Wypadek przy pracy – definicja
Co to jest wypadek przy pracy? Ustawa o ubezpieczeniu społecznym określa, co jest wypadkiem przy pracy. I tak wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie, które zostało wywołane przez zewnętrzną przyczynę, która powoduje uraz lub śmierć.
Ważne, by takie zdarzenie było związane z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo w czasie, gdy pracownik wykonywał czynności dla pracodawcy nawet bez faktu polecenia mu tych czynności, a także, gdy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy między swoim miejscem zamieszania a siedzibą pracodawcy.
Za równe wypadkowi przy pracy można uznać też zdarzenie, które zdarzyło się podczas podróży służbowej, jeśli wypadek ma przyczynę w postępowaniu pracownika, a nie jest związany z powierzonymi mu zadaniami, a także podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony. Wypadkiem przy pracy może być również uznane uprawianie sportu, jeśli osoba pobiera stypendium sportowe albo pełni mandat posła lub senatora; wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia.
Wypadek przy pracy może być:
- śmiertelny – jeśli śmierć nastąpiła w okresie do 6 miesięcy od dnia wypadku.
- ciężki wypadek przy pracy – wtedy następuje ciężkie uszkodzenie ciała. Może to być utrata wzroku, słuchu, mowy, itd.
- wypadek zbiorowy – jeśli w wypadku ucierpiały przynajmniej dwie osoby.
W przypadku wypadku przy pracy trzeba zabezpieczyć miejsce, w którym pozwoli odtworzyć okoliczności tego podatku, pozwoli też na oględziny miejsca wypadku. Musi też być możliwość wysłuchania wyjaśnień poszkodowanego, o ile oczywiście stan zdrowia pozwala.
Obowiązki pracodawcy podczas wypadku
Jeśli dojdzie do wypadku w czasie pracy, to pracodawca musi zabezpieczyć miejsce takiego wypadku tak, by nie mogły się do niego dostać osoby niepowołane. Musi też zmienić położenie maszyn, które przyczyniły się do wypadku, by móc odtworzyć jego przebieg. Jeżeli wypadek jest poważny, to wznowienie prac może nastąpić dopiero po uzyskaniu zezwolenia inspektora pracy. Jeśli wypadek jest śmiertelny, ciężki lub zbiorowy, to pracodawca ma obowiązek zawiadomić inspektora pracy, a także prokuratora.
Jeśli zgłoszenie o wypadku dotrze do odpowiednich osób, musi być powołany zespół powypadkowy. Ma on zbadać okoliczności i przyczyny wypadku. Zespół powypadkowy powoływany jest przez pracodawcę. Najczęściej jest w nim kierownik BHP i zakładowy społeczny inspektor pracy, a także pracodawca, a także przedstawiciel pracowników, który ma aktualne zaświadczenie o ukończeniu szkolenia BHP.
Jeśli firma jest bardzo mała i nie da się stworzyć zespołu powypadkowego, w takiej sytuacji powołuje się skład 2-osobowy. To pracodawca, a także zewnętrzny specjalista. Koszt działań zespołu powypadkowego ponosi pracodawca. Najpóźniej w ciągu 14 dni od wypadku musi powstać dokumentacja powypadkowa.
Zespół powypadkowy musi też przekazać protokół z wypadku poszkodowanemu albo, w razie jego śmierci, rodzinie. Mogą oni zgłosić uwagi do protokołu.
Obowiązki pracownika
Pracownik musi złożyć wyjaśnienia podczas sporządzania karty wypadku. Jest ona przygotowywana w 3 egzemplarzach.