Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Urlop na poszukiwanie pracy. Jakie obowiązują zasady?

1
Podziel się:

Pracownikowi, który pracuje na umowie o pracę, przysługuje wiele praw. Jednym z nich jest urlop na poszukiwanie pracy. Należy się pracownikowi, który znajduje się w okresie wypowiedzenia umowy o pracę.

Liczba dni wolnych na poszukiwanie jes zależna od długości okresu wypowiedzenia
Liczba dni wolnych na poszukiwanie jes zależna od długości okresu wypowiedzenia

Pracownik, który akurat jest w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, może skorzystać z niezwykłego uprawnienia. Przysługuje mu bowiem urlop na poszukiwanie pracy. Skorzystać z niego może ten pracownik, któremu należny jest przynajmniej dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikom, którzy są zatrudnieni na umowę na czas nieokreślony, określony, jeśli jest zawarta na więcej niż pół roku, a także na umowie na okres próbny wynoszący 3 miesiące.

Warto wiedzieć, że przecież okres, w którym pracownik przebywa na wypowiedzeniu, jest liczony do zwykłego czasu zatrudnienia. Pracownik musi wtedy przychodzić do pracy, a przedsiębiorca ma obowiązek wypłacać wynagrodzenie.

Ile dni wolnych na poszukiwanie pracy?

Liczba dni wolnych na poszukiwanie pracy zależy od tego, jak długi jest okres wypowiedzenia. Jeśli wypowiedzenie trwa do miesiąca, to wymiar takiego zwolnienia to 2 dni robocze oraz 3 dni robocze, jeśli wypowiedzenie trwa 3 miesiące, a także w sytuacji, gdy ogłoszono upadłość lub likwidację pracodawcy. Pracownik nie musi wykorzystywać takiego zwolnienia jednorazowo. Może z niego skorzystać w częściach.

Jeśli pracodawca wie, że pracownik już znalazł nową pracę, nie musi pracownikowi udzielać takich wolnych dni.

Zwolnienie na poszukiwanie pracy

Trzeba pamiętać, że urlop na poszukiwanie pracy może być wzięty tylko wówczas jeśli pracodawca wypowiedział umowę o pracę. Urlop taki nie przysługuje, jeśli to sam pracownik złożył wypowiedzenie albo został zwolniony dyscyplinarnie.

Jeśli świadczymy usługi na podstawie umowy zlecenie, nie można skorzystać z urlopu na poszukiwanie pracy.

Jak uzyskać urlop na poszukiwanie pracy?

Żeby skorzystać ze zwolnienie na poszukiwanie pracy, pracownik, jak to się dzieje i w przypadku innych urlopów, musi poprosić o niego pracodawcę, Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia takiego urlopu jedynie w kilku sytuacjach. Jedną z nich jest np. przypadek, gdy pracownik, otrzymawszy wypowiedzenie, nie przyjął zaproponowanych nowych warunków zatrudnienia albo do czasu upłynięcia połowy wypowiedzenia nie odrzucił tych warunków. W sytuacji, gdy pracodawca nie zgodzi się udzielić urlopu na poszukiwanie pracy, a mimo to pracownik nie pojawi się w pracy bez zgody szefa, to może to skutkować zwolnieniem ze skutkiem natychmiastowym.

Ekwiwalent za wolne na poszukiwanie pracy

Pracownik może wnioskować o odszkodowanie, jeśli nie wykorzysta przysługujących mu dni wolnych. Jeśli dodatkowo okaże się, że pracodawca przywróci go do pracy, to nie będzie musiał oddawać pieniędzy, wypłaconych jako ekwiwalent za te dni wolne. Mało tego. Podobna sytuacja będzie wtedy, gdy pracodawca razem z wypowiedzeniem przekazuje pracownikowi od razu do podpisania wniosek o urlop na cały okres wypowiedzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Qrka
6 lat temu
Wcale nie jest to takie trudne. Jeśli chodzi o styl, wiadomo, ludziom się każdemu podoba co innego, więc warto poszukać szablonu (np. na SzybkieCV), który nas odzwierciedla. Ale jeśli chodzi o treści - najlepiej pisać wprost, ale pozytywnie.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Qrka
6 lat temu
Wcale nie jest to takie trudne. Jeśli chodzi o styl, wiadomo, ludziom się każdemu podoba co innego, więc warto poszukać szablonu (np. na SzybkieCV), który nas odzwierciedla. Ale jeśli chodzi o treści - najlepiej pisać wprost, ale pozytywnie.