Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
aktualizacja

Urlop okolicznościowy w przypadku śmierci babci. Zasady udzielania

27
Podziel się

Pracownik zatrudniony na umowie o pracę musi wykonywać zadania w miejscu i czasie wskazanym przez pracodawcę. Nie może opuścić pracy bez zgody przełożonego. A co w sytuacji nagłej i nieprzewidzianej? Na takie sytuacji kodeks pracy przewiduje urlop okolicznościowy.

W przypadku śmierci babci lub innego członka bliskiej rodziny pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy
W przypadku śmierci babci lub innego członka bliskiej rodziny pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy (WP.PL)
bDJeAqsB

W życiu każdego człowieka zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje. Może to być urodzenie dziecka, ślub czy śmierć kogoś bliskiego. I choć w przypadku tego ostatniego wydarzenie nie jest przyjemnym, to prawo pracy pozwala na dodatkowy dzień wolny z racji tej okoliczności. Jest to urlop okolicznościowy.

Urlop okolicznościowy – zasady udzielania

Zasady udzielania urlopu okolicznościowego regulowane są przez Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r., które określa, w jaki sposób powinno się usprawiedliwiać nieobecność w pracy, a także udzielać pracownikom zwolnienia z pracy. I tak pracodawca musi zwolnić pracownika na jeden lub dwa dni w przypadku określonych okoliczności. Liczba dni wolnych będzie zależeć od tego, z jakiego rodzaju okolicznością mamy do czynienia.

Ile wolnego przysługuje w przypadku śmierci babci?

Mówiąc o śmierci babci albo dziecka, pracodawca może dać pracownikowi jeden dzień wolny. Jeden dzień przysługuje też w przypadku ślubu dziecka pracownika albo też śmierci i pogrzebu rodzeństwa, teściowej, teścia lub innej osoby, która pozostaje na utrzymaniu pracownika.

bDJeAqsD

Dwa dni dodatkowego wolnego należą się w przypadku ślubu pracownika, urodzenia się dziecka albo śmierci małżonka, dziecka lub matki albo ojca.

Żeby skorzystać z urlopu okolicznościowego, pracownik musi złożyć odpowiedni wniosek. To jak ma on wyglądać najczęściej określone jest wewnątrzzakładowymi regułami. Pracownik podaje więc powód, dla jakiego chciałby skorzystać z urlopu. W niektórych przypadkach pracodawca poprosi o to, by pracownik dostarczył odpowiedni dokument potwierdzający konieczność dnia wolnego. Chodzi np. o akt zgonu babci lub dziadka. Jeśli na prośbę pracodawcy takiego dokumentu pracownik nie dostarczy, jego nieobecność może być uznana za nieusprawiedliwioną.

W jakim dniu odbiera się urlop okolicznościowy?

Czy urlop okolicznościowy trzeba wziąć konkretnie na dzień pogrzebu? Prawo zakłada, że termin takiego urlopu nie musi idealnie pokrywać się z wydarzeniem. W zamyśle dzień wolny ma jednak pozostawać w związku z wydarzeniem. W przypadku pogrzebu zwykle powinien on przypaść na dzień pogrzebu. W innej sytuacji może np. być dniem na załatwienie konkretnych formalności związanych z urodzeniem dziecka (czy ze śmiercią).

bDJeAqsJ

Choć prawo zakłada, że urlop okolicznościowy związany ze śmiercią babci to jeden dzień, nic nie stoi na przeszkodzie, by pracodawca udzielił dłuższego urlopu. Wszystkie te zasady muszą być jednak określone w regulaminie pracy. Dni wolne związane z urlopem okolicznościowym muszą być udzielone równo wszystkim pracownikom. Nie ma tu znaczenia wymiar czasu pracy.

bDJeAqte
KOMENTARZE
(27)
Joyless
2 lata temu
Redagujcie jakoś te teksty przed puszczeniem. Raz w artykule jest napisane, że na dziecko przysługuje jeden dzień, raz że dwa.
As
2 lata temu
Za to prababcia to nie rodzina bo nie przysługuje urlop ale jak chciałem opiekę aby przychodziła do prababcia to zarobki musiałam przedstawić jako najbliższą rodzina paranoja
Krzysztof
2 lata temu
Jeden dzień w przypadku śmierci babci i chyba dziadka! W przypadki śmierci dziecka są dwa dni wolne. W pierwszym zdaniu artykułu jest błąd.
bDJeAqtf
miki
2 lata temu
W szkołach nie uczy się przyszłego pracownika jakie ma prawa,jakie obowiązki. Prawo pracy powinien znać każdy. Trzeba również uczyć poszanowania prawa, aby nie zadawano pytań typu"Czy ktoś mi może wytłumaczyć dla czego pracodawca ma płacić za wszystkie smutki".Odpowiedz jest prosta ,bo tak stanowi prawo.
Baca
2 lata temu
Bardzo słusznie bo nie jednokrotnie babcia jest bardziej kochana i szanowana od matki=i tak samo powinno to dotyczyc dziadka=??
...
Następna strona