Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy o pracę. Druk

0
Podziel się:

Gdy pracownik zatrudniony na umowie o pracę, chce ją zmienić, powinien złożyć wypowiedzenie. Nie istnieje określony formularz takiego pisma. Warto jednak skorzystać z podpowiedzi jak skonstruować wypowiedzenie umowy o pracę. Wszystko to znajdziesz w naszym materiale.

Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę? (iStock.com, BrianAJackson)
bESjVRTp

Umowa o pracę, niezależnie od tego, na jakich warunkach i na jak długo została zawarta, może być wypowiedziana w każdym momencie. I to przez obie strony. Wystarczy, że druga strona będzie mogła zapoznać się z wypowiedzeniem. Ważnym elementem jest jednak sporządzenie samego wypowiedzenia umowy o pracę.

Złożenie wypowiedzenia o pracę nie znaczy, że następnego dnia nie musimy już świadczyć obowiązku pracy. Z umową o pracę bez wątpienia związany jest okres wypowiedzenia o pracę. Od niego zależy, kiedy zakończy się obowiązek świadczenia pracy.

Okres wypowiedzenia zależy głównie od tego, jakiej umowy dotyczy. W takim przypadku ważne jest też staż pracy u konkretnego pracodawcy. Takie obostrzenie zdarza się głównie w przypadku umów terminowych.

bESjVRTr

Zanim sporządzimy wypowiedzenie, dobrze jest upewnić się, na podstawie jakiej umowy pracownik jest zatrudniony. Trzeba sprawdzić, czy jest to umowa na okres próbny, umowa na czas określony czy nieokreślony.

W kolejnym kroku sprawdzamy, ile taka umowa trwa. Jeśli jest to umowa na okres próbny, to okres wypowiedzenia może trwać od 3 dni do dwóch tygodni. W przypadku umów na czas określony i nieokreślony, okres wypowiedzenia zależy od tego, jak długo pracownik związany jest stosunkiem pracy z określonym pracodawcą. I tak będzie to od 2 tygodni (w przypadku zatrudnienia krótszego niż pół roku), poprzez miesięczny okres wypowiedzenia (przy zatrudnieniu nie przekraczającym 3 lat), aż do 3 miesięcy, gdy pracownik jest zatrudniony w jednej firmie od ponad 3 lat.

Trzeba pamiętać, że jeśli pracodawca chce wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony, to może to zrobić tylko w określonych sytuacjach, np. w momencie ogłoszenia likwidacji firmy. Zawsze jednak musi być podana przyczyna takiego wypowiedzenia. Pracownik nie musi podawać przyczyny jej rozwiązania.

Jak przygotować wypowiedzenie umowy o pracę?

Wypowiedzenie powinno być złożone na piśmie. Ważnym elementem jest podanie daty pisma, dokładnych danych pracownika i pracodawcy. Treść wypowiedzenia może być bardzo krótka.

bESjVRTx

Druk wypowiedzenia o pracę:

Warto pamiętać, że nie można odgórnie skrócić okresu wypowiedzenia. Pracodawca może jednak zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Znaczy to tyle, że pracownik nie musi przychodzić do pracy mimo, że jest w okresie wypowiedzenia, który jest traktowany jak normalny okres pracy, za który należy się wypowiedzenie.

bESjVRTy

Wypowiedzenie jest jednostronnym oświadczeniem. Druga strona nie musi się więc wcale na nie zgadzać. Wystarczy więc by wypowiedzenie zostało skuteczne dostarczone, a wtedy jest ważne. Dzieje się tak gdy druga strona była jest w stanie zapoznać się treścią takiego wypowiedzenia.

bESjVRTS
KOMENTARZE
(0)