Czy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę podając jako powód ,,długą chorobę"? Zaznaczam, że na chorobowym przebywałem 2 miesiące, a pracuję od 2001 r.
Posiadam umowę na czas nieokreślony. W całym tym okresie miałem 2 zwolnienia lekarskie, drugie było w 2006 r. na operację nogi, też trwało około 2 miesięcy.
Odpowiada Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy
Pracodawca w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę ma obowiązek wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie (art. 30 § 4 k.p.). Przyczyna powinna być prawdziwa, konkretna i przekazana w taki sposób, by pracownik miał możliwość obrony przed stawianymi mu zarzutami. Przepisy kodeksu pracy nie zawierają katalogu przyczyn, które uprawniają pracodawcę do wypowiedzenia umowy o pracę, dlatego też do oceny zasadności wypowiedzenia uprawniony jest wyłącznie sąd pracy.
Sąd Najwyższy w wyroku z 11 lipca 2006 r. I PK 305/2005 (M.P.Pr. 2007/13) uznał, że dezorganizacja pracy, spowodowana długotrwałą nieobecnością pracownika może stanowić przyczynę wypowiedzenia umowy. Długotrwała nieobecność w pracy pracownika z powodu choroby z całą pewnością może spowodować trudności we właściwej organizacji pracy i może być uznana za przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę.
Zobacz też:
* OMINIE MNIE PODWYŻKA*
* SZEF STOSUJE MOBBING*