Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wzór wypowiedzenia za porozumieniem stron. Przykładowy dokument

0
Podziel się:

Wypowiedzenie za porozumieniem stron to dobry sposób na rozwiązanie umowy o pracę dla tych, którym zależy na szybkim rozstaniu się z firmą, a wiąże ich długi, często maksymalny okres wypowiedzenia.

Termin zakończenia współpracy należy podać w treści wypowiedzenia umowy
Termin zakończenia współpracy należy podać w treści wypowiedzenia umowy (Shutterstock.com, Nonwarit)

Pracownik, który ma umowę o pracę na czas nieokreślony, często odnosi wrażenie, że taka umowa jest już „na zawsze”. Dla wielu jest synonimem stabilizacji i sporego zaufania ze strony przełożonych.

Kiedy wypowiedzieć umowę za porozumieniem stron?

Warto jednak wiedzieć, że umowę taką można rozwiązać w każdym momencie, nawet od razu. Służy do tego wypowiedzenie za porozumieniem stron. Najważniejsze w tym momencie jest to, żeby na taką formę rozwiązania umowy zgodziły się obie strony. Propozycję rozwiązania umowy w trybie porozumienia stron może zaproponować pracownik, jak i pracodawca. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na warunki porozumienia stron zaproponowane przez pracownika, to nie może potraktować tego jako naruszenia praw pracowniczych.

Ważne jest, żeby ustalić od razu termin, w którym porozumienie zacznie obowiązywać. Może to być dowolna data. Umowa może więc być rozwiązana natychmiast, za miesiąc, albo za kilka tygodni. Wiele zależy od umowy między stronami. Jeśli pracodawca nie zgadza się na zaproponowany termin rozwiązania umowy, pracownikowi pozostaje możliwość jej rozwiązania poprzez złożenie wypowiedzenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Pracodawcy może bowiem zależeć na tym by mieć czas na znalezienie nowego pracownika na miejsce tego, który chce odejść.

Wzór wypowiedzenie za porozumiem stron – jak przygotować?

Wypowiedzenie za porozumieniem stron można przygotować dość łatwo. Pamiętaj, że nie ma potrzeby sporządzać go w formie pisemnej. Jeśli mamy taką możliwość, wystarczy, że ustnie zadeklarujemy taką chęć wypowiedzenia umowy. Jeśli korzystamy z trybu wypowiedzenia za porozumieniem stron, nie musimy uzasadniać takiej decyzji. Najważniejsze to określenie, kiedy taka umowa będzie rozwiązania. Do wyboru mamy dowolny termin, należy więc go ustalić – może to być następny dzień, ale też termin np. za pół roku czy miesiąc.

Jeśli pracodawca nie zgadza się na proponowany termin zakończenia współpracy, musi podać swoją propozycję. Żeby porozumienie stron weszło w życie, pracownik musi przyjąć propozycję pracodawcy. Jeżelu data nie zostanie sprecyzowana, przyjmuje się za nią datę zawarcia porozumienia.

Poniżej wzór wypowiedzenia za porozumieniem stron:

KOMENTARZE
(0)