Przyjście na rozmowę wymaga dobrego przygotowania. Aby zakończyła się sukcesem, musisz ,,wejść w buty" rekrutera i zastanowić się, jak odpowiadać na pytania, które ci zada. Dzięki temu spotkanie nie będzie już tak stresujące. Oto pytania, które sprawiają największe trudności na rozmowie o pracę. Znajdziesz przy nich praktyczne porady, jak sobie z nimi poradzić:
1. Jakie są Pani/a słabe strony?
Jest to jedno z najbardziej nielubianych przez kandydatów pytań. Nie bądź jednak zaskoczony, że pracodawca będzie chciał sprawdzić twoją umiejętność radzenia sobie z kłopotliwymi pytaniami. Musisz być ostrożny, aby nie zepsuć pozytywnego wrażenia, jakie wywarłeś. Główna zasada: nie możesz odpowiedzieć, iż nie masz słabych stron. Będzie odebrane to nie tylko jako aroganckie, ale także nieszczere. Podaj cechę, która ewaluowała i teraz jest twoją mocną stroną. Innym rozwiązaniem jest opowiedzieć, czego dzięki twojej słabej stronie się nauczyłeś i przez to wzbogaciłeś swoje doświadczenie.
Polecamy: Ile zarabiali Polacy w 2012 roku?
2. Proszę opowiedzieć coś o sobie
Wyróżnij się spośród innych kandydatów! Najczęstszą odpowiedzią, jaką słyszy rekruter, jest opis życia osobistego - stan cywilny, sytuacja mieszkaniowa itp. Nie możesz jednak mieć złudzeń - rekrutera interesuje twoje doświadczenie, sukcesy, poziom posiadanej wiedzy. Nie opowiadaj mu szczegółów na temat swojego życia, gdyż nie taki jest cel tej rozmowy. Zamiast tego pochwal się umiejętnościami i wiedzą, które zdobyłeś podczas zajęć na uczelni, praktyk zawodowych, staży czy szkoleń. Opowiedz o doświadczeniach, jakie zyskałeś udzielając się w organizacji studenckiej, kole naukowym czy organizacji społecznej.
Wykorzystaj potencjał tego pytania! Jest ono doskonałym sposobem na przemycenie treści, o które nie zostaniesz zapytany. Dlatego opowiedz o swoich osiągnięciach zawodowych, kompetencjach, projektach, w których uczestniczyłeś.
3. Proszę wymienić swoje sukcesy zawodowe
Pytanie to może wydawać się kłopotliwe, jeśli dopiero wchodzisz na rynek pracy. Ale spokojnie - kto inny, jak nie ty, zna twoje osiągnięcia i sukcesy? Prawda jest jednak taka, że to pytanie sprawia problem większości kandydatów, gdyż nie poświęcają oni na analizę swojego doświadczenia zbyt dużo czasu. Dlatego nie popełnij tego błędu. Usiądź i spójrz na swoje CV. Zastanów się, co osiągnąłeś do tej pory, które doświadczenie jest dla ciebie najbardziej pouczające, jakie korzyści wniosłeś do organizacji czy firmy, w której miałeś okazję pracować. Wybierz i opisz te doświadczenie i działania, które wskazują na twoją skuteczność. Bądź konkretny - wymień sukcesy w liczbach, procentach, wskaźnikach. Takie dane zrobią na pracodawcy wrażenie.
4. Co będzie Pani/Pan robił/a za 5 lat?
Z pozoru banalne pytanie, jednak odpowiedź może dużo powiedzieć o kandydacie. Rekruter dzięki niemu dowie się, czy planujesz swoją ścieżkę rozwoju zawodowego, czy podchodzisz poważnie do swojej kariery i posiadasz długofalowe cele zawodowe. Przedstaw je zgodnie z zasadą SMART - niech będą one konkretne, mierzalne, atrakcyjne/ambitne, realistyczne i osadzone w czasie.
5. Co Pani/Pan wie na temat naszej firmy?
Tym pytaniem nie powinieneś być zaskoczony. Rekruter na pewno będzie chciał sprawdzić, czy odpowiednio się przygotowałeś i znasz firmę, w której chcesz pracować. Dlatego zapoznaj się z jej stroną internetową. Poznaj produkty lub usługi, które oferuje. Sprawdź komunikaty prasowe - być może znajdziesz tam informacje o nowych inwestycjach bądź projektach. Przejrzyj portale rekrutacyjne i zobacz, czy firma równocześnie prowadzi inne rekrutacje. Pochwal się swoim przygotowaniem.
Polecamy: Ile zarabiali Polacy w 2012 roku?
6. Dlaczego chce Pani/Pan dostać tę pracę?
Pracodawca nie chce usłyszeć odpowiedzi typu: ,,Chcę dużo zarabiać". Musisz pokazać mu swoją motywację do pracy właśnie w jego firmie i na tym konkretnym stanowisku, ale ponadto zaprezentować, iż będzie to znaczący krok w rozwoju twojej kariery zawodowej. To ważne, że pierwszy chcesz postawić właśnie u niego.
7. Czy ma Pani/Pan do mnie jakieś pytania?
Przygotuj sobie przed rozmową pytania, które są dla ciebie ważne. Mogą dotyczyć zakresu obowiązków na danym stanowisku, samej firmy i jej produktów czy też dalszego procesu rekrutacji. Brak pytań do rekrutera świadczy o twoim braku przygotowania i małej motywacji do pracy właśnie w tej firmie.
Wymienione pytania to tylko część tego, co możesz usłyszeć. Jednak bądź pewien, że któreś z nich padnie. Dodatkowo przygotuj się z obszaru wiedzy merytorycznej. Dobrze przeanalizuj swoje doświadczenia, osiągnięcia oraz kompetencje. Niech rekruter nie ma wątpliwości, że dobrze przygotowałeś się do rozmowy.
Monika Laskowska