Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
KUŁ
|
aktualizacja

Zwolnienie lekarskie – kto wystawia? Online, w ciąży, po ustaniu stosunku pracy

0
Podziel się:

Zwolnienie lekarskie, przez niektórych zwane od dawnego druku ZUS mianem „L4” to dokument wystawiany przez lekarza. Na jego podstawie pracownik uznany jest za chorego, co oznacza że przysługuje mu wolne na leczenie, rekonwalescencję czy wypoczynek.

Zwolnienie lekarskie – kto wystawia? Online, w ciąży, po ustaniu stosunku pracy
Zwolnienie lekarskie – kto wystawia? Online, w ciąży, po ustaniu stosunku pracy (pixaby)

Zwolnienie lekarskie – kto wystawia? Online, w ciąży, po ustaniu stosunku pracy

Kto może wystawić zwolnienie lekarskie? Prawo do tego przysługuje lekarzom, lekarzom dentystom, felczerom i starszym felczerom (obecnie z racji braku kształcenia to zawód już praktycznie wymarły). Aby powyższe osoby mogły wystawić zwolnienie lekarskie muszą posiadać odpowiednie upoważnienie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

W jaki sposób otrzymać zwolnienie lub e-zwolnienie?

Otrzymanie zwolnienia do niedawna wiązało się z koniecznością dostarczenia przez pracownika do pracodawcy odpowiedniego formularza wystawionego przez lekarza. Obecnie nie jest to już konieczne, bo dokumenty są przesyłane elektronicznie do ZUS oraz pracodawcy. To tak zwane e-zwolnienia.

WAŻNE! Co jeśli twój pracodawca nie ma konta PUE? Wówczas lekarz wystawi zwolnienie papierowe, które pracownik musi dostarczyć do zakładu pracy w ciągu 7 dni. O tym, że dany pracodawca nie ma konta PUE lekarzowi podpowie system w trakcie wypisywania zwolnienia.

Możliwe jest także wystawienie zwolnienia on-line, czyli bez fizycznej wizyty u lekarza. Doktor może bowiem zadecydować o takim zwolnieniu za pomocą telemedycyny, czyli badania pacjenta przy pomocy kamery internetowej czy wywiadu telefonicznego. W ten sposób wystawione zwolnienie działa analogicznie jak to wydane przy wizycie w gabinecie lekarskim.

Zwolnienie lekarskie przysługuje nie tylko osobom chorym. Skorzystać z niego mogą też kobiety będące w ciąży i to już od dnia stwierdzenia takiego stanu przez lekarza. Pracownicy w ciąży lekarz nie może odmówić wystawienia zwolnienia, a pracodawca nie może go podważać. Warto jednak racjonalnie korzystać z tego prawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
poradniki
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)