Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na

Czy zagraniczne kursy są ważne w Polsce?

0
Podziel się:

Czy kursy zrobione w innych krajach mają znaczenie w Polsce? Czy zdobyte certyfikaty należy przetłumaczyć u notariusza, by móc je przedstawić potencjalnemu pracodawcy? Jak wygląda cała procedura od strony prawnej?

Czy zagraniczne kursy są ważne w Polsce?

Przez trzy lata mieszkałem w Hiszpanii, gdzie skończyłem kilka kursów jako masażysta, teraz chciałbym wrócić do Polski . Czy kursy zrobione w innych krajach mają znaczenie w Polsce? Czy zdobyte certyfikaty należy przetłumaczyć u notariusza, by móc je przedstawić potencjalnemu pracodawcy? Jak wygląda cała procedura od strony prawnej? Małgorzata Stawicka, Kancelaria Prawna ARKANA

Kwestię uznawania kwalifikacji zawodowych uzyskanych w krajach Unii Europejskiej reguluje Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 września 2005 roku w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Dyrektywa ma na celu umożliwienie każdemu obywatelowi Unii Europejskiej uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego lub podjęcia działalności w państwie członkowskim innym niż to, w którym uzyskał kwalifikacje zawodowe. Dyrektywa została wdrożona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 18 marca 2008 roku o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE. Jeżeli dany zawód jest w Polsce regulowany osoba, która uzyskała kwalifikacje w innym państwie UE potrzebuje ich oficjalnego uznania.

Podobnie, uznanie jest konieczne jeśli dana osoba nabyła kwalifikacje w Polsce, a zamierza podjąć pracę w innym państwie członkowskim, w zawodzie, który jest tam regulowany. Zgodnie z art. 3 ustawy do postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych właściwe jest postępowanie administracyjne. W postępowaniu właściwy organ bada odpowiedni poziom wykształcenia oraz kwalifikacje dające prawo wykonywania danego zawodu w państwie, w którym zostały uzyskane. Jeżeli organ stwierdzi zasadnicze różnice w kształceniu lub istnieją rozbieżności między zakresem czynności zawodowych w danym zawodzie między państwem z którego osoba przybywa a państwem przyjmującym ma prawo zastosować środki wyrównawcze: test umiejętności lub staż adaptacyjny. Wybór pomiędzy testem umiejętności a stażem adaptacyjnym należy do wnioskodawcy.

Jednakże do Pana sytuacji powyższe regulacje nie znajdą zastosowania, gdyż odnoszą się jedynie do uznawania kwalifikacji zawodowych zdobytych w oparciu o dyplom ukończenia szkoły wyższej, ogólnokształcącej, pomaturalnej, natomiast nie odnosi się do kursów odbytych w krajach UE. Ponadto, kurs jako masażysta nie należy do kategorii zawodów regulowanych. Zatem w Pana sytuacji o uznaniu przebytych kursów zdecyduje pracodawca i to w jego gestii leżeć będzie to, czy przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu weźmie pod uwagę ten rodzaj szkolenia czy też nie. Zapewne z korzyścią dla Pana byłoby przedstawienie potencjalnego pracodawcy certyfikatów, uzyskanych podczas szkolenia za granicą. Jeżeli certyfikaty potwierdzające odbycie kursów zostały sporządzone jedynie w języku hiszpańskim, najlepszym rozwiązaniem byłoby przetłumaczenie ich treści przez tłumacza przysięgłego języka hiszpańskiego.

wiadomości
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)