Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Zasiłek chorobowy. Kiedy przysługuje i ile może wynieść?

0
Podziel się:

Zasiłek chorobowy to świadczenie przyznawane z powodu czasowej niezdolności do pracy. Wypłacane jest zarówno podczas pobytu w domu z powodu przeziębienia, jak i wtedy gdy np. złamaliśmy rękę. Żeby otrzymać zasiłek chorobowy, trzeba podlegać ubezpieczeniu chorobowemu.

Zasiłek chorobowy przypomina wynagrodzenie chorobowe, jednak nie jest tym samym
Zasiłek chorobowy przypomina wynagrodzenie chorobowe, jednak nie jest tym samym (Pixabay.com, pixabay/ CC0 Public Domain)
bFdOZmbV

Do otrzymania zasiłku chorobowego uprawniony jest każdy, kto posiada ubezpieczenie chorobowe. Jest to każda osoba, która pracuje na etacie. Czasem będzie to też wykonawca umowy zlecenia. Żeby otrzymać zasiłek chorobowy, musi zaistnieć niezdolność pracownika do pracy, która jest spowodowana chorobą. Taką niezdolność określa lekarz poprzez wystawienie zwolnienia lekarskiego. Od grudnia 2018 roku zwolnienie lekarskie wystawiane jest w formie elektronicznej. Trafia ono bezpośrednio do pracodawcy.

Zasiłek chorobowy – wysokość

Jeśli pracownik jest na zwolnieniu chorobowym, dostaje wynagrodzenie chorobowe. Zasiłek chorobowy wypłaca się dopiero przy dłuższej chorobie. W przypadku pracowników zatrudnionych na etat zasiłek chorobowy wypłaca się, jeśli choroba trwa dłużej niż 30 dni. W przypadku zleceniodawców jest to 90 dni. Jeżeli składki na ubezpieczenie chorobowe opłacane są przynajmniej przez 10 lat, to zasiłek chorobowy wypłaca się już od pierwszego dnia choroby.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego jest taka sama. To 80 proc. podstawy wymiaru. Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest ciążą albo wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, to pracownik dostaje 100 proc. podstawy wymiaru.

bFdOZmbX

Zasiłek chorobowy czy wynagrodzenie chorobowe?

Skoro wysokość zasiłku chorobowego jest taka sama jak wynagrodzenia chorobowego to czy są jakieś różnice między nimi? Oba świadczenia wypłaca się w momencie choroby pracownika. Różnica polega na podmiocie, który pieniądze wypłaca. Wynagrodzenie chorobowe należy się przez pierwsze 33 dni choroby. W sytuacji, gdy pracownik jest starszy (przekracza 50 lat) to wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest przez 14 dni. W tym czasie pieniądze wypłaca pracodawca. Potem wypłacany jest zasiłek chorobowy, za który odpowiada ZUS. Zasiłek chorobowy może też wypłacać pracodawca, o ile dokonał zgłoszenia do ubezpieczenia co najmniej 20 pracowników.

Warto pamiętać, że zasiłek chorobowy należy się nie tylko z powodu choroby. Jeśli zachoruje dziecko pracownika to, taki pracownik ma prawo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego na dziecko. W takiej sytuacji wypłacany jest zasiłek opiekuńczy. Żeby takie świadczenie otrzymać, dziecko musi mieć mniej niż 14 lat, a pracownik jest jedyną osobą, która jest w stanie zająć się dzieckiem. Innymi słowy, jeśli w danym gospodarstwie domowym nie ma innych członków rodziny, którzy są w stanie podjąć się opieki nad dzieckiem. Niezależnie od tego, ograniczenia takiego nie stosuje się w przypadku dziecka, które ma mniej niż 2 lata. Wtedy płatne zwolnienie może pracownik wziąć bez żadnych ograniczeń.

bFdOZmcy
KOMENTARZE
(0)