Szef wyrzucił mnie, bo jak twierdzi przyszedłem do pracy nietrzeźwy. Rzeczywiście poprzedniego dnia trochę wypiłem, bo świętowała moja żona. Rano nie miałem nawet kaca. Być może szef poczuł ode mnie woń alkoholu, ale w żadnym wypadku nie byłem pijany.
Jak mogę dochodzić swoich praw? Szef wpisał w dokumentach jaka jest przyczyna zwolnienia, co utrudni mi szukanie pracy. Jest już za późno, ale może powinienem zbadać krew albo poddać się kontroli alkomatem? Jak się bronić w takich przypadkach i gdzie się udać?
Mariusz, Jelenia Góra
Odpowiada Dariusz Kostyra, prawnik
W terminie 7 dni od wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę powinien Pan wnieść odwołanie do Sądu Pracy. Odwołanie to jest wnioskiem pracownika skierowanym do Sądu Pracy o rozstrzygnięcie o jego roszczeniach z tytułu nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę.
Po stronie pracodawcy istnieje obowiązek udowodnienia, iż pracownik stawił się do pracy pod wpływem alkoholu. Powyższy fakt pracodawca może udowodnić na różne sposoby tj. poprzez zbadanie pracownika alkomatem, badania krwi, badania moczu, poprzez sporządzenie notatki dotyczącej zachowania pracownika (notka powinna zostać sporządzona w obecności świadków).
Należy przy tym zauważyć, iż pracownik nie ma obowiązku poddania się badaniu alkomatem, badaniu krwi czy też moczu na obecność alkoholu w organizmie, które miałby przeprowadzać pracodawca. Jednakże zdaniem Sądu Najwyższego odmowa przeprowadzenia badań nie polepsza sytuacji pracownika (wyrok SN z 24 maja 1985 r., I PRN 39/85). Ponadto w ocenie SN trzeźwy pracownik nie ma z reguły interesu w tym, aby odmówić poddania się badaniu na obecność alkoholu w organizmie (wyrok SN z 8 kwietnia 1998 r., I PKN 27/98).
W przypadku odmowy przez pracownika poddaniu się badaniu w zakładzie pracy, pracodawca może sporządzić protokół zdarzenia, wskazując w nim zachowania pracownika lub inne czynniki mogące świadczyć, iż pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu np. chwiejny chód. W takim przypadku pracodawca powinien zadbać aby w protokole została wskazana jak największa liczba świadków a ich podpisy powinny znaleźć się na ww. dokumencie. Dokument ten należy udostępnić również podejrzanemu pracownikowi, jak również należy pozwolić mu na ustosunkowanie się do stawianego zarzutu.
Ponadto pracodawca może wydać polecenie podejrzanemu pracownikowi aby udał się na komisariat policji w celu przeprowadzenia badań na obecność alkoholu w krwi.
Zobacz też:
JAKI OKRES WYPOWIEDZENIA
PRZERWA DLA MATKI