Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
CHE
|
aktualizacja

Zazdrość w pracy. Jak sobie z nią radzić? Cytaty

0
Podziel się

Zazdrość w pracy może dotyczyć wielu aspektów: awansu, podwyżki czy dobrych relacji z szefem, a nawet sukcesów w życiu prywatnym czy wyglądu. Jak radzić sobie z zazdrością koleżanki lub kolegi z pracy, czy można ją pokonać i z czego może wynikać zazdrość?

Zazdrość w pracy. Jak sobie z nią radzić? Cytaty
Zazdrość w pracy. Jak sobie z nią radzić? Cytaty (Pixabay, pixabay)
bDyUGdcR

Pisząc o zazdrości w pracy, zaczynamy nietypowo, bo od najbardziej znanych cytatów, które mówią o tej jednej z najtrudniejszych emocji:

„Zazdrość jest namiętnością, która z zapałem szuka tego, co sprawia cierpienie” – Luise Rinser

„Nie buduj zamku podejrzeń na jednym słowie” – Umberto Eco 

bDyUGdcT

„Zazdrość – żółtaczka duszy” – John Dryden 

„Zawiść jest jak ślepiec, który chce ci wykuć oczy” – Carlos Ruiz Zafon 

„Zazdrość nie potrzebuje faktów ani prawdy, by podnieść głowę” – Johanna Lidnsey

„U sąsiada zbiory zawsze wydają się lepsze, a jego krowa daje więcej mleka” – Owidiusz

bDyUGdcZ

Zawiść i zazdrość w pracy – skąd się bierze? 

Jeśli ktoś nam czegoś zazdrości, zwykle wynika to z jego niskiego poczucia własnej wartości. Widząc nasze sukcesy i wyolbrzymiając nasze pozytywy, nie dostrzega tego, co sam posiada i potrafi. Nie jest zadowolony z własnego życia i nie potrafi zaakceptować siebie samego. Zazdrosna koleżanka czy zawistny kolega z pracy bacznie obserwuje każdy nasz ruch. W obliczu naszych błędów jego samoocena wzrasta. W obliczu naszych sukcesów, on czuje się mniej wartościowy i nic nie warty. 

Zazdrość w pracy może także wynikać z tego, że kolega lub koleżanka z pracy czują się traktowani niesprawiedliwie. Uważa, że szef nie docenia jego starań, pracowitości i kompetencji. Oczekuje wyróżnienia, awansu, podwyżki. Widząc obok osobę, która to otrzymuje, czują się traktowani gorzej i niesprawiedliwie. 

Zazdrość w pracy może pojawiać się też wówczas, gdy nie jesteśmy zadowoleni z obecnego miejsca i stanowiska pracy. Widząc, że komuś innemu się udaje i jest z tym szczęśliwy, marzymy o czymś podobnym. Widząc spełnionego w pracy kolegę czy odnoszącą sukcesy koleżankę, narasta w nas frustracja i gromadzą się pokłady złych emocji. 

bDyUGdda

Zazdrość w pracy – jak sobie radzić? 

Zazdrosny kolega czy zawistna koleżanka może być powodem wielu konfliktów i „toksycznych relacji” w pracy. Może sprawić, że nasza praca nie będzie tak efektywna, jak dotychczas, a my sami nie będziemy umieli cieszyć się w stu procentach z odnoszonych sukcesów. 

Jak radzić sobie z plotkami oraz złośliwymi komentarzami i docinkami współpracowników powodowanymi zazdrością? Przede wszystkim pielęgnuj w sobie asertywność. Staraj się zdystansować do tego, czego doświadczasz ze strony zazdrosnej osoby. Pamiętaj, że działa ona pod wpływem złych emocji, a jej zachowania są irracjonalne. Jeśli jednak zazdrość przybiera na sile, porozmawiaj na spokojnie z kolegą lub koleżanką z pracy i opowiedz jej o tym, co czujesz. Jeśli to nie pomaga, prawdopodobnie masz do czynienia z tzw. „toksyczną osobą”, która „karmi” się niepowodzeniami innych. Wówczas problem warto zgłosić przełożonemu. Są przypadki, kiedy jedynym wyjściem z sytuacji będzie przeniesienie się do innego działu w firmie, a nawet zmiana pracy. 

Co robić, gdy to Ty zazdrościsz komuś sukcesów w pracy? Przeanalizuj, co jest powodem Twojej zazdrości i postaraj się nad tym zapanować. Walkę z zazdrością zwykle należy rozpocząć od budowania własnego poczucia wartości. Staraj się jak najmniej porównywać do innych i ceń to, kim jesteś i co już osiągnąłeś. Bądź dumny ze swoich umiejętności oraz tego, co posiadasz. Jeśli Twoja zazdrość wypływa z poczucia niesprawiedliwości, może warto porozmawiać z szefem o tym, co mógłbyś zrobić, by otrzymać awans. Nie rozmawiaj o innych współpracownikach i nie porównuj się. Skup się na tym, od czego zależy Twój awans lub podwyżka. 

bDyUGddb

Delikatna zazdrość, która nie wpływa toksycznie na relacje, może być też impulsem do zmiany na lepsze. Może zmobilizować Cię do tego, byś sam zawalczył o swój sukces! Pamiętaj, że to kim jesteś i co możesz jeszcze osiągnąć, zależy w dużej mierze od Ciebie! 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDyUGddu
poradniki
praca
KOMENTARZE
(0)