Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Zasiłek pielęgnacyjny. Kto może się ubiegać i jakie dokumenty należy złożyć?

15
Podziel się:

Zasiłek pielęgnacyjny jest świadczeniem, które ma choć w części pomóc pokryć koszty wydatków, które są związane z opieką nad osobą, która nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji.

W 2019 r. stawka zasiłku pielęgnacyjnego wzrosła w stosunku do roku ubiegłego
W 2019 r. stawka zasiłku pielęgnacyjnego wzrosła w stosunku do roku ubiegłego (iStock.com, Kasparas Zube)
bEKleLHF

Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie, które wypłacane jest dla pokrycia kosztów związanych z wydatkami, które pokrywa się w związku z opieką nad osobą, która nie jest w stanie samodzielnie egzystować.

Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?

Zasiłek pielęgnacyjny wypłaca się wyłącznie:

  • dziecku niepełnosprawnemu;
  • osobie niepełnosprawnej, gdy ma więcej niż 16 lat, a stopień jej niepełnosprawności jest znaczny;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.
bEKleLHH

Zasiłek pielęgnacyjny nie będzie wypłacony powyższym osobom, jeśli:

  • uprawnione są do otrzymania dodatku pielęgnacyjnego;
  • znajdują się w instytucji, która zapewnia całodobowe utrzymanie nieodpłatnie;
  • w tym samym czasie udziela się świadczeń dla tych samych członków rodziny na to, by pokryć wydatki związane z pielęgnacją tej osoby.

Jak długo można pobierać zasiłek pielęgnacyjny?

Główna zasada wypłacania zasiłku pielęgnacyjnego zakłada, że przyznaje się go na czas nieokreślony. Wyjątek stanowi sytuacja, jeżeli orzeczenie o niepełnosprawności zostało przyznane na określony czas.

Zasiłek pielęgnacyjny od listopada 2018 wynosi 184,42 zł. Od 1 listopada 2019 r. kwota zasiłku ma wynieść 215,84 zł. Ponadto ma wzrosnąć specjalny zasiłek opiekuńczy. Jego kwota po podwyżce to 620 zł.

bEKleLHN

Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny

Zasiłek pielęgnacyjny wypłaca się wyłącznie po złożeniu wniosku. Trzeba do niego dołączyć kopię dokumentu, który stwierdza tożsamość uprawnionego do uzyskania zasiłku, kopię orzeczenia o niepełnosprawności, jeśli świadczenie ma być wypłacone dziecku do lat, a w przypadku dziecka, które ma więcej niż 16 lat, orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Trzeba też będzie dodać zaświadczenie z instytucji, która zapewnia całodobowe utrzymanie, w którym będzie informacja, że pobyt osoby uprawnionej nie jest w całości lub części finansowany z budżetu państwa, lub z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dokumenty o zasiłek pielęgnacyjny składa się w ośrodku pomocy społecznej albo urzędzie gminy. Pieniądze wypłacają Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Wniosek o zasiłek pielęgnacyjny powinien być rozpatrzony w ciągu 30 dni. Jeśli potrzeba przeprowadzić szczegółowe postępowanie wyjaśniające to termin ten można wydłużyć.

bEKleLIi
KOMENTARZE
(15)
Alina
rok temu
Mi ciągle piszą że podanie jest nie pełne mam umiarkowany stopień niepełnosprawności a oni chcą żebym tam chodził po 10 razy nie mam już siły do tych udupow z PiSu mają ludzi chorych za nic
zgred
2 lata temu
Piszecie że to śmieszne pieniądze, ale za te pieniądze przeżyję tydzień czasu, płacę podatek od emerytury, utrzymuję darmozjadów z 500+ więc to będzie jakaś rekompensata.
sylwi
3 lata temu
Na niepełnosprawnych pieniędzy nie ma! Dobrze że są na patologię, której nie opłaca się pracować, żeby nie przekroczyć dochodu. PIS hoduje nową klasę społeczną... wykluczonych ale głosujących. A kto ich utrzyma?
bEKleLIj
Kobieta
3 lata temu
A jak ktoś ma umiarkowany stopień niepełnosprawności to co wtedy ...... I dzieci które mają ten stopień to co wtedy ..... Nie są uwzględnione ..... Czy one nie istnieją .... Nie rozumiem
Wm
3 lata temu
To są śmieszne pieniądze