Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

W kolejce do toalety

0
Podziel się:

Na ilu pracowników powinna przypadać jedna toaleta?

  • Jak odmówić pracodawcy? Na ilu pracowników powinna przypadać jedna toaleta? Czy są różnice jeśli chodzi o kobiety i mężczyzn? Czy mogą być wspólne toalety dla kobiet i mężczyzn w firmie? Proszę o odpowiedź, w mojej firmie jest ogromny problem. Pracownicy marnują czas w kolejkach do wc, pracodawcę to nie obchodzi. Jakie są uregulowania prawne w tej kwestii?

Odpowiada Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy głównego inspektora pracy

Wymagania, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia higienicznosanitarne w zakładach pracy określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych warunków bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jednolity Dz.U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 ze zm.). Zgodnie z § 3 Załącznika Nr 3 do rozporządzenia, ustępy powinny być urządzone oddzielnie dla kobiet i mężczyzn.

Wymóg ten nie dotyczy zakładów pracy, w których zatrudnionych jest do dziesięciu pracowników na jednej zmianie - pod warunkiem zapewnienia możliwości osobnego korzystania przez kobiety i mężczyzn z tych pomieszczeń. Ustępy powinny być zlokalizowane w odległości nie większej niż 75 m od stanowiska pracy.

Odległość ta może być większa jedynie dla pracowników pracujących stale na otwartej przestrzeni, lecz nie powinna przekraczać 125 m od najdalszego stanowiska pracy. W zakładach pracy powstałych po 24 kwietnia 1998 r., na każdych 30 mężczyzn zatrudnionych na jednej zmianie powinna przypadać co najmniej jedna miska ustępowa i jeden pisuar, lecz nie mniej niż jedna miska i jeden pisuar przy mniejszej liczbie zatrudnionych, a na każde 20 kobiet zatrudnionych na jednej zmianie powinna przypadać jedna miska ustępowa, lecz nie mniej niż jedna miska przy mniejszej liczbie zatrudnionych.

W zakładach pracy powstałych przed 24 kwietnia 1998 r. jedna miska ustępowa i jeden pisuar powinny przypadać najwyżej na każdych 35 mężczyzn oraz jedna miska ustępowa - najwyżej na każde 25 kobiet.

porady
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)