Dzień dobry, proszę powiedzieć, na jakie zawody - wg pani - w ciągu najbliższych lat będzie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy.
Zastanawiamy się, na jakie studia ma wybrać się tegoroczny nasz maturzysta, żeby zminimalizować problemy ze znalezieniem pracy. Nadmieniam, że mieszkamy w małym mieście, Koszalinie, gdzie istnieją specyficznie trudne warunki pracy. Nie ma przemysłu a pensje proponowane przez pracodawców to często, wciąż, najniższa krajowa. Zdobycie dobrze płatnej posady jest możliwe, owszem, ale przy szczególnych znajomościach. Dziękuję. Anna
Szanowna Pani Anno, Uważam, iż pierwszym kryterium wyboru kierunku powinny stanowić zainteresowania syna. Jedną z najważniejszych kwestii nie tylko podczas studiów, ale także podczas całej kariery zawodowej jest pasja, czy też zamiłowanie do wykonywanej pracy. Dopiero następnym wskaźnikiem może być kwestia zapotrzebowania na dane kwalifikacje na rynku pracy. Jeżeli syn jest osobą, która dobrze radzi sobie z przedmiotami ścisłymi, na pewno przyszłościowym wyborem będzie kontynuowanie nauki na studiach technicznych/inżynierskich (mechanika, procesy produkcyjne, logistyka, jakość). W przypadku gdy wolałaby kontynuować naukę w innym kierunku, na pewno warto polecić takie kierunki jak rachunkowość, finanse czy też studia w języku angielskim z szeroko pojętego biznesu. Myślę, że niezależnie od tego jaki kierunek wybierze, a będzie specjalistą w obranej dziedzinie oraz dodatkowo będzie posiadał znajomość języka obcego, to na pewno znajdzie pracę, w której będzie mógł się rozwijać i kontynuować swoją pasję.
Życzę powodzenia.
Paulina Musiał
Konsultant K&K Selekt
Dowiedz się więcej: Jakie będą zawody przyszłości?