Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zadaniowy czas pracy. Elastyczny system wykonywania obowiązków

0
Podziel się:

Zadaniowy czas pracy to możliwość wykonywania pracy w systemie bardzo elastycznym. Pracownik ograniczony jest tylko przez zadania. Nie może jednak przekroczyć tygodniowych i dziennych norm. Zadania trzeba ustalać tak, by można je było wykonać w ramach przeciętnie 40 godzin pracy.

Również przy zadaniowym czasie pracy pracownik musi pracować 40 godzin w tygodniu
Również przy zadaniowym czasie pracy pracownik musi pracować 40 godzin w tygodniu (Fotolia)

Zadaniowy czas pracy pozwala na to, żeby praca była wykonywana np. o określonej porze dnia albo określonych dniach tygodnia. W przypadku zadaniowego czasu pracy nie da się ściśle określić rozmiaru czasu pracy, dlatego nie mają tu zastosowania przepisy o pracy w godzinach nadliczbowych.

Kiedy wprowadzać zadaniowy czas pracy?

Nie da się wprowadzić zadaniowego czasu pracy dla każdego pracownika i dla każdego rodzaju pracy. Zadaniowy czas pracy można być wprowadzony tylko wtedy gdy uzasadnione jest to rodzajem pracy albo organizacją pracy lub miejscem wykonywania pracy.

Najczęściej zadaniowy czas pracy stosowany jest w sytuacji, gdy zapotrzebowanie na pracę zależy od okoliczności. To pracownik samodzielnie decyduje o tym, jak rozłożyć czas, w którym będzie wykonywał zadania. Taki system może być stosowany w sytuacji, gdy trudno jest skontrolować i zewidencjonować czas, który poświęcony jest na wykonywanie pracy albo w sytuacji, gdy rodzaj tej pracy nie wymaga, by zaczynała się i kończyła o określonej godzinie. Pracodawca ma prawo wyznaczenia konkretnego przedziału czasowego do wykonywania pracy, np. przed południem albo po południu. W pozostałych przypadkach zastosowanie zadaniowego czasu pracy będzie naruszeniem przepisów czasu pracy i wykroczeniem przeciw prawom pracownik. Zadaniowy tryb pracy nie ma być metodą na to, żeby zwiększać efektywność pracowników.

Trzeba pamiętać, że zastosowanie zadaniowego systemu pracy nie oznacza, że praca może być wykonana całkowicie dowolnie. Trzeba bowiem tak ułożyć zadania, by pracownicy wykonywali zadania przeciętnie w ciągu 8 godzin, a w tygodniu w ciągu 40 godzin.

Zadaniowy czas pracy a prawa pracownika

W przypadku gdy pracodawca wyznaczy pracownikowi zadania, których nie da się wykonać w określonym czasie, to może to być uznane za naruszenie praw pracowniczych. Pracownik będzie mógł zażądać wypłaty wynagrodzenia za czas pracy. Zadaniowy czas pracy powoduje, że nie da się określić czasu pracy w jednostkach czasu. W związku z tym nie da się też przygotować rozkładu czasu pracy. To pracownik samodzielnie decyduje, ile czasu poświęci na to, by zrealizować konkretne zadania.

Mimo to pracodawca powinien jednak zawsze prowadzić ewidencję urlopów wypoczynkowych, bezpłatnych i okresu choroby.

Podsumowując, zadaniowy czas pracy jest elastyczny właśnie dlatego, że istnieje swoboda związana z ustalaniem godzin pracy, a pracodawca rozlicza pracownia z pracy, która była faktycznie wykonana. Czas, który jest potrzebny do tego, żeby daną pracę wykonać, jest z góry ustalony z pracownikiem. Pracownik, który pracuje w zadaniowym czasie pracy, nie ma prawa do uzyskania wynagrodzenia za nadgodziny. W związku z tym nie jest prowadzona ewidencja czasu pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)