Trwa ładowanie...
Praca dla ciebie
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa na okres próbny. Dlaczego warto ją podpisać?

1
Podziel się:

Umowa o pracę na okres próbny to zwykle pierwsza umowa, którą podpisuje pracodawca z nowym pracownikiem. Z naszego tekstu dowiesz się, co oznacza taka umowa dla pracownika i jakie ma prawa, gdy zdecyduje się na taki kontrakt.

Umowa na okres próbny zwykle poprzedza właściwą umowę o pracę
Umowa na okres próbny zwykle poprzedza właściwą umowę o pracę (istockphoto)

Specyfika umowy na okres próbny

Tym, co wyróżnia umowę na okres próbny, jest możliwość wypróbowania pracownika. Nie ma ona na celu zatrudnienia pracownika w przyszłości, choć może oczywiście do tego doprowadzić. Umowa na okres próbny pozwala sprawdzić, czy pracownik nadaje się na określone stanowisko. Gdy okaże się, że nie spełnia oczekiwań, można już bez problemu rozwiązać. Jeśli próba przebiegnie pomyślnie, umowa na okres próbny jest tą, która poprzedza właściwą umowę, np. umowę o pracę na czas określony.

Zawarcie umowy na okres próbny nie jest obowiązkowe na początku zatrudnienia. Można z niej zrezygnować po to, by od razu podpisać właściwą umowę terminową.

Elementy umowy na okres próbny

To, jak powinna wyglądać umowa o pracę na okres próbny, opisane jest dokładnie w kodeksie pracy. Trzeba w niej zawrzeć dokładne dane stron, które ją podpisują, datę, kiedy dochodzi do zawarcia. Oczywiście nie może zabraknąć szczegółów dotyczących pracy i wynagrodzenia. Szczególnie chodzi tu o:

  • rodzaj pracy, którą będzie wykonywał pracownik,
  • miejsce, gdzie ma ją wykonywać,
  • godziny pracy,
  • termin, w którym nastąpi początek pracy.

Umowa na okres próbny jest w pewnym sensie umową o pracę. Powinna być więc pisemna. Jeśli tego warunku nie dochowano, to pracodawca, zanim dopuści pracownika do wykonywania pracy, musi pisemnie potwierdzić warunki pracy. Jeszcze wcześniej pracownik powinien dostarczyć orzeczenie lekarskie. Ma ono pokazać, że nie ma przeciwwskazań do określonej pracy. Pracownik musi też wziąć udział w szkoleniu BHP. Koszty obu działań pokrywa pracodawca.

Jak długo może trwać umowa o pracę na okres próbny?

Umowa o pracę na okres próbny może być zawarta najwyżej na trzy miesiące. Jak już wspomnieliśmy, ma ona sprawdzić kwalifikacje pracownika. Dlatego powinna być podpisywana tylko jedna umowa na okres próbny z pracownikiem. W wyjątkowych sytuacjach można odstąpić od tego założenia. Dzieje się tak, gdy ten sam pracownik ma wykonywać inne zadania lub gdy pracował już w danej firmie, ale od rozwiązania ostatniej umowy minęło ponad 3 lata, pracownik będzie znowu zatrudniony. W każdej takiej sytuacji umowa na okres próbny może być tylko jedna.

Ile powinien zarabiać pracownik zatrudniony na umowie na okres próbny? Zgodnie z prawem przysługuje mu przynajmniej wynagrodzenie minimalne. Ma też prawo do urlopu wypoczynkowego, który jest liczony tak jak w przypadku każdej innej umowy o prace. Dla przypomnienia: po każdym przepracowanym miesiącu należy mu się 1/12 przysługującego urlopu.

Umowa o pracę na okres próbny zasadniczo różni się od umowy na czas określony. Chociaż obie są kontraktami terminowymi, to znacząco się różnią. Chodzi tu przede wszystkim o sposób, w jaki taka umowa może zostać rozwiązana.

Rozwiązanie umowy na okres próbny

Umowa o pracę na okres próbny może zostać rozwiązana na dwa sposoby. Może to zrobić za porozumieniem stron albo za wypowiedzeniem. W tym drugim przypadku, zgodnie okres wypowiedzenia umowy o pracę, która została zawarta na okres próbny, wynosi:

  • 3 dni robocze, jeżeli umowa na okres próbny nie jest dłuższa niż 2 tygodnie,
  • 1 tydzień wypowiedzenia, w sytuacji, gdy okres próbny przekracza 2 tygodnie,
  • no i 2 tygodnie, gdy umowa na okres próbny podpisywana jest na 3 miesiące.

Warto wiedzieć, że jeśli pracodawca przekaże wypowiedzenie osobie, która zatrudniona jest na umowie na okres próbny na czas 3 miesięcy, czyli maksymalny okres dla takich umów, pracownik ma prawo do 2 dni wolnych, podczas których może poszukać nowej pracy.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Mimi
2 lata temu
A co jeśli pracodawca daje okres próbny na 3 miesiące a stawka w umowie to 17,30 w roku 2021? Czy to zgodne z prawem? Dodam że to znana marka