Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Urlop szkoleniowy. Sposób na podniesienie kwalifikacji zawodowych

0
Podziel się

Pracownicy chcą cały czas podnosić swoje kwalifikacje. I nie ma znaczenia, że rynek pracy jest bardzo dobry dla pracownika. Po to, by podnieść swoje kwalifikacje, można skorzystać z urlopu szkoleniowego.

Urlop szkoleniowy może być udzielony np. w przypadku egzaminu czy obrany pracy dyplomowej przez pracownika
Urlop szkoleniowy może być udzielony np. w przypadku egzaminu czy obrany pracy dyplomowej przez pracownika (freeimages.com)
bEiUnLtx

Podnoszenie kwalifikacji może być niejako wymuszone przez potrzeby pracodawcy, ale i może wynikać z własnej inicjatywy pracownika. Kodeks pracy nakazuje, żeby pracodawca, właściciel firmy stworzył takie warunki, by pracownicy mogli rozwijać swoje kwalifikacje zawodowe. Uzupełnianie kwalifikacji musi jednak odbywać się za zgodą pracodawcy. W związku z tym pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu szkoleniowego. Może też być na pewien czas zwolniony z pracy, by mógł punktualnie przybywać na zajęcia.

Urlop szkoleniowy – zasady przyznawania

Najważniejszym atutem urlopu szkoleniowego jest to, że gwarantuje on prawo do wynagrodzenia. Jego wysokość ustalona jest analogicznie do wynagrodzenia za urlop. Wszystko to określa rozporządzenie w sprawie zasada ustalania wynagrodzenia, gdy pracownik nie wykonuje pracy. Ważną informację jest to, że urlopu szkoleniowego powinno się udzielać na dni pracy, czyli w dniach, w których pracownik powinien normalnie świadczyć swoje obowiązki zawodowe.

Prawo, zapisami kodeksu pracy nie podpowiada, jakie powinny być warunki przyznania urlopu szkoleniowego. To, czy będzie on urlopem jednorazowym, czy podzielonym na kilka okresów, zależeć będzie wyłącznie od umowy, którą w tym zakresie zawsze pracodawca z pracownikiem. To, co jest ustalone odgórnie to długość tego urlopu. Zależy ona od tego, jakim egzaminem zakończy się to szkolenie. Jeśli będzie to matura albo egzamin, który potwierdza kwalifikacje zawodowe, taki urlop szkoleniowy może trwać 6 dni. W sytuacji, gdy pracowni ma bronić pracy dyplomowej na ostatnim roku studiów, urlop szkoleniowy wynosi 21 dni. Pracodawca może też według własnego uznania rozliczyć opłaty za szkołę czy podręczniki do nauki.

bEiUnLtz

Obowiązki pracownika w związku z urlopem szkoleniowym

Otrzymanie urlopu szkoleniowego rozpoczyna się od zawarcia między stronami odpowiedniej umowy. Pracownik musi zwrócić świadczenia o wartości proporcjonalnej do okresu, w którym był zatrudniony po tym, jak ukończył podnoszenie kwalifikacji, a pracodawca może nakazać zwrot kosztów, jeśli:

  • pracownik zrezygnuje z podnoszenia kwalifikacji bez podania uzasadnionej przyczyny;
  • pracownik zdecyduje się na rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia lub za wypowiedzeniem do 3 lat od zakończenia szkolenia albo też pracownik ze swojej winy zostanie zwolniony.

Trzeba pamiętać, że na podnoszeniu kwalifikacji powinno zależeć zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Dobrze wyszkolony pracownik wykonuje swoje obowiązki w sposób bardzo efektywny, a przez to zwiększa konkurencyjność firmy, w której pracuje. Dlatego to również pracodawcy powinno zależeć na tym, żeby szkolić nieustannie pracownika. Warto więc dobrze ustalić warunki umowy związane z podnoszeniem kwalifikacji i możliwością udzielenia urlopu szkoleniowego, co również pozytywnie wpłynie na wizerunek przedsiębiorstwa, przez co firma będzie miała mniej problemów ze znalezieniem właściwych pracowników.

bEiUnLua
KOMENTARZE
(0)