Trwa ładowanie...
Zaloguj
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa zlecenie – wzór dokumentu

1
Podziel się:

Umowa zlecenie jest podpisywana często zamiast umowy o pracę. Nie podlega obowiązkom wynikającym z kodeksu pracy, dzięki czemu jest znacznie tańsza dla zleceniodawcy. Jak wygląda wzór umowy zlecenia? Dowiesz się z naszego materiału.

Umowa zlecenie nie jest regulowana przez zapisy Kodeksu pracy
Umowa zlecenie nie jest regulowana przez zapisy Kodeksu pracy (Fotolia, GianlucaCiroTancredi)

Umowa zlecenie – obowiązujace przepisy

Umowa zlecenie nie jest regulowana przez kodeks pracy, a kodeks cywilny. Można ją zawrzeć na zasadzie swobody umów. Jej zapisy mogą być bardzo elastyczne. Od stycznia 2017 muszą jednak być zgodne z przepisami o płacy minimalnej. Mimo to taka forma zatrudnienia jest tańszym sposobem zatrudnienia niż umowa o prace. Nie trzeba bowiem ponosić kosztów związanych z wypłatą wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, czy ekwiwalent urlopowy, a także przestrzegać wypowiedzenia umowy. Taka umowa stanowi jednak ryzyko, że pracownik odejdzie z pracy praktycznie z dnia na dzień.

Umowa zlecenia wiąże się określonymi obowiązkami. Przede wszystkim chodzi o to, że czynności związane z wykonywaniem umowy zlecenia nie muszą być realizowane osobiście przez zleceniobiorcę. To wszystko jest związane z tym, że nie ponosi on odpowiedzialności za ostateczny efekt zlecenia. Odpowiedzialność określona jest w kodeksie cywilnym. Obejmuje jednak nienależyte wykonanie albo straty związane z działaniami zleceniobiorcy. Jeśli jednak zleceniobiorca przekaże pracę do wykonania innej osobie, to ponosi on odpowiedzialność za zlecenie.

Umowa zlecenie i składki

To, że umowa zlecenie nie podlega kodeksowi pracy, nie znaczy, że zatrudniający nie ma żadnych obowiązków wobec zleceniobiorcy. Musi zagwarantować, że warunki pracy będą bezpieczne. Umowa zlecenie zakłada, że określone zadanie będzie wykonane na rzecz zleceniodawcy. Powinna być zawarta na piśmie i zaakceptowana przez obie strony, zleceniodawcę i zleceniobiorcę. Niewątpliwym atutem takiej umowy jest możliwość swobodnego ustalenia miejsca i czasu wykonania zadania.

Minimalna pensja przy umowie o dzieło

W 2017 roku zmieniono przepisy o płacy minimalnej. Mówią one, że minimalne wynagrodzenie odnosi się także do umów zlecenie. Stawka godzinowa, która musi być wzięta pod uwagę przy umowie zlecenie, jest powiązana z wysokością minimalnego wynagrodzenia. W 2108 roku najniższa możliwa stawka godzinowa dla umowy zlecenie to 13,70 zł brutto. Z tym przepisem wiąże się jeden dodatkowy obowiązek dla przedsiębiorcy. Musi on prowadzić ewidencję godzinową zleceniobiorcy.

Umowa zlecenie i ZUS

W przypadku umowy zlecenie trzeba naliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne do ZUS-u. Taki obowiązek nie występuje, jeśli zleceniobiorca ma inny tytuł do ubezpieczenia z kwotą wyższą lub równą minimalnej krajowego pensji. W takiej sytuacji opłacane będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne.

Do ubezpieczenia nie trzeba zgłaszać studenta, który nie skończył 26 lat. Zleceniodawca musi zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń ZUS w ciągu 7 dni, od kiedy podpisano umowę zlecenia. Zleceniobiorca musi być zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Tylko ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne.

Jeśli zleceniobiorca ma umowę zlecenie i jednocześnie umowę o pracę (z tym samym podmiotem), to traktuje się go jak pracownika. Podlega wtedy wszystkim ubezpieczeniom obowiązkowo (również chorobowym).

Jeżeli umowa zostanie zawarta z emerytem lub rencistą, to od takiej umowy zlecenia trzeba odprowadzić składki ZUS. Jeśli umów zlecenia jest kilka, to obowiązują tutaj zasady odnoszące się do minimalnego wynagrodzenia. Składki odprowadzone będą od umów, tak by kwota była od minimalnego wynagrodzenia. Od kolejnych umów składek już się nie odprowadza.

Wzór umowy zlecenia

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Zuza
4 lata temu
Czy rozlicza sie z umowy na zlecenie