Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zarobki brutto. Jak mają się do realnego wynagrodzenia i kosztów pracodawcy?

1
Podziel się:

Zarobki brutto to inaczej całkowite wynagrodzenie, jeszcze zanim odliczymy od niego podatek i składki na ubezpieczenie społeczne. Inaczej mówiąc, to całość pensji, która jest wpisana w umowie.

W kodeksie pracy nie znajdziemy podziału zarobków na brutto i netto
W kodeksie pracy nie znajdziemy podziału zarobków na brutto i netto (WP.PL)

Najprościej rzecz ujmując, zarobki brutto to cała pensja. Żeby nie było nieścisłości, to warto zwrócić uwagę, że pensja, która wpływa na konto, to pensja netto.

Zarobki brutto są podawane najczęściej przy zatrudnieniu pracownika. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej negocjuje się zarobki w kwocie brutto. Żeby dowiedzieć się, ile faktycznie wpłynie na konto pracownika, trzeba będzie obliczyć pensję netto. Najlepiej w tym celu użyć kalkulatora zarobków brutto na netto.

Zarobki brutto – co to jest?

Na zarobki brutto składa się wynagrodzenie netto, czyli to, które wpływa ostatecznie na konto pracownika, a także składki na ubezpieczenie społeczne. Ubezpieczenie społeczne to m.in. składki emerytalne i rentowe, ale również chorobowe i zdrowotne. Do tej kwoty dolicza się też podatek dochodowy od osób fizycznych.

Warto pamiętać, że zarobki brutto nie są całkowitym kosztem pracownika, który ponosi pracodawca. Do całości kosztów doliczyć trzeba też część składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, które opłaca pracodawca. Dodatkowo będą to również składki ubezpieczenia wypadkowego i składka na Fundusz Pracy, a także Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zsumowane koszty pracodawcy to tzw. pensja brutto-brutto, czyli realne pieniądze, które przedsiębiorca będzie musiał wydać za pracę zatrudnionej osoby.

Warto wiedzieć, że kodeks pracy nie rozróżnia wynagrodzenia brutto i netto. Kodeks pracy określa tylko zarobki. Uznaje się jednak, że kodeks pracy określa jedynie, że zarobki są zarobkami brutto.

Jak działa kalkulator zarobków brutto na netto?

Kalkulator zarobków brutto na netto jest sprytnym i praktycznym narzędziem, które pozwala na to, żeby wyliczyć kwotę, która jest otrzymywana na rękę. Zarobki brutto są kosztami, od których odlicza się też koszty przychodu. Jeśli są one zwykłe, to zalicza się je w sytuacji, kiedy pracownik jest zatrudniony w tej samej miejscowości, w której pracuje. Koszty podwyższone są stosowane w sytuacji, gdy dojeżdżamy do pracy.

Minimalne zarobki brutto w 2019 roku to 2250 zł, a minimalna stawka godzinowa to 14,70 zł brutto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Makulański
5 lata temu
z tymi kosztami przychodu to wielkie oszustwo. Pracując w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu czy innym wielkim mieście zawsze będę do pracy dojeżdżał a koszty przychodu zaniżone