę zostawać po godzinach. Niestety od kilku miesięcy nie otrzymałam zapłaty za pracę po godzinach" - opowiada internautka.
- Wypłata wynagrodzenia za przepracowane nadgodziny stanowi obowiązek pracodawcy. Zgodnie z art. 151? par.1 kodeksu pracy za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za nadgodziny przypadające w nocy, w niedziele i święta, nie będące dla pracownika dniami pracy. Natomiast za pracę w godzinach nadliczbowych, przypadających w każdym innym dniu pracy, przysługuje dodatek w wysokości 50 proc. wynagrodzenia - wyjaśnia Małgorzata Stawicka, Kancelaria Prawna Arkana.
,,Zgłosiłam sprawę do przełożonego, jednak ten tylko powtarza, że poinformował księgowość i trzeba czekać. Już przecież czekam. Powinnam chyba być bardziej stanowcza w rozmowie z przełożonym, ponaglać go. Jednak boję się, że stracę pracę. Nie wiem, co robić. W podobnej sytuacji jest jeszcze kilka osób w firmie."
- Na pisemny wniosek pracownika, pracodawca może również, w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, udzielić pracownikowi czasu wolnego od pracy w wymiarze proporcjonalnym do przepracowanego nadliczbowo czasu. Udzielenie czasu wolnego może nastąpić również bez zgłaszania takiego wniosku, z tymże pracodawca obowiązany jest wówczas udzielić czasu wolnego w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych (wyższym, gdyż taki urlop jest dla pracownika w pewnym sensie ,,przymusowym" - komentuje prawniczka. - Dzięki takiej możliwości pracodawca zwolniony jest z obowiązku finansowania przekroczeń dobowych pracownika). Jednak, w obu tych przypadkach, pracownik nie otrzyma dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.
Jednym z najprostszych sposobów na rozwiązanie problemu jest szczera i konkretna rozmowa z pracodawcą i porozumienie się z nim co do terminu zapłaty dodatku za przepracowane nadgodziny.
- Jeśli nie przyniesienie to oczekiwanego rezultatu, istnieje możliwość złożenia pozwu przeciwko pracodawcy do Sądu Pracy o wypłatę zaległego wynagrodzenia za świadczenie pracy w godzinach nadliczbowych. Warto jednak pamiętać, że takie roszczenie, zgodnie z art. 291par. 1 k.p., przedawnia się z upływem 3 lat. - dodaje.
- Premia za frekwencję. Tylko dla wybranych?
- Bójki w pracy. Czy za podbite oko należy się odszkodowanie?
- Oto kiedy wyślą Cię na przymusowy urlop ,,Wszyscy jesteśmy bezradni. Pieniędzy nie ma, a i tak po godzinach zostajemy i pracujemy. Jak rozmawiać z przełożonym o nadgodzinach? Czasem myślę, żeby o całej sprawie poinformować kogoś z, zewnątrz, ale mam jednak wątpliwości. Czy szef, kiedy się o tym dowie, nie wręczy mi wypowiedzenia?"
Ostatnim sposobem jest złożenie skargi na pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy. Na podstawie art. 11 pkt. 7 ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy z 13 kwietnia 2007 r. właściwy miejscowo okręgowy inspektor pracy po stwierdzeniu naruszenia przepisów jest uprawniony do nakazania pracodawcy wypłaty należnego wynagrodzenia za pracę, a także innego świadczenia za pracę. Decyzja, która podlega niezwłocznemu wykonaniu przez pracodawcę, może być jednak wydana jedynie pod warunkiem, że wypłata świadczenia oraz jego wysokość jest bezsporna, oczywista i poparta stosownymi dowodami. Ponadto, zgodnie z art. 282 k.p., pracodawca podlega karze grzywny od 1-30 tys. zł. za wykroczenia przeciwko prawu pracownika do terminowego wypłacenia wynagrodzenia lub innego świadczenia.
- Zgłoszenie żądania bezpośrednio do pracodawcy nie narazi zatem Panią w żadnym wypadku na utratę zatrudnienia, bowiem wypłata terminowego i prawidłowego wynagrodzenia jest głównym obowiązkiem pracodawcy. Tym samym, korzysta Pani z ochrony, jaką zapewniają przepisy kodeksu pracy w razie nie wywiązywania się pracodawcy z zobowiązań - radzi Małgorzata Stawicka.
Małgorzata Stawicka/JK rel="nofollow">