Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wymiar czasu pracy. Jak ustalić i czy można zmienić?

0
Podziel się:

Planując harmonogram pracy w przedsiębiorstwie dla każdego z pracowników, trzeba brać pod uwagę wymiar czasu pracy dla każdego z okresów rozliczeniowych. Niezależnie od długości takiego okresu, ustalanie harmonogramu zwykle przebiega w ten sam sposób.

Regulacje dotyczące wymiaru czasu pracy można znaleźć w Kodeksie Pracy
Regulacje dotyczące wymiaru czasu pracy można znaleźć w Kodeksie Pracy (123RF)

Kwestie związane z wymiarem czasu pracy są określone w Kodeksie Pracy. Zobowiązuje on pracodawców do układania harmonogramu pracy pracowników w taki sposób, by nie pracowali więcej niż 8 godzin w ciągu doby i 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy. Oczywiście zakładając, że okres rozliczeniowy to najwyżej 4 tygodnie. Jedynie z tymi założeniami jest możliwe obliczenie wymiaru czasu pracy.

W 2019 roku, podobnie jak w 2018 roku, wymiar czasu pracy wynosi 2008 godzin.

Wymiar czasu pracy. Jak ustalić?

Ustalenie wymiaru czasu pracy jest bardzo proste. Wskazuje to Kodeks Pracy. I tak: w celu obliczenia wymiaru czasu pracy mnożymy 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni. W przypadku miesiąca będzie to 4. Dodać trzeba do tego liczbę dni pozostających do końca okresu. Oczywiście mamy na uwadze wyłącznie dni od poniedziałku do piątku. No i wreszcie odejmujemy 8 godzin za każde święto, które jest dniem wolnym od pracy, jeśli wypada w innym dzień niż niedziela.

Dniem wolnym od pracy jest niedziela, jak i każdy dzień uznany za taki poprzez odpowiedni zapis w przepisach. Pracą w niedzielę i święta jest praca, którą wykonuje się między godz. 6.00 w niedzielę lub dzień świąteczny a 6 rano następnego dnia. Pracodawca ma prawo do ustalenia innej godziny do określania pracy w niedzielę.

W 2019 r. żadne święto nie przypada w sobotę. W związku z tym pracodawcy nie muszą wyznaczać dodatkowego dnia wolnego za sobotnie święto.

Wymiar czasu pracy przy połowie etatu

Obliczania wymiaru czasu pracy w przypadku pracownika, który ma pół etatu albo inną ułamkową część, dokonuje się w ten sam sposób jak dla całego etatu. Oczywiście należy obniżyć go proporcjonalnie do liczby godzin wynikających z pracy na pół etatu lub ćwierć.

Odrębne przepisy wskazują jak ustalać wymiar czasu pracy tych osób, które są objęte innymi normami pracy. Chodzi tu np. o pracowników medycznych albo osoby z niepełnosprawnością.

Czy można zmienić wymiar czasu pracy?

Wymiar czasu pracy może być zmieniony w sytuacji, gdy zachodzi zmiana wymiaru etatu. Na przykład, gdy pracownik z pół etatu przechodzi na cały lub na odwrót. Jeśli dochodzi do zmniejszenia wymiaru etatu, to trzeba podpisać aneks do umowy jako porozumienie stron albo wręczyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające.

Gdy pracownik ma umowę na pełny etat i dodatkowo część etatu to trzeba koniecznie wyliczyć liczbę godzin, które wykraczają poza wymiar czasu pracy. Może się okazać, że w wyniku przekroczenia czasu pracy, trzeba będzie wypłacić pracownikowi wynagrodzenie należne za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ustalając wymiar czasu pracy, obniżamy go o liczbę godzin, w których czasie nie było w pracy pracownika. Chodzi tu np. o czas, gdy pracownik był na urlopie albo na zwolnieniu lekarskim.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)