Wypowiedzenie umowy o pracę
Warto wiedzieć, że umowę o pracę można wypowiedzieć w każdym czasie. I nie ma tu znaczenia rodzaj tej umowy, czy staż pracy. Jeśli umowa jest zawarta na czas nieokreślony, problemem dla jednej ze stron może być długi, bo nawet 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Dla pracodawcy może to być kłopotliwe, gdy chce szybko rozstać się z nierzetelnym pracownikiem.
Dla pracownika może to być problem, jeśli np. otrzymał konkurencyjną ofertę pracy i chce w nowym miejscu rozpocząć działania jak najszybciej. Może też się zdarzyć, że musi bardzo pilnie się przeprowadzić. Na szybkie rozwiązanie takiej umowy pozwala wypowiedzenie umowy o pracę za porozumiem stron.
Kiedy można skorzystać z wypowiedzenia za porozumieniem stron?
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem może być zastosowane tylko wtedy, jeśli wszystkie strony umowy przystaną na taką propozycję. Gdyby pracodawca nie zgodził się na wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, to pracownik nie ma prawa domagać się rekompensaty za naruszenie praw pracowniczych.
Jeśli więc pracodawca nie chce zgodzić się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, pracownik musi wtedy rozwiązać umowę w trybie wypowiedzenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Może się bowiem zdarzyć, że pracownik pracuje na nietypowym stanowisku, ma rzadkie umiejętności i kompetencje, więc firma musi mieć czas, by znaleźć odpowiedniego kandydata na jego miejsce. W najdłuższym wariancie takie wypowiedzenia może trwać prawie cztery miesiące.
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron nie jest skomplikowanym dokumentem. Warto wiedzieć, że nie mamy obowiązku sporządzania go w formie pisemnej. Jeśli mamy taką możliwość, wystarczy, że ustnie zadeklarujemy taką chęć wypowiedzenia umowy. Jeśli korzystamy z trybu wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron, nie musimy uzasadniać takiej decyzji. Najważniejsze to określenie, kiedy taka umowa będzie rozwiązania. Można wybrać dowolny termin. Np. następnego dnia, za miesiąc, za pół roku.
Jeśli pracodawca nie zgadza się na proponowany termin zakończenia współpracy, musi podać swoją propozycję. Żeby porozumienie stron weszło w życie, pracownik musi przyjąć propozycję pracodawcy. Kiedy data nie zostanie sprecyzowana, przyjmuje się za nią datę zawarcia porozumienia.
Wzór wypowiedzenia umowy o pracę za porozumieniem stron może wyglądać następująco: