Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na

Umowa na zastępstwo - jakie prawa i obowiązki ma pracownik?

1
Podziel się:

Umowa na zastępstwo od 2016 funkcjonuje jako umowa o pracę na czas nieokreślony. Ważne, aby pracodawca zadbał o termin rozwiązania, wpisując opisowo datę powrotu regularnego pracownika.

Obecnie umowa na zastępstwo jest jedną z umów o pracę na czas określony
Obecnie umowa na zastępstwo jest jedną z umów o pracę na czas określony (istockphoto)

Po nowelizacji Kodeksu Pracy w 2016 roku umowa na zastępstwo została włączona do umów na czas określony. W związku z tym osoby zatrudnione na jej podstawie obowiązuje okres wypowiedzenia określony prawem pracy, a także taki sam sposób naliczania urlopu, jak w przypadku umowy na czas określony. Co jeszcze należy wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Czym jest umowa na zastępstwo?

Umowa na zastępstwo z definicji jest rodzajem stosunku pracy, który wykonywany jest na danym stanowisku, w określonym czasie, a zatrudniany pracownik wykonuje obowiązki, które pierwotnie należały do osoby przebywającej na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, urlopie bezpłatnym albo urlopie naukowym. Dzięki zastępstwu możliwe jest zachowanie ciągłości pracy na danym stanowisku.

Według Kodeksu Pracy po nowelizacji w 2016 roku, umowa na zastępstwo już formalnie nie istnieje. Została bowiem zastąpiona umową o pracę na czas określony. Jednak warto pamiętać, że umowa na zastępstwo, nawet jeśli przez prawo nazywana jest inaczej, powinna zachować swoją specyfikę. Nie obejmuje zatem limitu trzech kolejnych umów podpisywanych łącznie na 3 i 33 miesiące.

Pracodawca powinien określić termin zakończenia współpracy na zastępstwie jako datę powrotu pracownika, przebywającego na urlopie czy zwolnieniu lekarskim. Z racji tego, że jego nieobecność może się skrócić lub wydłużyć, takie rozwiązanie czyni umowę na zastępstwo bardziej elastyczną i nie wymaga wprowadzania zmian.

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo

Zakończenie współpracy drogą wręczenia wypowiedzenia następuje na tych samych zasadach, co w przypadku umów na czas określony. Okres wypowiedzenia ustalany jest w dokumencie lub według przepisów Kodeksu Pracy z 2016 roku. Te natomiast przewidują 2-tygodniowy okres wypowiedzenia dla zatrudnionych na czas krótszy niż pół roku, miesięczny dla zatrudnionych dłużej niż pół roku oraz 3-miesięczny w przypadku osób zatrudnionych na okres co najmniej 3 lat.

Umowa na zastępstwo a ciąża

Umowy na czas określony i umowa na zastępstwo różnią się jednak w przypadku, gdy osoba zastępująca pracownika właściwego zachodzi w ciążę. W pierwszym dokumencie istnieje zapis przewidujący przedłużenie umowy do dnia porodu, jeśli ważność umowy dobiega końca po rozpoczęciu 3. miesiąca ciąży. Jednak przepisy dotyczące umowy o pracę na zastępstwo nie regulują tej kwestii, przez co rozwiązywana jest ona z dniem wygaśnięcia ważności, niezależnie od tego, jak zaawansowana jest ciąża pracownicy zastępczej.

Umowa na zastępstwo a urlop

Umowa na zastępstwo to regularna umowa o pracę, dlatego urlop wypoczynkowy naliczany jest w taki sam sposób. Oznacza to, że z każdym miesiącem osoba zatrudniona nabywa prawo do 1/12 z pełnej puli urlopu rocznego. Dlatego zatrudniona na 6 miesięcy osoba ze stażem pracy nieprzekraczającym 10 lat, której przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego, nabędzie prawo do 10 dni wolnych. Pracownicy, których staż pracy jest dłuższy niż 10 lat, mogą wykorzystać 26 dni urlopu. Zatem osoba zatrudniona na umowę na zastępstwo na 6 miesięcy będzie mogła odebrać 13 dni urlopu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
Monika
3 lata temu
Ale co jeśli umowa jest przedłużana na czas 3mies 2tyg znowu 3mies.. stosunek pracy można rozwiązać po ustaniu tak krótkiej umowa bez wypowiedzenia?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
Monika
3 lata temu
Ale co jeśli umowa jest przedłużana na czas 3mies 2tyg znowu 3mies.. stosunek pracy można rozwiązać po ustaniu tak krótkiej umowa bez wypowiedzenia?