Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Albo podwyżka, albo skoczymy z dachu!

0
Podziel się:

Aż 300 osób tam zatrudnionych grozi zbiorowym skokiem z dachu, jeśli firma nie spełni ich żądań dotyczących podwyżki

Albo podwyżka, albo skoczymy z dachu!

Kolejne szokujące informacje docierają z chińskiej fabryki Foxconn, produkującej m.in. dla firmy Apple. Aż 300 osób tam zatrudnionych grozi zbiorowym skokiem z dachu, jeśli firma nie spełni ich żądań dotyczących podwyżki. Jak donosi dziennik Daily Mail, zbiorowy bunt rozpoczęło 100 pracowników, domagając się poprawy warunków płacowych. Firma postanowiła im ultimatum: albo odejdą z odprawą wynoszącą równowartość miesięcznej pensji za każdy przepracowany rok, albo wrócą do pracy na starych zasadach. Kiedy z firmy postanowiło odejść znacznie więcej osób niż firma przewidywała (ponad 100), wycofała się z propozycji odprawy. Tym sposobem do protestujących dołączyły kolejne osoby, żądając podwyżki płac. Około 300 osób zajęło dach fabryki grożąc, że się z niego rzucą. Do negocjacji włączył się także burmistrz miasta Wuhan, gdzie mieści się fabryka firmy.

Pisemne zobowiązanie

W maju 2011 roku pracownicy zostali zmuszeni do złożenia pisemnych zobowiązań, w których obiecują, że nie popełnią samobójstwa. Co najmniej 14 pracowników fabryk Foxconn w Chinach zginęło śmiercią samobójczą w ciągu ostatnich 2 lat - tłumacząc tę tragiczną serię fatalnymi warunkami pracy.

Foxconn jest handlową nazwą tajwańskiej grupy Hon Hai Precision Industry Co. producenta elektroniki i komponentów komputerowych. Produkuje między innymi: iPoda i iPhone'a, MacBooka, MacBooka Pro oraz MacBooka Air dla firmy Apple. Zleceniodawcami są też koncerny Sony, HP, Amazon, Nokia, Motorola, Nintendo, Microsoft, Dell oraz Cisco.

O drastycznych naruszeniach prawa pracy przez Foxconn media informowały od 2006 roku. Między innymi "The Inquirer" donosił wówczas o skandalicznym wykorzystywaniu pracowników, zmuszanych do pracy o ponad 80 godzin ponad miesięczną normę, przy najniższych możliwych zarobkach. Doniesienia prasy na ten temat zaszkodziły bardzo reputacji firmy Apple, gdy wyszło na jaw, że jej przedstawiciele dokonali inspekcji fabryk i zaakceptowali takie warunki pracy. Według innych źródeł przypadki samobójstw zdarzały się w zakontraktowanych przez Apple chińskich fabrykach Foxconn od lat.

W kwietniu 2010 roku "The Daily Telegraph" doniósł o czterech próbach samobójczych młodych robotnic, które wyskoczyły z okien kompleksu Longhua - największych na świecie zakładów składających komputery, telefony komórkowe i inne produkty elektroniczne, zatrudniających ok. 300 tys. pracowników.

Foxconn jest firmą pilnującą swych tajemnic; niewiele informacji na temat warunków pracy przecieka do mediów, czemu sprzyja polityka chińskich władz. Coraz częściej potwierdzają się jednak opinie, że warunki te są wyniszczające i nieludzkie, a ofiarami zbyt ciężkiej, źle opłacanej pracy są przeważnie kobiety.

wiadomości
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)